وزیرخارجه کشورمان با اشاره به امکان همواری ایران و کرواسی در حوزه توریسم حلال گفت: شرکت های توریستی کرواسی می توانتد در توسعه زیرساخت های گردشگری ایران نقش موثری ایفا کنند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری موج، صبح امروز همایش اقتصادی با شرکت بخش های اقتصادی و بازرکانی خصوصی و دولتی کشورمان و کشور کرواسی در زاگراب برگزار شد. 

در این همایش محمد جواد ظریف نیز حضور یافت. وی در ابتدا با ابراز خوشحالی از برگزاری چنین نشستی گفت: برای سومین بار در چند ماه گذشته جلسه مشترک بازرگانان دو کشور را داشتیم که نشان دهنده اهمیت کاری است که در ماه می 2916 توسط ریس جمهوری کرواسی در ایران ایجاد شد. 

وی افزود: ایران و کرواسی که از گذشته تاریخی دوست هم بودند، چه پس از استقلال دوباره کرواسی که ایران جز اولین کشورهایی بود که استقلالش را به رسمیت شناخت و چه قبلتر از آن که ملت دو کشور با هم رابطه دوستانه داشتند. اگر به دهه 80 میلادی برگردیم زمانی که یک میلیارد دلار حجم تبادلات ایران و یوگسلاوی بود، قسمت زیادی از آن را شرکت های کروات انجام میدادند.  لذا بخش اقتصادی دو کشور یکدیگر را به خوبی می شتاسند و ما زمینه هایی برای هم افزایی داریم. 

وزیرخارجه کشورمان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران این فرصت را داشته که به دلیل تحریم های غیرقانونی و ظالمانه، در حوزه های مختلف صنعتی و علوم پیشرفته رشد کند و ما امروز در جایگاهی هستیم که شریک خوبی برای بخش خصوصی باشیم. در جلسه امروز با رئیس جمهوری کرواسی حوزه های مختلف همکاری برای مشارکت بخش های خصوصی و دولتی دو کشور برشمرده شد. 

وی خاطر نشان کرد: در حوزه کشتی سازی، نفت و گاز و انرژی گفتگدهایی صورت گرفت.  خوشحالم پس از سالها شاهد خرید نفت ایران توسط کرواسی هستیم و امیدواریم بتوانیم تامین کننده نفت و گاز و انرژی این کشور. باشیم. ظریف تاکید کرد: شما می توانید روی این مساله حساب کنید. ما درحدپوزه برق پیشرفت های خوبی داریم. در این حوزه می توانیم مکمل هم باشیم و مشترک با هم در کشورهای دیگر همکاری کنیم. در حوزه توریسم حلال زمینه هایی  برای گسترش روابط وجود دارد. شرکت های توریستی کرواسی می توانند در زیرساخت های توریستی ایران نقش فعال داشته باشند.

وزیرخارجه ایران تصریح کرد: کرواسی در جنوب شرق اروپا می تواند راه ورود ایران به بازار اورپا باشد و از طرفی ایران کریدور مطمنی برای شرق به عرب و شما به جنوب باشد. زمینه های همکاری دوجانبه و چندجانبه زیادهاست. با توجه به حضور کرواسی در افغانستان و عراق از طریق شرکت های خصوصی می توانیم در بازسازی انها نقش ایفا کنیم.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج