یک روزنامه صهیونیستی از صرف نظر کردن ترکیه از شرط رفع محاصره نوار غزه و همچنین محدود شدن فعالیت حماس در توافق آشتی با رژیم صهیونیستی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج؛ در حالی که انتظار می‌رود امروز(یکشنبه) رژیم صهیونیستی و ترکیه توافق عادی‌سازی روابط را امضا کنند، رسانه‌های اسرائیلی بندهایی از این توافق احتمالی را افشا کردند.

روزنامه «هاآرتص» در گزارشی ضمن ادعای مطلع شدن از برخی مفاد این تفاهمنامه، نوشت این مسئله بر پایه توافق بر سر فعالیت‌های جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» می‌باشد که ده روز قبل، «یوسی کوهن» رئیس موساد و «هاکان فیدان» رئیس سازمان اطلاعات ترکیه به آن رسیدند.

تحت این توافق، ترکیه به حماس اجازه نخواهد داد هرگونه اقدام نظامی را علیه رژیم صهیونیستی، برنامه ریزی یا اجرا کند. البته دفاتر این جنبش در ترکیه اجازه فعالیت‌هایی با مقاصد دیپلماتیک را خواهند داشت.

این روزنامه صهیونیستی همچنین تاکید کرد که ترکیه از شرط برداشته شدن محاصره غزه برای آشتی با اسرائیل، صرف نظر کرده است. البته رژیم صهیونیستی اجازه خواهد داد تا ترکیه پروژه‌های زیرساختی را در غزه شامل ساخت بیمارستان، نیروگاه برق و تاسیسات آب‌شیرین‌کن ایجاد کند.

از دیگر بندهای این توافق، اعطای ۲۰ میلیون دلار از سوی رژیم صهیونیستی به یک صندوق انسان دوستانه جهت غرامت به خانواده‌های قربانیان حمله به کشتی «ماوی مرمره» خواهد بود.

ترکیه نیز با تصویب قانونی، همه لوایح علیه سربازان و افسران ارتش رژیم صهیونیستی را لغو خواهد کرد. همچنین سفیران دو رژیم دوباره مستقر خواهند شد.

یک مقام ارشد رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد تا زمانی که پیش‌نویس نهایی را نبینند، نمی‌توانند بگویند که به توافق رسیده‌اند. روز چهارشنبه نیز این توافق برای تایید شدن به کابینه این رژیم آورده خواهد شد.

«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم امروز(یکشنبه) تل‌آویو را به مقصد رم جهت دیدار با «جان کری» وزیر خارجه آمریکا و گفت‌وگو برسر مناقشات فلسطین اسرائیل و طرح صلح ترک کرد.