هفته دولت بهانه خوبی است تا عملکرد دولت‎مردان در عرصه‌های مختلف مورد توجه قرار بگیرد. در این میان حوزه فرهنگ و هنر و بخصوص سینما هم از نظر دور نمی‌ماند.

به گزارش خبرگزاری موج، پایگاه اطلاع رسانی دولت در گفت‌وگو با حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی به بررسی عملکرد سه ساله این سازمان و نیز حواشی که طی این مدت گریبانگیر سینما شده‌،پرداخته است. فرازهایی از صحبت‌های ایوبی را در این گفت‌وگو می‌خوانید. – فکر کنم در بین مدیران فرهنگی جزو کم شانس ترین مدیران هستم. من وارد فضایی شدم که سینما دوران بسیار پر تنشی را گذارنده بود، حتی ملهتب‎تر از دوران اوایل انقلاب. آن زمان بلافاصله حضرت امام(ره) از سینما دفاع کردند و مساله حل شد. اما ما در دورانی وارد سینما شدیم، که سینما گرفتار اختلافات داخلی فراوان و بی‌سابقه بود. سینما بر صندلی بدگمانی و اتهام نشسته بود. و این صندلی که اکنون من اینجا نشسته‎ام، اتاق عملیات به‎هم ریختن سینمای ایران بود. فضای درگیری‎ها، بسته شدن خانه سینما، یاس و ناامیدی و عده‎ای که سینما را کلا رها کرده بودند.

– به سینمای ایران ایمان داشتم، هم زمانی که رایزن فرهنگی در پاریس بودم، و هم وقتی که در اکو بودم از غرب و شرق و از بیرون به سینمای ایران نگاه کرده بودم و دیده بودم چطور با احترام و شگفتی به سینمای ایران می نگریستند. من همیشه از مذاکرات ۵ + ۱ مثال می‎آورم؛ نقطه مشترک این شش کشور سینما بود. ما جزو نوادر کشورهای جهان هستیم که صنعت سینما داریم. هم بازار دارد، هم مخاطب، و هم توسط یک عده‌ای با اشتیاق دنبال می‎شود. می‎دانستم سینمای ایران حقش این نیست. اما بدشانسی‎ام این بود که، مدیرانی از اینجا رفتند اما دلشان هم‎چنان اینجا بود. از همان ابتدا بارها این را گفته‎ام، یک سازمان سینمایی درسایه با ساختمان و امکانات و بودجه و… یکی از اهداف خود را اذیت و آزار مدیران سازمان سینمایی دولت تدبیر و امید تعریف کرده بودند.

- ما همان سال اولی که سازمان را تحویل گرفتیم در نخستین سال فروش به ۵۴ میلیارد رسید که بخشی از آن میوه دیجیتال شدن سینماها بود. سال بعد به ۷۴ میلیارد و امسال در ماه چهارم ۷۰ میلیارد را هم رد کردیم. پس ما طی سه سال یک روند صعودی و فزاینده داشتیم که نشان می دهد سینما از بحران بیرون آمده و راه ترقی را به سرعت می‌پیماید. استقبال از سینما پس از سال‎های سال، به یک پدیده تبدیل شده و هم‎چنان ادامه دارد. مردم بعد از سال‎ها صف‎های سینما را می‎بینند. این رونق کسب و کار سینما سبب شده است همین الان صد سالن سینما در حال ساخت داشته باشیم. روزهای اول موج تعطیلی سینماها بود و اکنون موج بازگشایی سینماها و نکته مثبت آن همکاری و حضور شرکت‎های خصوصی است.

– روزی که سازمان سینمایی را تحویل گرفتیم کمتر از ۳۰۰ پرده داشتیم و در حال حاضر حدود ۵۰۰ پرده سینمایی فعال داریم. از چندین سالن سینمایی در مجتمع‎های تجاری معروف تهران تا مثلا سالن‎های قدیمی در شهرهای مختلف که دوباره احیا یا ساخته شده است بهره‎برداری شد. در جشنواره فجر هم تعدادی از اینها رونمایی می‎شود. همچنین چندین درخواست ساخت سالن سینما داریم. یکی از اتفاق‎های خیلی مهم اینکه ما از سینمای نگاتیو عبور کردیم و سینما در این دولت، دیجیتال شد. اتفاق زیرساختی و مهم دیگر این است که تمام سینمای ایران مکانیزه است. یعنی هر بلیتی که در سراسر کشور فروخته می‎شود در تهران ثبت و اعلام می‎شود. شاید به نظر اتفاق ساده‎ای باشد اما آرامشی در سینما ایجاد کرد. تهیه‎کنندگان همیشه نگران بودند که از میزان فروش‎شان اطلاع ندارند، اما حالا می‎دانند چقدر فروش واقعی داشته‎اند. تحول زیرساختی دیگر سامانه نمایش درخواستی(سند) یا همانVODاست. ۵-۶ سال دیگر می‎توان به عنوان انقلاب تصویر از آن یاد کرد؛ تمام زیر ساخت‎هایش فراهم شده است. مدرسه ملی سینما از منظر من یک کار زیرساختی مهم است، که با هدف پر کردن خلاء بحثآموزش و برای افزایش پژوهش و بالابردن دانش سینمایی جوانان، با سخت‎گیری فراوان راه انداختیم. بخش بزرگی از اهالی سینما همراه آن هستند. فکر می‎کنم در سال‎های بعد از این شجره طیبه یاد خواهد شد.

- آقای کیارستمی بارها به من گفته بودند که «هرجای دنیا می‎روم پُز هنر و تجربه را می‎دهم». حتی حاضر بودند نام‎شان به عنوان هیات موسس هنروتجربه به عنوان یک کار دولتی بیاید اما بیماری ایشان اجازه نداد. هنروتجربه امید و نشاطی در بین اهالی سینما ایجاد کرد. فیلم‎های ارزشمند هنری را از سیطره فیلم‎های بدنه خارج کرد. سینمای بدنه هم نفس کشید، بخشی از رونق فروش را مدیون جدا شدن فیلم‎های هنروتجربه هستیم. این فیلم‎ها با وقار و احترام در تمام کشور نمایش داده می‎شوند. تقریبا هر ماه هم یک سالن هنروتجربه افتتاح می‎شود. از طرفی هنروتجربه فرصت نمایش را در اختیار بخش بزرگ‌تری از تولیدات سالانه قرار می‎دهد و یک طرح عدالت‎محور در سینما است. هرچند ما شعار عدالت‎خواهی را در بوق و کرنا نکردیم، اما در تقسیم یارانه‌های فرهنگی به جامعه متکثرتری معتقد بودیم و عمل کردیم. مثلا پیش‎تر، فروش تهران ۹۰ درصد کل فروش بود در حالی که اکنون سهم شهرستان‎ها حدود ۴۵ درصد از آمار فروش فیلم‎ها است. اکران فیلم‎ها در تهران و شهرستان هم‎زمان است.. ما سال اول جشنواره فجر را تقریبا در تمام استان‎ها برگزار کردیم، امسال هم دوست داریم این اتفاق بیافتد.

– امسال باید مدرسه ملی را نهادینه کنیم. جناب آقای دکتر جنتی با جدیت مسائل مدرسه را دنبال می‎کنند و پشتیبان اصلی آن هستند. همچنین طرح بلند پروازانه‎ای به نام سینما سلام داریم که مقدماتش فراهم شده است. سینماهای سیار با امکانات دیجیتال و ردگیری از طرق جی‎پی‎اس که امکان ارسال فیلم از طریق شبکه با ضریب اطمینان صددرصدی را دارد و مهندسین ایرانی با شیوه مهندسی معکوس طراحی کرده‎اند. امیدواریم در روز ملی سینما از این طرح رونمایی کنیم. این طرح، در راستای تحقق وعده وزیر محترم ارشاد و برنامه‎هایی که در روز اول در مجلس مطرح کردند اجرا می‎‎شود. البته راه‎اندازی وی او دی و هم‎چنین ادامه ساخت و سازها سالن‎ها، همچنان از کارهای باقی مانده این دوره از دولت تدبیر و امید است.

– از نظر محتوا، درصد فیلم‎های دینی، ارزشی، دفاع مقدس و اجتماعی امیدآفرین، که هم مردم‎پسند باشد و هم باکیفیت در این دوره به صورت چشم‎گیر افزایش یافته و اصلا با گذشته قابل مقایسه نیست. دلیل این امر هم ایجاد فضای اعتماد، عملکرد مثبت شوراهای پروانه ساخت و نمایش خوب بوده است.