محمد باقر نوبخت گفت: پس از واکنش مجلس به شیوه جدید پرداخت یارانه که مدنظر دولت بود, مقرر شد در سال اتی نیز به روال قبل یارانه پرداخت شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، محمدباقر نوبخت با اشاره به راهپیمایی 22 بهمن گفت: این راهیپمایی نشان دادند که پای انقلابشان ایستاده اند. انقلاب مردمی ایران با ایدئولوژی متفاوت از لیبرال دموکراسی غرب و کمونیسم شرق به پیروزی رسید و با در کمتر از دو ماه با یک نظام مردم سالاری دینی تبدیل به یک نظام شد. 

وی افزود: پس از ترور گسترده شخصیت ها و رجال سیاسی و پشت سر گذاشتن تهاجم نظامی نابرابر و تحمل 180 هزار شهید و یک هزار میلیارد دلار خسارت جنگی و روبرو شدن با تحریم های اقتصادی بزرگ با همه اینها در بهمن 1396 می توانیم این جمع بندی را نسبت به انقلاب داشته باشیم. با همه این مسائل با قدرت و توان دفاعی بازدارنده این نظام پرچمدار مبارزه با تروریسم داعش در منطقه شد. براساس گزارش صندوق بین المللی پول ایران به عنوان  هجدمین اقتصاد بزرگ جهان رسیده است. مستند به گزارش آی اس آی ایران نوزدهمین کشور تولید علم در جهان و اول در منطقه است. با همه سختی های اقتصادی مردم براساس گزارش بانک جهانی وضعیت توزیع درآمد و فاصله دهک ها به ویژه ضریب جینی نه تنها نسبت به قبل از انقلاب بهبود یافته بلکه در مقایسه با کشورهای آمریکا روسیه چین و ترکیه بهتر است. هیچ کدام از اینها نفی واقعیت های موجود نیست که بیش از سه میلیون بیکار داریم. 

نوبخت تاکید کرد: این دستاوردها ربطی به هیچ دولتی ندارد و مربوط به این نظام است. این نظام با همه پرسی شکل گرفت اما شاهد هستیم چهارتا افسر در کشوری کودتا می کنند و حکومت را به دست می گیرند. 

سخنگوی دولت در باره یارانه گفت: در تبصره 14 در لایحه بودجه تصریح شده هر انچه از محل افزایش قیمت حامل های انرژی تا امروز تحصیل کردیم این مبلغ را قرار است همچنان یارانه بدهیم. یک بخش به خانوارهای نیازمند و یک بخشش به خانوارهایی بدهیم که زیر خط مستمری هستند. سال آینده با همین منابع افزایش قیمت حامل های انرژی همه را یارانه میدهیم و دولتی چیزی بابت کسری خود برداشت نمی کند. 

وی ادامه داد: با توافق مجلس روش موجود پرداخت یارانه ادامه می یابد.

نوبخت درباره خبر هشدار سه کشور ارومایی به ایران در خصوص اقدامات منطقه ای و توان موشکی گفت: این خبر را نشنیده ام. 

وی درباره اقدامات دولت برای عید نوروز اظهار داشت: با نزدیک شدن به نوروز نظام بانکی تمهیدات لازم را برای اینکه نقدینگی در اختیار مردم قرار بگیرد، انجام داده است جهاد کشاورزی هم در خصوص مایحتاج مردم شرایط را در نظر گرفته و کمبودی نداریم. 

می توان در مورد مسائل اقتصادی به نظر مردم مراجعه کرد

نوبخت در مورد ظرفیت نظام برای برگزاری رفراندوم مورد تاکید روحانی بیان کرد: روحانی گفت در مسایل اقتصادی می توان از نظر مردم استفاده کرد و این از نقاط قوت قانون اساسی است که می توان در شرایط مختلف از آن استفاده کرد. 

وی در خصوص واکنش شورای نگهبان به پیشنهاد روحانی در مورد رفراندوم گفت: روشن است که ما به تمام اصول قانون اساسی می توانیم مراجعه کرد و شکل اجرایی آن نیازمند نشست و گفتگو است. 

سخنگوی دولت در خصوص بازار ارز تصریح کرد: بازار پولی ما بانک ها است و سپرده های مردم در بانک ها تقلیل نکرده است. و بانک مرکزی هم نظارت می کند. آخرین ارقام نشان می دهد در شاخص های بازار سرمایه خوبی است.  دولت به هیچ وجه با کاهش ارزش پول ملی موافق نیست و اقدامات بانک مرکزی که در نظر دارد اجرایی شود و باید بازار کنترل شود. نرخ تسعیر برای دولت قابل تحمل نیست و امیدوارم به نرخ واقعی برسیم. 

منابع مطمئنی برای تحقق بودجه لحاظ شده است

وی درباره عقب نشینی از اهداف بودجه اظهار داشت: ما اصلاح ساختاری در روش بودجه ریزی انجام دادیم. 340 ردیف و دست'اه را بود[ه شان بر اساس قیمت تمام شده محاسبه کردیم. عمده بودجه را به سمت استان ها سوق دادیم. بیش از 800 طرح ملی را استانی کردیم. بسیاری از ردیف های غیرشفاف را شفاف کردیم. مبالغی که در بودجه اعلام شده دقیقا منابعش مشخص است. 

نوبخت افزود: سیاست ما ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری و رفع فقر مطلق است. ما برای یک میلیون و سی سه هزار شغل برنامه ریزی کرده ایم. ما برای کاهش ألودگی هوا، نوسازی ناوگان حمل و نقل و ایمن سازی در برابر زلزله برنامه داریم و چنین بودجه ای برای اولین بار تهیه شده است. دولت در برابر لایحه بودجه عقب نشینی نمی کند.

نوبخت در مورد اظهارات اخیر دادستان کل که دولت در معرفی افراد دوتابعیتی همکاری نمی کند بیان داشت: وزارت اطلاعات نهایت همکاری را با قوه قضاییه دارد و آنچه لازم بود منعکس شود صورت گرفته است. 

رئیس جمهور پیگیر پرونده خودکشی فعال محیط زیست در زندان است

وی درباره خودکشی یک فعال محیط زیست در زندان گفت: دولت 2 موضع متفاوتی نسبت به این رخداد دارد. نخست از جایگاه قوه محریه و قبول استقلال قوه قضاییه باید این اتفاقات را نظاره کند و مسئولیتش با قوه قضاییه است. دوم آنکه رئیس جمهور به عنوان مجری قانون اساسی نسبت به برخی رخدادهای اجتماعی و سیاسی نگران است. اینکه قوه قضاییه در چارچوب قانون اقداماتی باید بکند اما انتظارمان این است وقتی زندانی وارد زندان می شود امانت ما است،صرف نظر از اینکه دشمنان از حوادث سوء استفاده می کنند. طبق قانون ما باید از زندانی ها صیانت کنیم و قوه قضاییه باید مورد اخیر را بررسی کند و اگر قصوری صورت گرفته پیگیری شود. و رئیس جمهور هم پی جو هستند.

سخنگوی دولت درباره برابری پول ملی با ارز رایج بین المللی گفت: نظر من این است که نرخ واقعی ارز زیر 4000 هزار تومان است. مگر از ابتدای سال که 3700 تومان بود چه اتفاقی رخ داد که قیمت ارز افزایش یافت جز نیاز و تقاضای کاذب؟

وی درباره دغدغه کمک دولت به احزاب و اجرای اصول قانون اساسی اظهار داشت: با چارچوب فراخ هر کسی به قانون اساسی اعتقاد دارد انقلابی است در این نوع نگاه خیلی از کسانی که بیرون گذاشته شدند باید داخل شوند. من از عمق نگاه رئیس جمهور به مسائل اجتماعی باخبرم. و بیان مطالبی مثل رجوع به اصل 59 یا حقوق شهروندی صرفا برای ایجاد یک مطلب عمومی نیست. مشکلات امروز ما به دلیل عدم اجرای کامل قانون اساسی است. شما در عقبه غرب نمیدید که زمانی رئیس جمهور امریکا حرفی بزند و رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا علیه آن واکنش نشان دهد این نشان از قدرت دیپلماسی ایران است. 

وی افزود: سازمان های مردمی احزاب و سمن ها باید استفاده کرد. 

بانک مرکزی اگر به خزانه دلار امریکا هم وصل باشد با این تقاضای ارز کم می آورد

سخنگوی دولت در مورد دخل و خرج ارزی بیان کرد: ما کمبود منابع ارزی نداریم. انچه به بازار ارز در شکنوبخاضا تحمیل می شود تقاضای غیر ضروری است. زیرا عده ای فکر میکنند این بازار نسبت به سایر بازارها موثرتر است. بانک مرکزی اگر به خزانه دلار امریکا هم وصل شود با این اشتها که هرکسی میخواهد ارز بخرد کم می آورد. ما نباید اجازه دهیم ذخایرمان خالی شود.

نوبخت درباره مالیات بندی برای حقوق افراد به ویژه اساتید دانشگاه ها گفت: ما چیزی حدود 73 هزار و 400 میلیارد تومان برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار شغل در نظر گرفته ایم. ما برای اجرای این تعداد می توانیم علی رغم مخالفت مجلس با افزایش قیمت حامل های انرژی موفق شویم. در 5 سال گذشته تمامی اقلام اساسی قیمتش بیش از دوبرابر نشد اما پرداختی ما بیش از دوبرابر و برای افراد تحت پوشش بیش از سه برابر بود.  

وی تاکید کرد: افرادی که پولشان براساس سرمایه انسانی است و نه اقتصادی, نباید سرمایه شان را با سرمایه اقتصادی مشابه بدانیم. اینکه مالیاتشان را بیشتر کردیم و حقوقشان را هم بیشتر نکردیم نباید انجام میشد. و دولت نظرش را به مجلس دراین باره اعلام کرد. نباید اساتید دانشگاه را تا جایی دلزده کرد که بگوید از کار کناره می گیرد. 

نوبخت درباره مخالفت با افزایش قیمت حامل های انرژی گفت: باید مناظر ماند پروژه مجلس چیست ضمن آنکه ایجاد شغل انتخاب ما نیست بلکه اضظرار و ضروری است.

یکی از نتایج تحقق اقتصاد مقاومتی افزایش رشد اقتصادی است

سخنگوی دولت درباره شاخص اجرای اقتصاد مقاومتی بیان کرد: اجرای سیاست های اقتصادی نیازمند ستادی داشت که تشکیل شد. برای اجرایی کردن 24 بند سیاست های اقتصادی به  12 برنامه و 56 طرح و 200 پروژه  تقسیماتی صورت گرفت. الان در حال گزارش گرفتن از پروژه ها هستیم. یکی از اهداف ما افزایش رشد اقتصادی بود که حاصل شد. اما حتما بهتر از این امکانش بود. این کارها از باب رفع تکلیف نبود زیرا کاری علمی است. 

وی در پاسخ به این سوال که چرا پس از 5 سال به فکر افزایش رفاه مردم افتادید گفت:ما از سال 92 که آمدیم اصلاح بودجه دادیم و از سال 93 برنامه خود را برای 5 سال بعد مشخص کردیم. براساس اقتصاد مقاومتی پروژه ها را تعریف کردیم. رشد اقتصادی از منفی به مثبت تبدیل شد. 

سخنگوی دولت درباره ارائه تسهیلات به مستاجرین زلزله کرمانشاه گفت: پس از سفر به مناطق زلزله کرمانشاه علاوه بر تصمیم دولت کمک بلاعوض و هم تسهیلات, در مصوبه جدیدی اعتبار ویژه ای درنظر گرفته شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج