دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا گفت: اگر ترکیب شیعیان به هم بخورد در آینده دچار مشکلاتی با توجه به اینکه به زودی تولید نفت در عراق به بالای ۷ میلیون بشکه نفت می‌رسد، چنانچه تغییراتی در ترکیب مجلس و دولت شیعه عراق ایجاد شود، مشکلاتی برای ما پیش خواهد آمد.

به گزارش خبرگزاری موج، سرلشکر سیدیحیی رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا صبح امروز( سه شنبه) در هشتمین همایش راویان دفاع مقدس با تاکید بر اینکه دیپلماسی باید همگام با قدرت نظامی پیش برود، گفت: متاسفانه در دوران دفاع مقدس بازوی سیاسی ما در تراز بازوی نظامی ما پیش نمی‌رفت، و پیروزی‌های بزرگی که به دست می‌آمد، بُرد سیاسی لازم را در دیپلماسی نداشت و متاسفانه امروز هم این وضعیت در دیپلماسی ما وجود دارد.

از مقطعی به بعد واقعاً با جهان جنگیدیم

وی با نابرابر خواندن جنگ ایران و عراق خاطر نشان کرد: در دوران دفاع مقدس، از مقطعی به بعد واقعاً با جهان جنگیدیم به خصوص در اواخر جنگ که ناوهای جنگی آمریکا مستقیماً به سکوهای نفتی ما حمله کردند و از آن بدتر اینکه ناو وینسنس هواپیمای مسافربری ما را در آسمان مورد هدف قرار داد.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا اظهار کرد: آمریکایی‌ها همچنین وضعیت مناطق را رصد کرده و اطلاعات بروز را در اختیار رژیم بعثی قرار می‌دادند.

صفوی همچنین با اشاره به طرح برخی مسائل درباره عملیات کربلای 4 گفت: اطلاعات این عملیات توسط انسانی خبیث و ناپاک در اختیار آمریکایی‌ها قرار گرفت و آن‌ها نیز اطلاعات به دست آمده را در اختیار صدامیان قرار دادند.

برخی فرماندهان ما از فاش شدن اطلاعات عملیات کربلای 4 توسط دشمن مطلع بودند

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با تکذیب سخن برخی از افراد که می‌گویند برخی فرماندهان ما از فاش شدن اطلاعات عملیات کربلای 4 توسط دشمن مطلع بودند، گفت: این حرف صد درصد دروغ و کذب محض است؛ مگر ما غیرت نداشتیم که از چنین موضوعی مطلع شده و برای جان بهترین جوانان خود ارزشی قائل نباشیم.

وی افزود: اواخر جنگ قدرت عراق چندین برابر شده بود، به طوری که در حوزه زمینی به تعداد گردان‌های ما از تیپ برخوردار شده و در حوزه هوایی نسبت به شروع جنگ 6 برابر بر توانش افزوده شده بود؛ بهترین جنگنده بمب افکن‌ها را در اختیار گرفته بود و همچنین هواپیماهای میراژ و سوپراتاندارد و پی سی 7 را خریداری کرده و بمب‌های لیزری را از ارتفاع 33 هزار پایی علیه ما استفاده می‌کرد.

دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا تصریح کرد: عراق همچنین بر توان بالگردی و توپخانه‌ای خود افزوده بود و از کشورهای مختلفی چون فرانسه، چکسلواکی، آمریکا و... سلاح دریافت می‌کرد. عراق در اواخر جنگ از بمباران شیمیایی از نوع سیانور استفاده می‌کرد که با اولین تنفس نفر زمین‌گیر می‌شد.
صفوی در بخش دیگری از سخنرانی خود به انتخابات سال آینده عراق اشاره و با تاکید بر اینکه باید نگران انتخابات ۲۰۱۸ عراق باشیم، اظهار کرد: اگر ترکیب شیعیان به هم بخورد در آینده دچار مشکلاتی با توجه به اینکه به زودی تولید نفت در عراق به بالای ۷ میلیون بشکه نفت می‌رسد، چنانچه تغییراتی در ترکیب مجلس و دولت شیعه عراق ایجاد شود، مشکلاتی برای ما پیش خواهد آمد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج