سخنگوی وزارت خارجه درباره دیدار چند روز آینده ظریف و موگرینی گفت: این سفر به دعوت موگرینی و با موضوع برجام و مسایل پیرامون آن خواهد بود و هیچ ارتباطی به حوادث اخیر داخل کشور ندارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، بهرام قاسمی درباره نشست شورای امنیت گفت: آنچه در نشست شورای امنیت روز جمعه رخ داد شکست دیگری برای ترامپ بود و نشان داد که دنیای جدید دنیایی است که دیگر همگان از آمریکا تبعیت نمی کند و این می تواند درس عبرتی برای ترامپ باشد. 

وی درباره دستور چین برای ممنوعیت سرمایه گذاری شرکت های چینی در ایران اظهار داشت: چین یکی از شرکای اقتصادی ما است اما به معنای نبود مشکلات بین دستگاه های طرفین نیست. من اطلاعی ندارم که دولت چین برای ارتباط شرکت های چینی با ایران محدودیت ایجاد کرده باشد و اگر هم منعی باشد به روابط شرکت ها بر می گردد. 

سخنگوی وزارت خارجه در مورد شواهد مستند از دخالت بارزانی ها و وابستگان صدام در اتفاقات اخیر تصریح کرد: بخشی از این سوال را باید دستگاه های امنیتی پاسخ بدهند اما بعید می دانم مقامات کرد اقلیم کردستان علیه ایران اقدامی انجام دهند. و وزارت خارجه شاهدی بر این موضوع ندارد و تکذیب بارزانی در خصوص عدم دست داشتن در حوادث اخیر برای من از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 

وی در مورد سفر رئیس پارلمان اردن به ایران بیان داشت:ما دارای روابط سیاسی با اردن هستیم و سفر مقامات این کشور به تهران و دیگر نقاط جهان استقبال می کنیم و تماس می تواند به دوستی دولتها کمک شایانی کند. 

قاسمی درباره دوگانگی رفتار اتحادیه اروپا در مواجه با آشوب های داخلی این منطقه و ایران گفت: اینکه کشورهای اروپایی در قبال حوادث شب ژانویه چه موضعی گرفتند اطلاعی ندارم. اما در مورد دعوت موگرینی از ظریف برای گفتگو باید گفت آنچه منتقل شده و در رسانه های رژیم صهیونیستی مطرح شده قلب واقعیت است. ما با اتحادیه اروپا روابط سازنده ای داریم.آلذا این سفر می تواند در انتهای این هفته انجام شود و ارتباط این دیدار با حوادث داخلی ایران کینه توزانه است و این ملاقات صرفا در خصوص برجام خواهد بود. 

سخنگوی وزارت خارجه درباره وضعیت افرادی که در تصادم کشتی های نفت کش مفقود شده اند گفت: هنوز اطلاع دقیقی از سرنوشت این افراد در دست نیست و عملیات امداد و فرونشاندن آتش ادامه دارد. 

وی در خصوص وضعیت قتل جوان ایرانی در کانادا که چندی قبل رخ داد تصریح کرد: ما از دولت کانادا خواستیم در خصوص قتل این جوان ایرانی گزارشی ارائه کند اما هنوز اطلاعات دقیقی در اختیار نداریم. 

قاسمی درباره موضع ایران در مورد وحدت گروه های عراقی در روزهای نزدیک به انتخابات پارلمانی این کشور خاطر نشان کرد: به عنوان کشوری که دموکراسی را تمرین می کند و با پشتوانه مردمی با تروریسم مبارزه کرده است امیدواریم بتوانند بدون دخالت هر کشور دیگری انچه را می پسندند دنبال کنند. در آستانه انتخابات رقابت های سیاسی وجود دارد و نباید نگران اختلاف میان احزاب عراقی بود. 

تاریخی برای گفتگو با کانادا برای ازسرگیری روابط تعیین نشده است

وی از سرگیری روابط با کانادا گفت: اطلاعی در مورد سفر هیاتی از وزارت خارجه به این کشور برای گفتگو ندارم و تاریخی برای آینده نزدیک مشخص نشده است. اما هر دو کشور در این مسیر قدم برمیدارند. 

وی در خصوص سفر ماکرون به ایران گفت: در سطوح عالی تماس میان دو کشور وجود دارد و هر دو مصمم هستند روابط را به پیش ببرند. لذا در دستور کار است اما صرف انجام سفر برای سفر برای ایران مطرح نیست و نیاز به مقدماتی دارد و سفر وزیرخارجه فرانسه انجام خواهد شد. آنچه در شورای امنیت رخ داد مواضع منطقی فرانسه را نشان داد و  استمرار بر اجرای برجام بود. 

قاسمی درباره سناریوهای احتمالی آمریکا در مورد فلسطین و تغییر پایتخت اسرائیل گفت: موضع ایران در قبال فلسطین روشن است و تا زمانی که اشغالگری وجود داشته باشد مقاومت و حمایت ادامه دارد. با توجه به آنچه در شورای امنیت گذشت آمریکا باید دست از حمایت بی چون و چرای خود از رژیم صهیونیستی بردارد. 

سخنگوی وزارت خارجه در مورد پیشنهاد برخی از اعضای کنگره برای تشدید تحریم ها علیه ایران به بهانه ناآرامی های اخیر اظهار داشت: اینها بحث جدیدی نیست و سیاست های تحریمی علیه ایران وجود داشته و خواهد داشت که ناشی از نگاه غلط سیاستمداران آمریکایی است. 

وی درباره دعوت از ظریف و سه وزیر خارجه برای گفتگو بیان داشت: این نشست قبل از 13 ژانویه و در پایان این هفته خواهد بود. 

سخنان رهبری در مورد خالت خارجی ها در کشور حتما مستند به دلایلی است

قاسمی در خصوص داشتن شواهدی دال بر دخالت عربستان, آمریکا و انگلیس در حوادث اخیر که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند تصریح کرد: وقتی مطالبی رهبری کشور اتخاذ می کنند حتما مستند به دلایلی است و خود این کلام قابل اتکا و بر طبق مستنداتی است. ضمن آنکه این نوع مسائل در حیطه دستگاه های امنیتی است. 

سخنگوی وزارت خارجه در مورد آخرین وضعیت قتل شهروند ایرانی در آمریکا گفت: از کانال های لازم که یکی از آنها سفارت سوئیس است خواهان توضیح دولت ایالات متحده شدیم.  هنوز توضیح قانع کننده دریافت نکردیم اما موضوع با قطعیت پیگیری خواهد شد. 

قاسمی درخصوص وضعیت خانم کنی در استرالیا بیان کرد: به دلایل بشردوستانه و شرایط خاص این خانم در زندان وزارت خارجه پیگیر وضعیت ایشان هستند. سفارت ما در این حوزه بسیار فعال عمل کرد و در نهایت توانستند فرزندش را به دنیا اورد و تیم پزشکی با امکانات بیشتر کمک حالشان باشد. اما وضعیت وی مطلوب نیست و ما میخواهیم از دولت استرالیا که اتخاذ تصمیم کند و ما اعتقاد راسخ داریم که مرتکب هیچ جرمی نشده است و این پیگرد حقوقی که توسط امریکا صورت گرفته را دولت استرالیا نادیده بگیرد. 

وی درباره تحریم صدا و سیما توسط امریکا گفت: موضع ایران نسبت به زیاده خواهی ها و سیاست های تحریمی امریکا روشن است. این سیاست ناشی از عجز است و این طرح هم راه به جایی نخواهد برد. من ترامپ را به واقع بینی و خروج از فضای مجازی ونگاهی خردمندانه به جمهوری اسلامی دعوت می کنم. 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج