رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه سیاست ایران جلوگیری از فروپاشی کشورهای منطقه است، گفت: آنچه در سوریه اتفاق افتاد که با دخالت های بیگانگان، ارسال اسلحه و حمایت از گروه های تروریستی موجب کشتار و تخریب و بدنامی اسلام را فراهم کردند.

به گزارش خبرگزاری موج، کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجه کشورمان در پنل نخست کنفرانس امنیتی تهران که با موضوع ترتیبات امنیتی عرب آسیا، جمهوری اسلامی ایران و بازیگران منطقه ای برگزار شد، گفت: آنچه در سوریه اتفاق افتاد که با دخالت های بیگانگان، ارسال اسلحه و حمایت از گروه های تروریستی موجب کشتار و تخریب و بدنامی اسلام را فراهم کردند.

وی در ادامه گفت: در طول چهار دهه اخیر منطقه غرب آسیا دچار تحولات زیادی شد که از جمله آن می توان به تجاوزهایی که به کشورهای همسایه انجام شد، اشاره کرد.

وی افزود: از جمله این تجاوزها تجاوز عراق به ایران، تجاوز شوروی سابق به افغانستان، تجاوز عراق به کویت، تجاوز آمریکا به عراق و در شمال آفریقا تجاوز کشورهای غربی به لیبی و تحولاتی که در زمان انقلاب عربی افتاد اشاره کرد.

وزیر اسبق امور خارجه کشورمان گفت: دخالت های غیرقانونی کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه ای در امور داخلی کشورهای منطقه از جمله سوریه، عراق، بحرین و یمن تحولات زیاد و شرایط ناگوار را در منطقه فراهم ساخت.

حرکت های مردمی که در این منطقه رخ داده حق مردم هر کشور بود

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: حرکت های مردمی که در این منطقه رخ داده حق مردم هر کشور بوده که در جهت اثبات مسائل گام بردارند و این یک امر طبیعی است.

خرازی افزود: سواستفاده برخی از قدرت ها از این خیزش های مردمی را شاهد بودیم مانند آنچه در سوریه اتفاق افتاد که با دخالت های بیگانگان، ارسال اسلحه و حمایت از گروه های تروریستی موجب کشتار و تخریب و بدنامی اسلام را فراهم کردند.

وی ادامه داد: از تحولات دیگری که در این سال ها با آن روبرو بودیم ظهور هویت های نوظهور چه در قالب گروه های تکفیری و چه در قالب گروه های مقاومت و مردمی است که در برابر تروریست ایستاد و توانستند تا حد زیادی پروژه های تروریستی را نابود کند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: با چنین اوضاع درهمی که در منطقه داشتیم و مشکلات زیادی که شاهد بودیم باید دنبال راه حل باشیم که چگونه می توانیم برای برون رفت از این مشکلات تلاش کنیم.

خرازی در پایان تاکید کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران حمایت از کشورهای مستقر و جلوگیری از فروپاشی نظام های مستقر و تجزیه کشورهای منطقه است، ما چنین سیاستی را همواره دنبال کرده ایم و برای گفتگو با کشورهای منطقه برای کاهش تنش ها و ایجاد ثبات و امنیت آماده هستیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج