ساداتیان گفت: جنگ در سوریه هزینه های غیرقابل محاسبه ای برای آمریکا می تراشد و بعید نیست باعث درگیری نیابتی میان مسکو و واشنگتن و بروز جنگ جهانی سوم شود.

سید جلال ساداتیان درباره احتمال درگیری نظامی میان کشورهای حاضر در سوریه و تشدید تنش ها در خاورمیانه به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: در حال حاضر بیشترین تحرکات را از طرف اسرائیل و لابی صهیونیست ها در این شرایط احساس می کنیم. آن‌ها دنبال این هستند که شرایطی ایجاد کنند تا نیروهای در حال مبارزه با تروریسم پس بکشند یا وادار به سازش شوند.

وی افزود: زیرا ائتلاف ایران، روسیه و سوریه در مقابله با تروریسم پیشرفت های قابل توجهی داشتند که آخرین آن مربوط به غوطه شرقی است. از این رو تلاش می شود با مصوبه شورای امنیت، این روند را متوقف سازند. اما با پایان یافتن درگیری در غوطه شرقی دولت اسد بر وضعیت حاکم می شود زیرا نگرانی ها در خصوص شمال این کشور هم با چراغ سبز به ترکیه تا حدی از بین رفت. 

اسرائیل و عربستان بدون آمریکا حریف ایران در سوریه نمی شوند

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: در کنار اسرائیل، عربستان هم تمایل به درگیری نظامی در سوریه دارد اما این دو می دانند به تنهایی حریف ایران نیستند و لذا تلاش دارند پای آمریکا را به بحران باز کنند. از طرفی اروپایی ها هم می دانند در نتیجه شروع یک بحران جدید، آن‌ها اولین زیانکاران خواهند بود لذا فرانسه در قالب میانجی گر پیشنهاد داد که در روند صلح سوریه مشارکت داشته باشد. ضمن آنکه در مساله برجام هم فرانسه برای جلوگیری از خروج آمریکا از این توافق، با تحریم های موشکی ابراز همراهی کرده است تا کار به درگیری های بعدی کشیده نشود.

ورود آمریکا به جنگ علیه اسد به سود اروپا، روسیه و چین است

ساداتیان خاطر نشان کرد: به نظر من ترامپ بحران را به جایی رسانده تا اعراب بیشتر به سمت آمریکا بروند و وی بتواند آن‌ها بیشتر بدوشد. در غیر این صورت ایالات متحده می داند درگیری در سوریه برایش بسیار پرهزینه است و علاوه بر چین، ایران و روسیه حتی اروپا هم شاید بدش نیاید با فرورفتن آمریکا در باتلاق سوریه، تضعیف شود. در عین حال واشنگتن می خواهد این اقدامات با هزینه اعراب صورت پذیرد و لذا تئوری بازی ها اینجا مطرح می شود که چه کسی زودتر جا را خالی کند. 

وی در پاسخ به این سوال که هدف آمریکا از تشدید تنش ها در سوریه چیست بیان داشت: من معتقدم ایالات متحده قصد ورود به جنگ ندارد و صرفا مایل است بحران به نقطه نهایی برسد تا از این شرایط قراردادهای تجاری بیشتری عایدش شود. در واقع به هزینه دیگران، اقتصاد خود را توسعه دهد. جنگ در سوریه هزینه های غیرقابل محاسبه ای برای آمریکا می تراشد و بعید نیست باعث درگیری نیابتی میان مسکو و واشنگتن شود. این در حالی است که خاورمیانه منطقه ای نیست که کسی بتواند با آن شوخی کند. عقلای آمریکا را هم فهمیده اند. از این لحاظ تهدید به جنگ برای بهره برداری اقتصادی انجام می شود هر چند که اما عربستان و اسرائیل به دنبال درگیری نظامی هستند.

هدف آمریکا از تهدید به جنگ در سوریه، کسب منافع اقتصادی است

سفیر سابق ایران در انگلیس در خصوص اینکه اگر تهدیدات آمریکا را به منافع اقتصادی تقلیل دهیم، چنین رویکردی دیگر در سیاست های بعدی این کشور اثرگذاری نخواهد داشت گفت: درست است آمریکا خواهان منفعت اقتصادی از شرایط کنونی سوریه است اما بحران هم جدی است اما ایالات متحده برای ورود به جنگ جدی نیست و تنها دنبال سود تجاری-اقتصادی است. 

وی در پاسخ به این پرسش که به رغم عدم تمایل آمریکا به ورود به جنگ سوریه، احتمال درگیری زیاد است یا خیر خاطر نشان کرد: احتمال وقوع این خطر وجود دارد. ضمن آنکه یک موقع اراده از اول بر جنگ است که رویکرد اسرائیل و عربستان بر این مبنا است اما آمریکا خیر. و باید این اراده برای آمریکا ایجاد نشود. در داخل این کشور تندروها فشار می آورند تا تهدید به حمله اجرایی شود اما عقلایی مانند کسینجر هشدار می دهند که نباید با این کار منافع ملی ایالات متحده به خطر افتد. زیرا ممکن است در ادامه، جنگ جهانی سوم رخ دهد.

ساداتیان تاکید کرد: اگر ایالات متحده در باتلاق جنگ سوریه وارد شود، به راحتی نمی تواند خلاص شود. لذا صرف ترس از توان نظامی ایران باعث عدم ورود این کشور به جنگ نشده است. زیرا روسیه، چین و اروپا هم مترصد شرایطی برای تضعیف آمریکا هستند. از این رو رهبران کاخ سفید به خاطر منافع اسرائیل، منافع ملی خود را به خطر نمی اندازند اما تهدید به حمله زمینه خوبی برای ترساندن اعراب و تحریک آن‌ها به افزایش مناسبات اقتصادی و خرید تجهیزات نظامی است. 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج