وزیر خارجه کشورمان گفت: ایران و بوسنی و هرزگوین برای حذف روادید و رفع موانع بانکی نقل و انتقال پول عزم و اراده جدی دارند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری موج, در کنفرانس مطبوعاتی مشترک وزرای خارجه ایران و بوسنی و هرزگوین, ایگور سرناداک در ابتدا گفت: روابط دوجانبه بخصوص همکاری های اقتصادی و همچنین تحولات منطقه از موضوعات گفتگو ما بود. 

وی افزود در دوران یوگسلاوی سابق ما سطح روابط خوبی با ایران داشتیم و سفر ظریف مهر تاییدی بر ادامه این روابط بود. موضوعات اقتصادی مورد بحث قرا گرفت و بوسنی تمایل دارد روابط تجاری خود را ایران گسترش دهد.

سرناداک تاکید کرد: ما امروز در راستای همکاری های اقتصادی دو کشور بر تسهیل رژیم روادید و برقراری نقل و انتقالات پولی مستقیم اشاره شد که بین دو کشور الان به صورت واسطه انجام می شود. در حوزه گردشگری حوزه مناسبی برای روابط دو کشور است افزایش چشمگیر ایرانی در ماه های اخیر پس از لغو روادید صربستان باید اشاره شود. تمایل هر دو کشور بر مقابله با تروریسم تصریح شد و تاکید شد افراطی گری به هیچ دینی ربطی ندارد.

در ادامه ظریف گفت: پس از نزدیک به 25 سال همراه یک تیم بلند پایه اقتصادی و سیاسی به سارایوو امدم و خوشحالم یک سارایوو همراه با صلح و آرامش را مشاهده می کنم. 

وی افزود: ما خواهان دوستی و همکاری با همه مردم بوسنی هستیم و پیام دوستی ملتم را به شما اعلام می کنم. هم اکنون تجار و اعضای بخش خصوصی مشترک مشغول بررسی افزایش راه های ارتباطی هستند که به نفع ثبات و امنیت در مناطق هر دو کشور است. زمینه همکاری بین دو کشور زیاد است و با رفع موانع بانکی و با حذف مشکل ویزایی این روابط توسعه بیشتری خواهد یافت.

وزیر خارجه ایران اظهار داشت:ایران هم آمادگی دارد با مقامات بوسنی در زمینه حل این دو مشکل گام بردارد و ملاقات های امروز من نشان داد این اراده در بین مقامات این کشور نیز وجود دارد. دو کشور می توانند در زمینه افراط گرایی که ربطی به هیج دینی ندارد با هم همکاری کنند. 

وی تاکید کرد: روابط دو ملت تاریخی است و با خواهرخواندگی بین شهرهای ایران و بوسنی این روابط بین همه مردم دو کشور توسعه می یابد. خوشحالم سارایوو خواهر خوانده تهران است و به زودی موستار با اصفهان و بانیالوکا با تبریز خواهر خوانده هم می شوند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج