عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: هرگونه توافق ایران با همسایگان شمالی درباره رژیم حقوقی دریای خزر باید پیش از اجرا به تایید و تصویب مجلس برسد.

سیدقاسم جاسمی در گفتگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری موج، اظهار داشت: رییس جمهوری هم اکنون در اجلاس سران کشور‌های ساحلی دریای خزر حضور دارد و یکی از مهمترین مسائل مورد بحث میان کشورهای فوق، مربوط به تعیین تکلیف رژیم حقوقی این دریا است.

وی افزود: با صحبت هایی که از سوی مسوولان وزارت خارجه منتشر شده، به نظر می رسد که در این اجلاس درباره تعیین تکلیف رژیم حقوقی دریای خزر بحث نهایی صورت نخواهد گرفت و بیشتر در حوزه مسائل جانبی از جمله مسائل مربوط به محیط زیست بحث و تبادل نظر می شود.

نظر جاسمی در ارتباط با توافق ایران با کشورهای ساحلی دریای خزر

نماینده مردم کرمانشاه در خانه ملت تصریح کرد: بارها از سوی مجلس به دولت تاکید شده که برای جلوگیری از هرگونه تنش و اختلاف میان ایران و همسایگان شمالی، باید رژیم حقوقی دریای خزر در فضایی دوستانه و به دور از نفوذ کشورهای فرامنطقه ای تعیین تکلیف شود.

جاسمی گفت: اگر در اجلاسی که هم اکنون با حضور سران کشورهای حاشیه دریای خزر در حال برگزاری است، توافق و یا معاهده ای درباره رژیم حقوقی دریای خزر مطرح شود، پیش از هرگونه اجرا باید در صحن علنی مجلس طبق قانون اساسی، مورد بحث و بررسی نمایندگان مردم قرار گرفته و پس از تصویب مجلس قابل اجرا است.