هانی زاده گفت: مردم فلسطین برای نشان دادن نارضایتی از روند مذاکرات تشکیلات خودگردان با اسرائیل راهپیمایی بازگشت را به عنوان سازوکار بومی برای مقابله با این رژیم در پیش گرفتند.

حسن هانی زاده درباره تاثیر راهپیمایی های اخیر مردم فلسطین موسوم به راهپیمایی بازگشت بر رویکرد اسرائیل به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: تظاهراتی که از چهار هفته پیش در فلسطین آغاز شده، یک انتفاضه فراگیر فلسطینی علیه ظلم و بی توجهی جامعه جهانی نسبت به رنج های این ملت است.

وی افزود: مردم فلسطین همچنین از این طریق می خواهند نارضایتی خود را نسبت به روند مذاکرات تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی و تلاش کشورهای عربی مانند عربستان، امارات متحده عربی و بحرین برای برقراری رابطه با این رژیم نشان دهند. در واقع ملت فلسطین به این نتیجه رسیدند باید با سازوکارهای بومی به ظلمی که بر آنها می رود واکنش نشان دهند و این فرایند نباید محدود به زمان خاصی باشد. 

این کارشناس مسائل جهان عرب تاکید کرد: ماحصل این تصمیم هم خسته کردن ارتش رژیم صهیونیستی است که مجبور شده در یک ماه اخیر در آماده باش کامل باشد. در صورتی که این تظاهرات ادامه یابد، رهبران این رژیم مجبور می شوند به خواسته های آنها تن دهند. نکته دیگری که در راهیپمایی هایی اخیر فلسطینی که مشهود است، حساسیت زیاد آنها به اماکن مقدسه خود در این سرزمین است. ملت فلسطین نشان داد که با در پیش گرفتن انتفاضه جدیدی و به رغم شهید شدن در این راه، تا جلب نظر جامعه جهانی از پای نمی نشینند. 

هانی زاده در خصوص اینکه به نظر نمی رسد کشورهای عربی چندان واکنشی به آنچه در فلسطین روی می دهد نشان دهند اظهار داشت: از کشورهای عربی انتظاری بیش از این نمی رود. حتی ممکن است این کشورها رژیم صهیونیستی را در کشتن مردم فلسطین کمک کنند. کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، مصر و اردن مترصد بهبود روابط با تل آویو هستند. لذا فلسطینی ها متوجه شده اند جز جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت به ویژه حزب الله کسی به کمک آنها نمی رود. 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج