رئیس سازمان انرژی اتمی، در حاشیه کنفرانس عمومی سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین با همتای روسی خود دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، علی اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی، در حاشیه کنفرانس عمومی سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، با «الکسی لیخاچف» رئیس انرژی اتمی روسیه (روس اتم) دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، صالحی از همکاری های رو به گسترش هسته ای صلح آمیز میان دو کشور قدردانی کرد.

وی در این ملاقات، به علاقمندی سازمان انرژی اتمی به همکاری های علمی، تحقیق و توسعه در زمینه انرژی هسته ای و کاربردهای صلح آمیز آن در حوزه های مختلف اشاره کرد که با استقبال طرف روسی مواجه شد.

همچنین در این دیدار طرفین به بررسی آخرین وضعیت واحدهای نیروگاه های جدید در حال ساخت پرداختند.

لیخاچف نیز ضمن تاکید مجدد حمایت کشورش از برجام، به سفر اخیر رئیس‌جمهور روسیه به تهران اشاره کرد و با موفق توصیف کردن آن سفر، از تعمیق همکاری های دوجانبه در بخش های مختلف صنعت هسته ای استقبال کرد.

وی در این ملاقات بر آمادگی شرکت روس اتم برای همکاری های دوجانبه با سازمان انرژی اتمی ایران جهت تولید راکتورهای با توان متوسط، به منظور تولید الکترسیته و آب شیرین تاکید کرد.

گفتنی است که پس از دو سال تمهیدات از قبیل طراحی، خاک برداری و سایر اقدامات؛ عملیات احداث واحد دوم نیروگاهی در اواسط سال آتی میلادی آغاز می شود.

بر اساس این گزارش، موضوع تولید ایزوتوپ های پایدار مورد استفاده در صنعت و پزشکی و بررسی زمینه ایجاد آزمایشگاه های مورد نیاز در این خصوص نیز مورد تبادل نظر طرفین قرار گرفت.