نماینده مردم تهران در جریان نشست علنی امروز مجلس و در یک تذکر قانون اساسی نسبت به نحوه رای‌گیری و انتخاب سه حقوقدان شورای نگهبان در مجلس انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، مصطفی کواکبیان در جریان نشست علنی امروز مجلس در اخطاری با استناد به اصل ۹۱ قانون اساسی، اعلام کرد: در دستورکار امروز و فردا مجلس انتخاب حقوقدانان محترم شورای نگهبان قرار دارد. باتوجه به تاکید قانون اساسی درخصوص انتخاب ۶ نفر از حقوقدانان با رای مجلس، باید بگوییم متاسفانه در مجلس نهم رای نمایندگان مخدوش شده است.

او ادامه داد: در قانون گفته شده که این انتخاب با اکثریت نسبی صورت می‌گیرد، امکان دارد کسی با ۱۰ الی ۱۵ رای حقوقدان شورای نگهبان شود و باید هم در تطبیق مصوبات با قوانین و شرع دقت کند و هم سرنوشت صلاحیت امثال بنده را رقم بزند. نماینده مردم تهران در مجلس دهم ادامه داد: نکته دیگر این است که باید واقعاً انتخاب صورت گیرد. رئیس قوه قضاییه باید حداقل ۶ نفر را معرفی می‌کرد که از میان این افراد بتوانیم ۳ نفر را انتخاب کنیم اما تنها ۵ نفر معرفی شده است. کواکبیان در پایان خاطرنشان کرد: ‌ بنابر این اگر اجازه بدهید، اول این ایراد قانونی را اصلاح کنیم و پس از آن رای‌گیری انجام شود. علی لاریجانی در ادامه و در پاسخ به تذکر کواکبیان گفت: این‌که می‌فرمایید رای مجلس نهم مخدوش بوده، درست نیست. اتفاقاً حقوقدانان در مجلس نهم آرای بالایی به دست آوردند و هر کدام حداقل ۱۲۰الی ۱۳۰ رای کسب کردند. بنابر این ممکن است که این ایراد منطقاً به ذهن شما برسد اما در عمل این اتفاق نیافتاد. او ادامه داد: درمورد این‌که باید حداقل ۶ نفر معرفی شود هم باید بگوییم که چنین بندی در قانون وجود ندارد. علی‌القاعده باید بیشتر از تعداد ۳ نفری که باید انتخاب شوند، معرفی گردد و در ازای ۳ نفری که باید انتخاب کنیم، ۵ نفر معرفی شده است. رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: البته از نظر بنده نیز اگر مثلاً ۱۰ نفر معرفی می‌شد، بهتر بود اما ایراد قانونی به آن وارد نیست. لاریجانی یادآور شد: در مورد این‌که می‌فرمایید رای نسبی است، اگر تعداد زیادی معرفی شود، رای نسبی خواهد بود. در واقع این رای اعتماد نیست. اگر سه نفر معرفی می‌شد، به طور طبیعی رای اعتماد می‌گرفتیم ولی هنگامی که بیشتر از تعداد مورد نیاز اعلام می‌شود، طبیعتاً رای نسبی خواهد بود.