سخنگوی وزارت خارجه درباره نشست های اروپا با آمریکا در خصوص برجام گفت: اطلاعی از تعداد نشستها و موضوعات این گفتگوها ندارم و آنچه در رسانه ها مطرح می شود گمانه زنی است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، بهرام قاسمی در اولین نشست خبری سال جدید درباره اقدامات یکجانبه اروپا برای حفظ برجام گفت: من از تعداد موضوعات و نشست های اروپا با آمریکا در مورد برجام اطلاعی ندارم ولی برجام موضوعی بین 6 کشور است که مشخص و روشن هم هست و بقیه مطالبی که در رسانه های مطرح می شود گمانه زنی است. 

وی در خصوص کشته شدن تعدادی از ایرانیان در زمان حمله اخیر اسرائیل و سکوت ایران به این رویداد اظهار داشت: در زمان خودش ایران موضع گیری کرد و این حق سوریه است در مورد این تجاوز واکنش نشان دهد. 

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص بهبود روابط اقتصادی ایران با آفریقا و آمریکای جنوبی بیان داشت: من در جایگاهی نیستم که درباره اثرات این سفرها اظهار نظر کنم اما گام های سودمندی هستند. سفر اخیر هم موفق بود و40 شرکت خصوصی هیات رسمی ایران را همراهی کردند و با توجه به جایگاه برزیل ظرفیت های بسیاری برای همکاری خواهیم داشت. تا زمان اجرایی شدن توافقاتی که در این سفر امضا شد طولانی است و به سرعت نمی توان اثرات آن را مشاهده کرد.

وی در مورد واکنش احتمالی ایران به تصمیم دوباره آمریکا برای حمله به سوریه عنوان کرد: این اقدامات جنگ افروزانه اقدام جدیدی از سوی آمریکا نیست و این کشور نشان داده در راستای سیاست های توسعه طلبانه خود به بهانه های واهی دست به این کارها زده و احتمال دارد باز هم این کار را تکرار کند. اما من این اقدامات را ناشی از اشتباهات استراتژیک آمریکا می دانم که کمک کرده منطقه از بی ثباتی رنج ببرد و ادامه این سیاست ایالات متحده را با مشکلات عدیده در منطقه و جهان امروز روبرو خواهد ساخت. 

قاسمی در خصوص جزئیات گفتگوی تلفنی بین ظریف و جانسون اظهار داشت: چارچوب این تماس منتشر شد. این تماس از سوی جانسون صورت گرفت و در خصوص مسائل سوریه گفتگوهایی انجام گرفت و ظریف شدیدا حمله به سوریه را محکوم کرد که خلاف تمام کنسوانسیون های بین المللی است. 

یکی از اهداف آمریکا در حمله به سوریه شکاف در اعضای نشست آستانه بود

سخنگوی وزارت خارجه درباره تاثیر حمله آمریکا به سوریه بر گفتگوهای آستانه تصریح کرد: اروپا با فرانسه و انگلیس در یک مجموعه هستند اما مواضع متفاوتی در این مجموعه وجود دارد. مذاکرات با اروپا ادامه خواهد داشت و اختلاف نظرهایی وجود دارد. یکی از اهداف اساسی این اقدام غیرخردمندانه آمریکا در تهاجم به سوریه ایجاد شکاف میان سه کشوری که روند آستانه را پی ریزی کرده بودند, تلقی می شود و آنها شاید از روند موفقیت های آستانه خوشنود نبودند. اما این روند در دستور سه کشور ادامه خواهد داشت هرچند که اختلاف نظر وجود داشته باشد.

وی در خصوص سفر نماینده ویژه پوتین به ایران و پیامش در این دیدارها گفت: سفر ایشان چیز عجیبی نیست. ما در سالهای اخیر و در ادامه روابط راهبردی و تلاش های مشترکی که در مبارزه با تروریسم داشتند هیات های مختلفی بین دو کشور تبادل شده است. در نشست روسای سه کشور در آنکارا در مذاکراتی که انجام شد قرار شد ایران و روسیه جزئیات بیشتری در مورد سوریه را به گفتگو بگذارند. در ادامه این تصمیم نماینده ویژه پوتین به ایران آمد.

قاسمی درباره تمدید تحریم های اروپا علیه ایران به بهانه مسائل حقوق بشری و برنامه وزارت خارجه برای گفتگو با اروپا برای کاهش بار این تحریم ها گفت: این موضوع جدیدی نیست. مذاکرات با اروپا از گذشته در مسایل مختلف وجود داشته است. در بر خی موضوعات ما دارای دیدگاه های بسیار متفاوتی به دلیل ارزش های مختلف هستیم. ما تماس هایمان را با اروپا کما فی السابق ادامه می دهیم. اما این گفتگوها باید دو طرفه باشد. و ما می توانیم این روند را ادامه دهیم و در ماه های اینده هیات هایی برای تبادل خواهیم داشت. 

سخنگوی وزارت خارجه درباره اقدام ایران برای شکایت در مجامع بین المللی در خصوص حمله اسرائیل به پایگاه تی فور و کشته شدن چند ایرانی گفت: تجاوز و جنایت از ویژگی های رژیم صهیونیستی است. تجاوز به خاک سوریه غیرقابل قبول است و حضور ایران در آنجا به دعوت دولت قانونی این کشور است و اسراییل پاسخ این کار را خواهند گرفت. زمان زدن و فرار برای این رژیم گذشته و نیروهای مقاومت قادر هستند در زمان لازم جواب این اقدام را بدهند. ایران هم در این باره اقدام حقوقی علیه اسراییل در مجامع بین المللی انجام نداده است. 

وی درباره نشست شب گذشته اتحادیه عرب گفت: اتحادیه عرب تحت تاثیر برخی حاکمان سعودی اتهاماتی را کاملا غلط نسبت به ایران مطرح می کند و فراموش می کند دشمن جهان اسلام دیگران است و سعی می کند از این جلسات نسبت به ایران اتهاماتی را عنوان کند.

وی در خصوص رویکرد اروپا نسبت به برجام بیان داشت: ارتباطات در مورد برجام در حال انجام است. بحثی قابل توجه برای ایران و اتحادیه اروپا که این کشورها به کرات از مواضع خود در خصوص برجام صحبت کردند و اعتقاد راسخ دارند این توافق بدون کم و کاستی باید معتبر بماند و با سیاست های ترامپ موافق نیستند. اروپا با توجه به شناخت ایران و جایگاهش در ثبات و امنیت منطقه, با جدیت بر این موضوع پافشاری می کند. 

قاسمی درباره واکنش روسیه در تهاجم آمریکا به روسیه اظهار داشت: روسیه مستقل است و با ایران دارای همکاری راهبردی است اما چگونگی عملکرد نیروهایش را خودش تعیین می کند. نباید از دور و به سرعت در مورد رفتار کشورها قضاوت کرد. 

وی درباره دریافت مبالغی توسط کارمندان ایرانی برخی سفارت خانه های اروپایی برای صدور ویزا و برخورد با این افراد گفت: در حاشیه برخی سفارت خانه های اروپایی موارد بدی برای صدور ویزا و دادن وقت وجود داشت. موضوع از طریق مراجع قانونی پیگیری شد وعملکرد این سفارت خانه ها نظارت قرار گرفت و تذکر لازم به برخی از این سفارت خانه ها داده شد و برخی دیگر با تغییر مکانیزم برای صدور ویزا از این حواشی بکاهند. امیدواریم با پیگیری ها این سفارت خانه هایی ک در اطرافش عده ای سودجو حصور دارند سریعتر از این سو استفاده ها بکاهند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات سیف در مورد نقش عربستان و امارات در بازار ارز و خروج سرمایه به گرجستان گفت: تلاش برای خروج سرمایه کار نادرستی است و تضییع حقوق ملت ایران است. اما در مورد اینکه چه مبلغی بود و به کجا و کدام کشورها در بازار ارز نقش داشتند اظهار نظری نمی کنم. 

قاسمی در خصوص ورود 27 هزار مهاجرغیرقانونی افغانی از ایران به ترکیه گفت: در مورد مرزها رایزنی هایی را با همسایگان برای تقویت امنیت مرزها و جلوگیری از قاچاق انسان  انجام می دهیم اما یک بخش عمده این به نیروهای مرزی همجوار برمی گردد. که بسیاری از ترددها از مسیرهای غیررسمی است و تلاش دولت های دولتی این است که بتوانند بر این نوع ترددهای غیر قانونی فایق آیند.

وی درباره فعالیت معاونت اقتصادی وزارت خارجه و لزوم استفاده از کالای ایرانی بیان داشت: یکی از توصیه ها و اقدامات وزارت خارجه و نمایندگان ایران سعی و تلاش در کمک به بخش های داخلی برای افزایش صادرات غیرنفتی و یافتن بازارهای کار و جذب سرمایه گذاری خارجی است. وزارت خارجه در این حوزه به عنوان تسهیل کننده و مجری خواهد بود و کار تصدی گری ندارد. 

سخنگوی وزارت خارجه درباره حمله آمریکا به سوریه برای تحت فشار قراردادن اسد به میز مذاکره و احتمال حضور آمریکا در این نشستها گفت: نگرانی آمریکا از پیشرفت آستانه تا حدی به عصبانیت این کشور باعث شد و نگاه جنگ طلبانه ایالات متحده در اینجا به پایان نمی رسد و با توجه به بحران داخلیش راهکار بقای خود را در آتش افروزی می بینند. با این چارچوب فکری وخطای استراتژیک در مورد سوریه راهی برای ورود به این مسیر و نشست های آستانه ندارند.

وی درباره سفر مکرون به ایران اظهار داشت: زمان سفر کماکان نامشخص است . 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج