وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به نقش دیپلماسی در رسیدن به توافق هسته ای گفت: 10 گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان میدهد ایران تعهدات خود در برجام را اجرا کرده است.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری موج، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه سفر خود به اروپای شرقی شب گذشته وارد بلغارستان شد و در اولین برنامه رسمی خود صبح امروز با رومن رادف رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو کرد. 

رئیس جمهور بلغارستان ضمن خوشامد گویی و ابراز خشنودی از حضور وزیر امور خارجه ایران در بلغارستان افزود: ایران کشور بسیار مهمی در منطقه است و ما برای روابط با آن اهمیت زیادی قائل هستیم. به ایران به خاطر برجام و تلاش های شخص شما در این زمینه و برداشتن تحریم ها تبریک می گویم و تلاش های شما را ارج می گذارم. 

وی افزود: تقویت روابط اقتصادی با ایران از اولویت های بلغارستان است و در این زمینه لازم است موانع تجاری را برداریم و راه های ترانزیتی را تقویت شود که کریدور دریای سیاه به خلیج فارس یکی از این برنامه هاست. 

رئیس جمهور بلغارستان با اشاره به نقش و جایگاه مهم ایران در منطقه هم اظهار داشت: از نقش ایران در منطقه حساس و پر تنش خاورمیانه و تلاش برای ثبات سازی و صلح در منطقه حمایت می کنیم و آن را ارج می گذاریم. 

وی همچنین خواستار تقویت روابط دو کشور در زمینه های فرهنگی و ارتباطات مردمی بویژه گردشگری شد. 

در ادامه ظریف نیز با ابلاغ سلام های گرم رئیس جمهور روحانی و دعوت از ایشان به ایران اظهار داشت: بلغارستان در اروپا برای ایران دارای اهمیت فراوان از ابعاد مختلف است. بلغارستان نقش ترانزیتی مهمی برای ایران دارد و تقویت راه های ارتباطی و کریدورها برای ما نیز حائز اهمیت است.‌ خشنودیم که سال گذشته ۲۱ هیات میان دو کشور داشتیم که عمدتا اقتصادی بودند. امیدواریم روابط اقتصادی دو کشور به دوران شکوفایی خود باز گردد و در این راه موانع را بر می داریم که از جمله آنها تسهیل همکاری های بانکی میان دو کشور است. 

وزیر امور خارجه با اشاره به همراهی هیات اقتصادی با ایشان در سفر به منطقه افزود: امیدوارم این سفر و همایش تجاری مشترک دو کشور زمینه خوبی برای تقویت همکاری ها ایجاد کند. در حال حاضر ۸ استان ما با بلغارستان همکاری تجاری اقتصادی دارند. 

ظریف با اشاره به حمایت بلغارستان از  برجام اظهار داشت: معتقدیم برجام دستاورد دیپلماسی است که اروپا هم در به ثمر نشستن آن سهم زیادی داشت.۱۰ گزارش آژانس نشان می دهد که ایران کاملا به تعهدات خود پایبند بوده؛ در حالیکه آمریکا هنوز در حال کارشکنی در این زمینه است. 

وزیر امور خارجه به نقش بسیار سازنده ایران در مبارزه با تروریسم و افراطی گری در منطقه اشاره کرد و افزود: ما همواره در حال تقابل با گروههای تروریستی در منطقه بودیم در حالیکه عده ای از کشورهای منطقه ما همچنان از آنها حمایت می کنند. 

در ادامه دیدار طرفین در خصوص مسائل منطقه ای بویژه بحران  یمن و سوریه و تلاش های ایران برای خاتمه این بحران ها رایزنی و تبادل نظر کردند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج