نماینده بروجرد در مجلس شورای اسلامی از بلوکه‌شدن اموال ایران در کانادا تا رقابتش با کواکبیان برای کسب کرسی ریاست کمیسیون امنیت‌ملی و رفاقتش با کاظم جلالی گفت.

علاالدین بروجردی نماینده مجلس دهم در گفتگو با فاطمه باقری خبرنگار خبرگزاری موج، با اشاره به رای دادگاه آمریکا مبنی بر بلوکه کردن اموال ایران، گفت: بلوکه کردن اموال ایران در کشورهای خارجی بازی‌ای است که با فشار آمریکایی‌ها انجام می‌شود.

وی افزود: مصوبات مجالس گذشته اختیارات مقابله به مثل و برخورد علیه آمریکا و کشورهایی که سیاست‌های خصمانه‌ای را علیه ملت ما اعمال می‌کنند در اختیار دادگستری جمهوری اسلامی ایران قرار داده است لذا در واکنش به بلوکه شدن اموال ایران در آمریکا، این کشور در محاکم جمهوری‌اسلامی ایران به پرداخت بیش از ۵۰ میلیارد دلار محکوم شدند.

* وزارت‌خارجه با آمریکا مقابله به مثل کند

این نماینده بروجرد در مجلس دهم داستان ادامه‌دار بلوکه کردن اموال ایران در محاکم بین‌المللی را یک بازی‌ سیاسی دانست و اظهار داشت: این بازی دو جانبه است که ما هم باید از همه ظرفیت‌هایمان برای حفظ حقوق ملی استفاده کنیم و مسئولیت اصلی آن با وزارت امورخارجه است.

بروجردی در ادامه با بیان اینکه اجرای برجام فراز و نشیب فراوان دارد، خاطرنشان کرد: با برجام توانستیم خیلی از درهای بسته شده علیه ملت و کشور که مبتنی بر تحریم‌های ظالمانه آمریکا بود را بگشاییم و بسیاری از ثروت‌های بلوکه‌شده خود را به کشور بازگردانیم و هنوز هم در حال مذاکره برای تکمیل این فرآیند هستیم.

وی ادامه داد: هم‌اکنون سیستم ارتباط پولی ما با کشورهای مختلف دنیا از طریق بانک‌ها امکان‌پذیر شده است؛ هم‌چنین مشکل بیمه‌ها که برای صادرات حائز اهمیت است حل شد.

* نبود روابط رسمی میان ایران و آمریکا دلیل کارشکنی‌های این دولت / همه کشورهای غربی با آمریکا هم‌داستان نیستند

این عضو فراکسیون ولایت عدم رابطه رسمی با جمهوری اسلامی را دلیل کارشکنی‌های‌ آمریکا دانست و افزود: آمریکایی‌ها به علت نداشتن رابطه رسمی دیپلماتیک با ایران سعی می‌کنند علی رغم تعهداتشان بازی را بر هم بزنند اما موفق نخواهند شد چون ۱ + ۵ شش کشور است و ما یک فضای کاملا جدید و گسترده را با کشورهایی مانند روسیه و چین باز کردیم لذا همه کشورها با آمریکا هم‌داستان نیستند و کشورهایی مثل آلمان و فرانسه در تلاشند تا بهترین بهره را از برجام ببرند.

* غرب؛ بازنده اصلی تحریم‌ها

بروجردی ادامه داد: قطعا بازنده اصلی کارشکنی‌ برخی کشورهای غربی از جمله آمریکا و کانادا، خود این کشورها هستند. برای مثال در زمان تحریم، بازنده اصلی تحریم‌ها کشورهای غربی بودند و این محدودیت برای غربی‌ها بود چراکه ما به سرعت داد و ستد خود را با کشورهایی مانند چین افزایش دادیم.

* آمریکا عامل اصلی تخریب روند اجرای برجام است

این عضو کمیسیون امنیت‌ملی با اشاره به مخالفت عده‌ای با برجام، گفت: جامعه ما جامعه باز و آرامی است و طبیعی است که تضارب آرا در آن وجود دارد، قبل از تصویب برجام ما شاهد نظر مخالف بودیم اما امروز برای ما شاخص و معیار، نظرات مقام معظم رهبری است؛ ایشان در مجموعه سخنرانی‌های از آغاز سال تاکنون به حق لبه حمله را متوجه آمریکا کردند و این کشور را به‌عنوان دشمن اصلی ملت ایران و عامل اساسی تخریبی روند اجرای برجام دانستند.

* جلالی را رفیق می‌دانم نه رقیب / رقابت با کواکبیان برای کرسی ریاست امنیت‌ملی

بروجردی در پاسخ به سوالی درباره کاندیداتوری‌اش برای ریاست در کمیسیون امنیت‌ملی گفت: نظر جمع دوستان از جمله کاظم جلالی برای ریاست این کمیسیون بر اینجانب است. وی در ادامه کاندیداتوری کاظم جلالی برای کسب کرسی ریاست این کمیسیون را تکذیب کرد و افزود: کاظم جلالی مشوق من برای نامزدی ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است و من جلالی را رفیق می دانم نه رقیب. نماینده مردم بروجرد در ادامه اظهار داشت: به احتمال زیاد مصطفی کواکبیان هم برای ریاست کمیسیون امنیت‌ملی کاندیدا می‌شود.* درباره عضویت در فراکسیون سوم مجلس تصمیم نگرفته‌ام

بروجردی در ادامه درباره تشکیل فراکسیون سوم در مجلس شورای اسلامی و درباره احتمال حضورش در این فراکسیون تصریح کرد: بهتر است صبر انقلابی داشته باشید تا فراکسیون سوم تشکیل شود چرا که ترجیح می‌دهم بعد از مشخص شدن نتیجه کمیسیون‌ها و تشکیل فراکسیون سوم درباره حضورم در آن تصمیم‌گیری کنم.