کدخدایی گفت: شورای نگهبان هنوز در تعریف واژه رجل سیاسی به جمع بندی نهایی نرسیده است و لذا واژه رجال را همچنان به مانند قبل پیش می بریم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، عباسعلی کدخدایی در آخرین نشست خبری شورای نگهبان با اشاره به لایحه بودجه سال 97 گفت: از نظر شورای نگهبان لایحه بودجه سال آتی 78 مورد اشکال داشت که در نتیجه تبادل با مجلس بخش عمده آن حل شد. 

وی افزود: بودجه 97 نسبت به بودجه سالهای گذشته عدالت محورتر بود و این قدم خوبی بودکه توسط مجلس برداشته شد.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به جمع بندی این نهاد در خصوص شرایط لازم برای تشخیص افراد واجد شرایط نامزدی ریاست جمهوری اظهار داشت: هنوز در رابطه با تعریف رجل در این مبحث به نتیجه نهایی نرسیدیم و فعلا همچنان بحث رجال را با همان تعریف قبلی پیش می بریم. 

وی در پاسخ به سوال خبرنگار موج در خصوص ذکر سن متناسب برای نامزدی ریاست جمهوری گفت: سن دقیق را باید مجلس مشخص کند و بیان این نکته در این موضوع صرفا برای درج معیار سنی در شرایط نامزدهای ریاست جمهوری بود و جزئیاتش را مجلس مشخص خواهد کرد.

کدخدایی در پاسخ به این سوال که آیا حذف و اضافه ردیف های بودجه در صلاحیت شورای نگهبان است یا خیر تصریح کرد: چنین برداشتی از سخنان اخیر دبیر شورای نگهبان اشتباه است. مقصود ایشان این است که اگر جایی هزینه های اضافی وجود دارد می توان در چارچوب شرع و قانون اساسی اظهار نظر کرد.

وی درباره اینکه گاهی پیش می آید سطح سواد عمومی نمایندگانی که توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت می شود به پای این نهاد گذاشته می شود گفت: شورای نگهبان بر طبق قانون که ذکر کرده سطح تحصیلات نامزدهای مجلس شورای سالامی باید کارشناسی ارشد باشد، اظهار نظر می کند و براین اساس در تایید مدرک این افراد ما تابع وزارت علوم هستیم. 

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص اینکه یکی از شروط نامزدهای ریاست جمهوری این است که نباید به گروه های غیرقانونی وابسته باشند بیان کرد: وابسته نبودن به گروه های غیرقانونی پیش از این هم در قانون انتخابات آمده بود و در تعریف معیارهای نامزدهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان، مصادیقی از جمله فقدان سوء سوابق امنیتی در فتنه 1388 نیز عنوان شده است.

کدخدایی در مورد اینکه ایا جلساتی میان آیت الله جنتی و رئیس جمهوری برگزار نمی شود که دبیر شورای نگهبان از تریبون رسمی انتقادات خود را در خصوص دولت مطرح می کند گفت: مقامات دولتی با آیت الله جنتی ملاقات هایی دارند و در این جسلات نکاتی هم بیان می شود. ما هم استقبال می کنمی که وزرا و مقامات دولتی در این جلسان توضیحاتی را ارائه دهند که سوء تفاهمات حل شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج