کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به اختلاف آمریکا و ترکیه بر سر آینده کردها در سوریه گفت: تاوان ملاحضات سیاسی و امنیتی این دو کشور را مردم شمال سوریه با تداوم جنگ و درگیری می پردازند.

سیامک کاکایی درباره حمله نظامی ترکیه به منطقه عفرین به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: اقدامات نظامی ترکیه در عفرین به نوع نگاه این کشور به تحولات سوریه برمی گردد. آنکارا چشم انداز احتمالی تحرکات کردهای سوری را عاملی برای تهدید خود می دانند. این امر به ویژه پس از اظهارات مقامات آمریکایی در خصوص تشکیل نیروی شبه نظامی در مرز سوریه و ترکیه که کردها در آن از اکثریت برخوردارند، تشدید شد. 

وی افزود: ترکیه در سالهای اخیر رویکرد متخاصمی نسبت به سوریه داشته هرچند در یک سال گذشته با همراهی ایران و سوریه تلاش برای نزدیکی با دمشق در دستور کار آنکارا بوده است. اما نوع نگاه ترکیه به تحولات سوریه منطبق با نگرانی های امنیتی این کشور است. رهبران ترک نگران هستند که در آینده حمایت های آمریکا از کردهای سوری، منجر به تحرکات بیشتر آنها و ایجاد منطقه کردی در سوریه شود که این مساله در تقابل با مصالح امنیتی ترکیه است. از همین رو شاهد هستیم که جنگنده های ترکیه مناطقی از عفرین را هدف حمله قرار دادند.

کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به اختلاف ترکیه و آمریکا بر سر وضعیت آتی کردها در شمال سوریه تصریح کرد: از دید آنکارا، واشنگتن از کردها حمایت می کنند و همین مساله در روزهای اخیر باعث تنش های لفظی میان دو کشور شده است. تا پیش از این هم ترکیه در بخش هایی از شمال سوریه مداخله نظامی داشت اما حمله به عفرین متفاوت از سیاست های قبلی این کشور است. 

کاکایی در پاسخ به این پرسش که با توجه به این مسائل، وضعیت شمال سوریه به چه صورت ادامه خواهد یافت بیان داشت: رهبران سوریه اقدامات ترکیه و ایالات متحده را در مسیر نقض حاکمیت کشورشان می دانند و لذا از دو طرف خواسته اند از توسل به اقدامات مداخله جویانه بپرهیزند. اما اگر از دریچه ترکیه به ماجرا نگاه کنیم، تحولات شمال سوریه با ملاحظات امنیتی این کشور گره خورده و از این رو تداوم این وجه از تخاصم قابل پیش بینی است. آنکارا به آسانی راضی نیست از این نگرانی چشم بپوشد و از طرف هم آمریکا به دنبال بهانه ای برای حضور نظامی در سوریه می گردد. 

وی خاطر نشان کرد: آمریکا سیاست بلند مدتی را برای سوریه طراحی کرده و اگر بخواهد مداخله جو و فعال در سوریه حرکت کند از برنامه خود در مورد حمایت از کردها دست برنمی دارد و با توجه به این نکات، استمرار درگیری در شمال سوریه چشم انداز آینده این منطقه خواهد بود. 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج