حاجی عباسی با اشاره به تاکید امام خمینی و مقام معظم رهبری درباره حضور زنان در سیاست و هرم قدرت گفت: وضعیت کنونی زنان در جامعه گویای آن است که دولتمردان نگرش امام و رهبری را در مورد زنان درک نکردند.

اعظم حاجی عباسی درباره علت عدم راهیابی زنان به هرم قدرت در نظام جمهوری اسلامی ایران به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: متاسفانه علی رغم تمام شعارهایی که تا امروز داده شده است حضور زنان در تمام مشاغل سطح بالا با وجود توانمندی آنها، امکان پذیر نشده است. این در حالی است که مقام معظم رهبری تاکید دارد تا زمانی جامعه ای، جامعه اسلامی است که حضور زنان قبل از مردان واجب است. همچنین معظم له خطاب به دولتمردان از آنها می خواهند که زنان را در هرم قدرت مشارکت دهند. حتی ایشان اشاره دارند که اگر کسی بخواهد زنان را از کارهای علمی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی محروم کند برخلاف حکم خدا عمل کرده است. در همین رابطه امام خمینی نیز حضور زنان در سیاست را تکلیفی برای آنها دانسته اند. 

وی افزود: استفاده از زنان در بخش های مهم اجرایی، باعث نگاه یکسان به مدیریت کشور و پرهیز از اعمال نظرهای سلیقه ای می شود. تا زمانی که کشور براساس نظر مردان اداره شود، حقوق زنان همچنان معطل می ماند. اما وضعیت کنونی گویای آن است که دولتمردان نگرش امام خمینی و مقام معظم رهبری را در مورد زنان درک نکرده اند. 

حاجی عباسی نگاه جناحی زنانی که به اندک پست های مدیریتی دست یافته اند را دلیل دیگر حرکت جامعه به سمت حضور حداکثری زنان در عرصه های مختلف کشور دانست و خاطر نشان کرد: برخی از زنان پس از رسیدن به رشد اجتماعی و دست یافتن به مدیریت های کلان، همه چیز را فراموش می کنند و به حوزه زنان نگاه جناحی پیدا می کنند. 

شرط کم کردن فاصله کشور با جوامع توسعه یافته، ایجاد شرایطی برای حضور زنان در جامعه است

دبیرکل جامعه زینب تصریح کرد: اگر بخواهیم فاصله خود را با جوامع توسعه یافته پر کنیم باید شرایط برای حضور زنان در جامعه فراهم شود. زیرا انسان با یک پا نمی تواند حرکت کند چه برسد که حرکتی سریع داشته باشد. وقتی نیمی از جامعه را زنان تشکیل می دهند چگونه می توان آنها را در روند توسعه کنار گذاشت و برای حضور آنها برنامه ریزی نکرد.

وی با بیان اینکه در خصوص مشارکت زنان در جامعه دو دیدگاه وجود دارد اظهار داشت: در یک دیدگاه حضور زن با نگاه مثبت ارزیابی می شود و برای این امر برنامه ریزی می شود که این دیدگاهی متعالی و اسلامی است. دیدگاه دوم اگرچه نیاز زن را در فعالیت های جامعه مهم می داند اما ایجاد ابزار و امکانات این مشارکت را بر دوش خود زن می گذارد. متاسفانه در جامعه و اندیشه دولتمردان ما دیدگاه دوم حاکم است. این در وضعیتی است که ثروت و قدرت در اختیار مردان قرار داد و زنان از آن بی بهره و یا کم بهره اند و این یکی از مصادیق خشونت علیه زنان به شمار می رود. لذا زنان برای دستیابی به پست های مدیریتی کلان باید خود را اثبات کنند.

ضعف مدیریت کشور در 40 سال گذشته منجر به عدم پرورش زنانی شد که نتوانند در جایگاه وزارت و ریاست جمهوری قرار گیرند

حاجی عباسی ادامه داد: اگر امروز ضعف سابقه اجرایی را در عدم انتصاب زنان در پست هایی مانند وزارت را بهانه قرار می دهند باید گفت که این مربوط به ضعف مدیریت کشور است که در 40 سال گذشته نتوانستند زنانی پرورش دهند که در جایگاه وزارت و ریاست جمهوری قرار بگیرند. توجه به زن در توسعه و ارتقا فرهنگ نیازمند توجه نهادهای مدنی و تصمیم سازان عرصه قدرت به ویژه شخص رئیس جمهور است. سهیم شدن برابر زنان و مردان در تصمیم گیری های کشور پیش نیاز دموکراسی است و به قدرت رسیدن زنان و حضور متعادل آنها در عرصه سیاست و مدیریت نشان از یک جمهوری سالم و اسلامی دارد. 

وی راه رسیدن به چنین جامعه ای را تلاش و اهتمام احزاب و مشارکت مجدانه خود زنان برشمرد و تاکید کرد: در بحث وزارت زنان که برخی براین عقیده اند که بحث جنیسیتی است در دیداری که با آیت الله جوادی آملی داشتیم ایشان فرمودند با توجه به اینکه نیمی از جامعه را زنان تشکیل می دهند لازم است در تمام امور بتوان به زنان مراجعه کرد و عدم حضور زنان در پست ها و کارهای مختلف می تواند مفسده انگیز باشد. لذا برای پیشگیری از مفسده های احتمالی که به وفور هم اتفاق افتاده فعالیت زنان در تمام امور مدیریتی کلان را لازم می دانیم.

حاجی عباسی با اشاره به دوران تاریخی حکومت پیامبر در مدینه النبی گفت: براساس اسناد و مدارک تاریخی بیشمار، زنان در مدینه از بردگی و خشونت نجات یافتند. هر زنی وارد این شهر می شد از تمامی حقوق و امتیازات شهروندی برخوردار می شد و با آنها به عنوان صحابه رفتار می شد. این افتخار مسلمانان است که در زبان عربی کلمه صاحبیه مونث صاحبه وجود دارد. به این معنا که زنان دارای حق عضویت در شوراهای امت اسلامی بودند و می توانستند آزادانه با پیامبر سخن بگویند، با مردان گفتگو کنند و در اداره نظامی و سیاسی مشارکت داشته باشند.

دبیرکل جامعه زینب افزود: پیام برابری پیامبر حتی امروز هم برای بسیاری از جوامع ناشناخته است و همواره تضادی میان آمال زنان که قانون اساسی را جدی می گیرند و مقاومت دولتمردان که به رغم قوانین موجود می پندارند قدرت منحصر به آنها است، وجود دارد. متاسفانه واقعیت سیاسی نشانگر این است که فقط حق رای به زنها اعطا شده است.

قوه مجریه بیش از هر نهادی در بازتعریف جنسیت مشاغل می تواند نقش ایفا کند

وی در پاسخ به این سوال که کدام نهادها در بازتعریف جنسیت مشاغل نقش موثر دارند تصریح کرد: به نظر من تمام نهادها می تواند اثر گذار باشند. زیرا هر نهادی در مجموعه خود می تواند این کار را انجام دهد و بازتعریفی در مورد جنسیت مشاغل داشته باشد. اما بیش از هر نهادی قوه مجریه می تواند در این زمینه موثر باشد. 

به دلیل عدم تغییر در تفکر و اعضای شورای نگهبان امیدی به تفسیر جدیدی از رجل سیاسی نیست

حاجی عباسی در خصوص تفسیر واژه رجل سیاسی توسط شورای نگهبان که قرار است تا پایان سال ارائه شود، به گونه ای که زنان را را نیز دربرگیرد اظهار داشت: واقعیت این است که من تغییری در شورای نگهبان نه به لحاظ اشخاص و نه به لحاظ تفکر نمی بینم به وقوع چنین مساله ای خوشبین نیستم. اما از طرفی سطح آگاهی و بلوغ جامعه بالا رفته و خواسته جامعه این است که تفسیر رجل سیاسی منع مشارکت زنان در کاندیداتوری ریاست جمهوری را بردارند. 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج