تجری با اشاره آسیب های مطالبات غیرجاری نظم بانکی به کشور گفت: حجم واقعی تسهیلات غیرجاری سیستم بانکی که با تکنیک‌های مختلف جاری تلقی شده‌اند تا حدود 50 درصد از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها می رسند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، در جلسه علنی امروز (یکم خرداد) فرهاد تجری عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل 90  با ارائه گزارشی اجمالی این کمیسیون در مورد مطالبات غیرجاری نظام بانکی گفت: این گزارش در چهار بخش تهیه شده است. اهمیت این مساله در آسیبی است که به نظام بانکی کشور وارد می کند. 

وی با برشمردن عوامل ایجاد کننده مطالبات غیرجاری نظام بانکی تصریح کرد: کاهش مستمر ارزش پول ملی، وجود تعارض منافع در شبکه بانکی، اختلاف فاحش نرخ سود بانک‌ها با نرخ متداول در بانک‌ها، شرکت‌های زیرمجموعه بانک‌ها،  بی‌ثباتی قیمت‌ها و نوسانات شدید و غیرقابل پیش‌بینی بازار، ایجاد و افزایش شوک‌های کاذب و اشتغال اشخاص غیرحرفه‌ای و فاقد صلاحیت در امور تجارت و تولید و صنعت و صادرات و وارداتباعث این وضعیت شده اند که جلوگیری از آن می تواند لطمات جدی به اقتصاد و امنیت کشور وارد سازد. 

نماینده مردم قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی گفت: بانک‌ها برای پوشاندن شکاف دارایی – بدهی به ساختن دارایی‌های موهومی پرداختند.در حال حاضر حتی مقام ناظر بانکی نیز اطلاع دقیقی از حجم تسهیلات استمهالی بانک‌ها ندارد، اظهارنظرهای غیررسمی در خصوص حجم واقعی تسهیلات غیرجاری سیستم بانکی که با تکنیک‌های مختلف جاری تلقی شده‌اند تا حدود 50 درصد از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها می رسند.