رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان این‌که لازم است اروپا در مقابل این بی‌قانونی‌های آمریکا بایستد، گفت: حفظ برجام بستگی به مقاومت اروپا خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری موج، سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی که برای شرکت در نشست مجمع اروپایی در وین به سر می‌برد، با ولفگانگ شوسل (Wolfgang Schüssel)، صدراعظم سابق و رئیس انجمن سیاست خارجی و سازمان ملل اتریش (UNA-AUSTRIA) دیدار و مسائل منطقه خاورمیانه و به‌ ویژه عراق، سوریه و لبنان را بررسی کردند.

مرزهای خاورمیانه نباید تغییر کند

خرازی در این ملاقات با تشریح وضعیت حساس منطقه‌ای تاکید کرد: مرزهای خاورمیانه نباید تغییر کند و اگر قوم یا اقوامی از وضعیت خود ناراضی است، باید در جهت رعایت حقوق آن‌ها تلاش شود.

ایران در منطقه خاورمیانه نقش ثبات‌دهنده دارد 

رئیس شورای راهبردی با اشاره به رفتار بعضی از کشورهای منطقه از جمله عربستان در جهت بی‌ثباتی منطقه افزود: ایران در منطقه خاورمیانه نقش ثبات‌دهنده دارد و کمک ایران به کشورهای دوست، برای مبارزه با گروه‌های تروریستی در جهت تقویت حاکمیت سرزمینی آن‌ها بسیار مؤثر بوده است.

روابط اقتصادی بین ایران و کشورهای غربی شکل نگرفته است

وی درباره ضرورت حفظ برجام گفت: گفت‌وگوها برای تحقق برجام موفقیت‌آمیز بوده است، اما رفتار آمریکا نه تنها روح برجام، بلکه متن آن را نیز نقض کرده است. آن طور که ما انتظار داشتیم، روابط اقتصادی بین ایران و کشورهای غربی شکل نگرفته و این محدودیت‌ها برای سرمایه‌گذاری در ایران مشکلاتی به وجود آورده است.

شوسل هم در این دیدار اظهار داشت: با توجه به مشکلات امنیتی که در گذشته اروپا وجود داشت، اروپایی‌ها برای امنیت خود و به‌ویژه در زمان جنگ، یک سازمان امنیتی ایجاد کردند که در زمان خود، این سازوکار برای امنیت اروپا قابل توجه و مؤثر بود.

وی افزود: با توجه به مشکلاتی که از نظر امنیتی در خاورمیانه به وجود آمده، لازم است کشورهای این منطقه  برای ایجاد ساز و کاری جهت تأمین امنیت تلاشی دسته جمعی داشته باشند.

صدراعظم سابق اتریش در ادامه با اشاره به رویکرد آمریکا در قبال برجام افزود: اروپا با قوت جهت حفظ برجام کوشا خواهد بود و تحریم‌هایی که آمریکا علیه بعضی نهادهای ایرانی تصویب کرده، اروپاییان را حساس کرده و از این رو ما به آمریکا تأکید می‌کنیم در این زمینه تندروی نکند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج