هفتمین سالگرد شهادت مجید شهریاری صبح جمعه با حضور خانواده و مقامات سازمان انرژی اتمی در امامزاده صالح (ع) برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج، مجید شهریاری استاد دانشگاه شهید بهشتی، فیزیک‌دان و دانشمند هسته‌ای متولد زنجان در ۸ آذر ۱۳۸۹ ترور شد.

صبح روز حادثه شهریاری به اتفاق همسرش و راننده راهی دانشگاه بودند که در بزرگراه ارتش یک موتور سیکلت به خودرو آنها نزدیک شده و بمبی را به درب خودرو متصل می‌کند و متاسفانه او فرصت پیاده شده از خودرو را پیدا نمی‌کند و به درجه شهادت نائل شد. در این حادثه همسر وی مجروح شد.

برگزاری دوره‌هایی چون «کارگاه آموزشی آشنایی با کدهای محاسباتی راکتورهای هسته‌ای» از جمله سوابق دکتر شهریاری اعلام شده است. یکی از طرح‌های مهم شهید شهریاری، طراحی‌های تئوریک مربوط به ساخت نسل جدید راکتورهای هسته‌ای است که بازتاب زیادی نیز در مراکز علمی جهان داشت.

شهید شهریاری دومین متخصص هسته‌ای کشور بود که بعد از شهید علیمحمدی در پروژه سزامی همکاری داشت.

پروژه سزامی پروژه‌ای است منطقه‌ای که در سال ۱۳۷۸ توسط سازمان علمی آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) پایه‌گذاری شد. این مرکز سپس در سال ۱۳۸۲ به یک مرکز مستقل تبدیل شد. در صورت پیشرفت پروژه در آینده، این مرکز می‌تواند به عنوان اولین مرکز تولیدکننده نور سینکروترون برای تحقیقات و آزمایش‌های در خاورمیانه به مرکز پایه علوم و صنعت شتابدهنده تبدیل شود.

محل استقرار ماشین سینکروترون در شهری در شمال غربی امان پایتخت اردن قرار دارد.

بنا به گفته مقامات سازمان انرژی اتمی شهید شهریاری در پروژه تولید سوخت‌های صفحه‌ای راکتور تهران نیز نقش بسزایی داشته است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج