رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از بررسی پرونده مرحوم کیارستمی در جلسه روز سه‌شنبه کمیسیون بهداشت خبر داد و گفت: بهتر است هنرمندان و پزشکان تا اعلام نتیجه کارشناسی خویشتندار باشند. همچنین نماینده ویژه کمیسیون بهداشت مجلس خبر «اتمام بررسی پرونده عباس کیارستمی طی دو روز آینده» را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، علی نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دخالت‌های افراد غیرمسوول در مورد پرونده کیارستمی مشکلی را حل نمی‌کند، افزود: رفتارهایی که در اعتراض به این پرونده از سوی هنرمندان و پزشکان صورت گرفته در شان هیچ یک از این دو گروه نیست و نباید مطالبی را علیه یکدیگر در رسانه ها منتشر کنند. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: پرونده کیارستمی درحال طی کردن مسیر قانونی خود است و هنرمندان و پزشکان نباید به عنوان افرادی که ادعا می شود تحصیل کرده بوده و الگویی برای قشر جوانان هستند اقدام به این اعتراض ها کنند بلکه باید نشان داد از یک بلوع سیاسی، فرهنگی و اجتماعی برخوداریم تا نتیجه بررسی های تیم کارشناسی به اتمام برسد. این نماینده مردم در مجلس دهم، گفت: وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی به طور جدی این مسایل را پیگیری کرده و با توجه به اینکه محاکم انتظامی و رسیدگی به پرونده تخلفات پزشکی در سازمان نظام پزشکی است لذا این سازمان هیاتی متشکل از ۳۰ نفر تعیین کرده و از سوی مجلس نیز سیامک مره صدق نماینده مردم کلیمیان از سوی کمیسیون بهداشت و درمان در این کمیته حضور دارند تا در روند چگونگی این پرونده قرار گیرند. وی یادآور شد: نخستین جلسه این کمیته چهارشنبه هفته گذشته تشکیل شد و قرار است نشست دیگری به زودی برگزار شود، در این زمینه باید اطلاعات لازم جمع‌آوری شود زیرا مرحوم کیارستمی در دو بیمارستان تحت مداوا قرار گرفته بودند و افراد مختلفی در سیر درمان وی درگیر بودند که لازم است با یک به یک این افراد صحبت شود. نوبخت با یادآوری حضور کیارستمی در فرانسه جهت انجام پروسه درمان، تاکید کرد: همچنین پرونده پزشکی این هنرمند باید از کشور فرانسه به ایران آورده شود تا مورد مطالعه قرار گیرد؛ البته ناگفته نماند که اگر آقای کیارستمی در سفر به کشور فرانسه با یک فرد مطلع مشورت می‌کردند شرایط بهتر می شد در این میان به دنبال آن هستیم که چه کسی به وی اجازه این سفر را داد زیرا در هر حال از نظر علمی صلاح نبود که یک بیمار با آن سوابق جراحی، متحمل سفر چند ساعته شود و این مهم از نظر پزشکی قابل قبول نیست و لذا هرکس به مرحوم کیارستمی اجازه سفر به کشور فرانسه را داد با وی دوستی نکرد. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس دهم، ادامه داد: حال با این شرایط بهتر است خویشتن داری کرده تا نتیجه نهایی به دست آید، بدون شک اهانت دو قشر به یکدیگر اصلا صلاح نیست؛ هم جامعه پزشکی و هم جامعه هنری محترم هستند و باید تاکید کرد که مسایل کارشناسی در حوزه پزشکی را نمی توان با سرعت انجام داد. رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، به خانه ملت گفت: روز سه شنبه اغلب مسئولان وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی را در کمیسیون دعوت کردیم تا علاوه بر بررسی هزینه های سلامت، به موضوع رسیدگی به پرونده مرحوم کیارستمی نیز خواهیم پرداخت.
همچنین نماینده ویژه کمیسیون بهداشت مجلس در کمیته بررسی پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی با تکذیب خبر «اتمام بررسی پرونده عباس کیارستمی طی دو روز آینده»، گفت: به‌دلیل حجم وسیع پرونده بررسی آن حدود دوماه زمان خواهد برد.
سیامک مره‌صدق با اشاره به نحوه بررسی پرونده پزشکی عباس کیارستمی گفت: از آنجا که حجم پرونده به دلیل مدت طولانی درمان و بیماری زیاد است و قسمتی از درمان نیز خارج از ایران بوده، بررسی و اعلام نتیجه نهایی کارشناسان کمیته به زمان نیاز دارد، درواقع بررسی این پرونده نزدیک به دو ماه زمان خواهد برد.

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی با تکذیب خبر «اتمام بررسی پرونده عباس کیارستمی طی دو روز آینده»، افزود: روند بررسی این پرونده هنوز به مراحلی که ایشان از کشور خارج شده، نرسیده و در مراحل اولیه است.

این پزشک متخصص جراح عمومی با تأکید بر اینکه پرونده پزشکی زنده یاد کیارستمی باید در فضای آرام، خارج از احساسات و عاری از توهین مورد بررسی قرار داد تا مسائل به صورت علمی بررسی و مشخص شوند، گفت: کمیته مذکور در مواقع لزوم از خانواده مرحوم کیارستمی برای حضور در جلسات دعوت می‌کنند و البته منعی برای حضور آن‌ها در تمامی جلسات وجود ندارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه نمایندگان سازمان نظام پزشکی، نماینده وزارت بهداشت، نماینده قوه‌قضاییه، نماینده پزشک قانونی، گروهی از پزشکان قوی و حاذق کشور و بنده به‌عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی اعضاء این کمیته را تشکیل می‌دهند.