عضو کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به لزوم استفاده از منابع دولتی برای افزایش سرمایه بانکها گفت: در وضعیت کنونی دولت توان حمایت مالی از بانکها را ندارد و لذا در لایحه بودجه برنامه ای در این خصوص دیده نمی شود.

حمید گرمابی در خصوص مشکل کمبود سرمایه در بانک های دولتی کشور به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: پس از اجرای برجام انتظار می رفت که مراودات مالی و بانکی کشور با بانک های جهان تسهیل شود و مشکلات مربوط به جابه جایی پول و تعاملات مالی مرتفع گردد اما یکی از دلایلی که باعث این روند سرعت مورد نظر را نداشته باشد، بحث عدم وجود سرمایه کافی بانک های دولتی بود.

وی افزود: دولت باید از منابعی که در اختیار دارد سرمایه بانک ها را افزایش دارد اما در شرایط کنونی دولت توان حمایت مالی از آنها را ندارد لذا در لایحه بودجه سال آینده برنامه ای در این خصوص دیده نمی شود. 

عضو کمیسیون تلفیق مجلس راهکار افزایش سرمایه در وضعیت حال حاضر کشور فروش سرمایه ها و دارایی بانک ها دانست و تصریح کرد: برخی بانک ها به دلیل افراد در برگشت وام ها و تسهیلاتی که دریافت کرده بودند، مجبور شدند دارایی و املاک آنها را به جای اصل پول از مشتری بگیرند. این مساله باعث شد تا بانک ها وارد حوزه هایی مانند کارخانه داری شوند و در این راستا از اصطلاح بنگاه داری نیز استفاده شد. براین اساس راهکار حل مشکل نبود سرمایه کافی در بانک ها را می توان از طریق فروش این سرمایه ها تا حدی حل کرد.

گرمابی با اشاره به رکود موجود در بازار خرید و فروش، خاطر نشان کرد: از آنجا که مالک این دارایی ها بانک ها هستند، آنها قادرند با روش هایی برای خریداران جذابیتی هایی ایجاد کنند تا بتوانند املاک خود را به فروش برسانند. 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج