قاسمی با اشاره به گفتگوهای احتمالی میان آمریکا و کره شمالی گفت: ایران از ثبات و صلح استقبال می کند اما تجربه نشان داده است که نمی توان به تعهدات آمریکا اعتماد کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، بهرام قاسمی درباره تغییر در وزارت خارجه آمریکا و تاثیر بر برجام گفت: این تحولات و اخراج های در هیات حاکمه آمریکا در دولت ترامپ تازگی ندارد. این مساله موضوع داخلی این کشور است و آنچه برای ایران مهم است سیاست ها و رویکردهای آمریکا است و بر طبق آن مواضع اتخاذ خواهیم کرد. 

وی درباره گفتگو آمریکا و کره شمالی اظهار داشت: کمک به ثبات و صلح جهانی مورد استقبال ما است اما در عمل دیده شد که خیلی نمی توان به رویکردهای آمریکا  اعتماد کرد. 

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر ظریف به باکو و جزئیات این گفتگوها بیان داشت: این جلسه ابتکار ثمربخش در کمک به همگرایی و نزدیکی دولته و ملتهای منطقه و توسعه اقتصادی است. امیدوارم چنین ابتکاری در سایر مناطق پیرامون ایران به وجود آید.

وی درباره همسایگی با اسرائیل از طریق حضور در سوریه گفت: حضور ایران به درخواست رسمی دولت سوریه و در قالب کمک مستشاری با هدف کمک به مبارزه با تروریسم صورت گرفت.

قاسمی درباره اینکه آیا ایران از اتحادیه اروپا درخواستی مبنی برای اعلام موضع شفاف در خصوص خروج احتمالی آمریکا از برجام را دارد اظهار داشت: در کمیسیون مشترک برجام در وین که قرار است برگزار شود و ما در این جلسه در مورد عدم اجرای تعهدات برجام از سوی آمریکا سخن خواهیم گفت.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه

وی در مورد سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران تصریح کرد: جدول زمان بندی دو جانبه به ویژه در حوزه همکاری های اقتصادی مطرح شد تا این گفتگوها ادامه یابد. همچنین در خصوص مسائل منطقه ای و بین المللی صحبت هایی انجام شد. امیدوارم طرف فرانسوی با پاسخ هایی که دریافت کرد با واقعیات منطقه و مجموعه اقداماتی که می تواند در مبارزه با تروریسم کمک کند، آشنا شد. ما نگرانی ها را در مورد تحولات یمن، اقدامات آمریکا و ارسال تسلیحات نظامی به منطقه ابراز کردیم.

امنیت کشورها در منطقه به هم گره خورده است

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص گفتگو ایران و پاکستان با موضوع عربستان اظهار داشت: در این نشست ها مسایل منطقه ای به بحث گذاشته می شود. ما معتقدیم امنیت به تنهایی توسط یک کشور تامین نمی شود و امنیت کشورها در منطقه به هم گره خورده است. موضع ما شفاف است که برای کمک به آرامش و ثبات در منطقه آماده هستیم اما لازم است دیگران هم تا این حد احساس وظیفه کنند اما در منطقه با کشورهایی روبرو هستیم که نشانه ای برای حرکت در این مسیر نشان نداده اند.

قاسمی درباره اقدامات وزارت خارجه در قبال حمله به سفارت ایران در لندن گفت: در خصوص این اتفاق ما موضع گیری کردیم. اعتراضات شدید و هشدارهای لازم برای تامین امنیت دیپلمات های ایرانی را به دولت انگلیس اعلام کردیم. کماکان درخواست های ما از انگلیس وجود دارد و امیدواریم شاهد موارد مشابه نباشیم.

سخنگوی وزارت خارجه ضمن خبر ورود افرادی به ساختمان پیشین سفارت ایران در بن آلمان اظهار داشت: تعدادی به این ساختمان خالی ورود و اتراق کردند. پس از اطلاع مقامات ما از این اتفاق پلیس و شهرداری بن وارد شدند و امیدواریم با قول هایی که داده شده این مساله خاتمه یابد. زیرا ساختمان در ملکیت دولت ایران است.

وی در مورد سفر جهانگیری به عراق بیان داشت: یکی از سفرهای سطح بالای ایران به عراق بود. وضعیت روابط دو کشور بسیار پر اهمیت است. همکاری های بازرگانی و اقتصادی از جمله گفتگوها بود. امیدواریم با پیگیری های دو طرف در شان ظرفیت ایران و عراق سطح همکاری های اقتصادی ارتقا یابد.

امیدواریم شاهد عراق متحد باشیم

قاسمی درباره روابط ایران و اقلیم کردستان گفت: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده پروازها به اقلیم ار سر گرفته شد. مرزهای زمینی هم باز بود. امیدواریم شاهد عراق متحد باشیم.

وی در خصوص شکایت ایران به عدم اجرای تعهدات آمریکا در برجام به اژانس بین المللی اتمی گفت: من درباره شکایت به آژانس اطلاع خاصی ندارم ولی به طور مرتب گزارش های خود را در کمیسیون مشترک و یا آژانس در صورت لزوم منعکس می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره شخصی که به مقر سفیر ایران در اتریش عنوان کرد: در تماس مستمر با اتریش هستیم. روز قبل هم سفیر این کشور در وزارت خارجه بودند. دولت و پلیس اتریش در حال جستجو هستند و به مدارکی دست یافتند که اتریشی تبار است. همکاری خوبی اتریش با ایران داشتند و دیروز سفیر ما از نگهبانی که در این حادثه مجروح شد عیادت کرد و این سمبل اخلاق ایرانی است.

وی درباره برگزاری کمیسیون مشترک برجام و تغییر زمان به دلیل برکناری وزیر خارجه آمریکا گفت: من چنین خبری را نشنیدم. شکل حضور آمریکا به دلیل تغییرات در هیات حاکمه این کشور اما و اگرهایی داشته اما من هنوز در این باره خبری نشنیدم.

قاسمی در خصوص تعویق سفر مکرون به ایران گفت: این سفر زمانش مشخص نیست اما مکرون برنامه ای برای سفر دارد. و سفر لودریان تاثیری بر این برنامه نگذاشت.

وی در مورد زندانی شدن خبرنگاران ایرانی بی بی سی گفت: من درباره زندانی شدن خبرنگاران بی بی سی ساکن ایران خبر ندارم و قوه قضاییه بهتر در جریان این مسائل است.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج