جمالی نوبندگانی گفت: اسراییل برای جبران شکست داعش و جبهه النصره و از طرفی روحیه دادن به عناصر باقی مانده تروریست ها و کشورهای حامی آنها به سوریه حمله می کنند تا به طریقی هم ایران هراسی کند.

محمد جواد جمالی نوبندگانی درباره اظهارات اخیر پوتین در مورد لزوم خروج نیروهای نظامی خارجی از سوریه و احتمال تسری این مساله به نیروهای ایرانی و حزب الله به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: ایران به دعوت دولت قانونی سوریه برای کار مستشاری به این کشور رفت. نیروهای حزب الله هم در این قالب وارد سوریه شدند. خود روس ها هم که از قبل در بندر طرطوس پایگاه و نیرو داشتند.  

روسیه پایگاه های نظامی اش در سوریه را حفظ می کند

وی افزود: در این شرایط در صورتی که دولت سوریه بخواهد که ایران و حزب الله کشور را ترک کنند، آنها این کار را می کنند و یا اینکه خود این نیروها تصمیم به خروج از سوریه بگیرند. از طرفی به نظر نمی رسد روسیه هم تمام نیروهایش را خارج کند و حداقل پایگاه های نظامی اش را حفظ می کند. 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطر نشان کرد: علی رغم آنکه 80 درصد خاک سوریه در دست دولت است اما هنوز در برخی نقاط صحرایی داعش حضور دارد و تهدیدات به طور کامل از بین نرفته است. براین اساس خروج نظامیان ایرانی از سوریه ربطی به روسیه ندارد و در نتیجه توافق تهران با دمشق صورت می گیرد. 

نماینده مردم فسا در مجلس درباره اینکه اظهارات پوتین با هماهنگی آمریکا عنوان شده است اظهار داشت: دنیای سیاست، دنیای تعاملات و بده بستان های سیاسی است و نه می توان کاملا خوشبین بود و نه بدبین. ما با روسیه و سوریه کار مشترکی را شروع کردیم که موفقیت آمیز بود ولی عده ای می خواهند تا حصول به نتیجه نهایی، این کار را مختل سازند. 

جمالی نوبندگانی در مورد حملات هوایی اسرائیل به پایگاه های نظامی سوریه و مواضع حزب الله در این کشور گفت: همه می دانند اقدامات ساختارشکنانه، تجزیه طلبانه و ناامن کننده منطقه توسط اسرائیل انجام می شود. این رژیم برای جلوگیری از ایستادگی کشورها در برابرش، به دنبال تجزیه منطقه است. الان هم برای جبران شکست داعش و جبهه النصره و از طرفی روحیه دادن به عناصر باقی مانده تروریست ها و کشورهای حامی آنها این حملات را انجام می دهد تا به طریقی هم ایران هراسی کند و بگوید که حزب الله و ایران در سوریه خواهند ماند. لذا اقدامات اسرائیل جنبه تبلیغاتی و ایران هراسانه دارد تا آنکه ارزش نظامی و عملیاتی داشته باشد. 

وی در پاسخ به اینکه به رغم اتهامات مختلفی که بین کشورهای منطقه عنوان می شود، چقدر می توان امید به صلح در خاورمیانه داشت گفت: واقعیت این است که همان طور که خانم کلینتون اعلام کرد داعش را آمریکا به وجود آورد. چه کسی هست نداند که فتاوای مفتی های سعودی و پول های قطر و عربستان باعث ناامن شدن عراق و سوریه شد. این صحبت جو بایدن است که گفت دنبال ایجاد سه کشور سنی، شیعی و کردی در عراق است. از این رو حضور ما در سوریه به دعوت دولت قانونی این کشور و در راستای ایجاد ثبات و جلوگیری از تجزیه بود که منتج به نتیجه شد. 

عضو کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: تنها کشوری که از تجزیه و ناامنی سود می برد اسرائیل است. یک عراق و سوریه با ثبات و منسجم با جمعیت زیاد به طور بالقوه تهدیدی برای این رژیم است. با این حال به توجه به مثلث بن سلمان، ترامپ و نتانیاهو دورنمای روشن و صلح آمیزی برای خاورمیانه متصور نیستم هرچند که جمهوری اسلامی ایران دست دوستی خود را به سوی کشورهای منطقه و همسایه برای ایجاد آرامش دراز کرده است.