وزیر پیشین امور خارجه کشورمان سه ویژگی سخت کوشی، صبوری و همبستگی ملی مردم ژاپن را نردبان ترقی مردم ژاپن نام برد.

به گزارش خبرگزاری موج، منوچهر متکی وزیر اسبق امور خارجه کشورمان در مراسمی که جهت تجلیل از خدمات وی در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو برگزار شد، ارزش معنوی نشان عالی خورشید تابان که از سوی امپراطور ژاپن به وی اعطا شده بود را به قربانیان بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی و قربانیان ۸ سال جنگ تحمیلی ایران تقدیم کرد.

در این مراسم «یاسوئو فوکودا» نخست وزیر اسبق ژاپن، «کن ایچی کومانو» سفیر سابق ژاپن در ایران و رئیس انجمن دوستی ایران و ژاپن، جمعی از مقامات پارلمانی و وزارت امور خارجه ژاپن، تعدادی از تجار ایرانی مقیم توکیو و همکاران سفارت حضور داشتند.

«نظر آهاری» سفیر ایران در توکیو اعطای نشان امپراطور ژاپن را حاکی از قدردانی از تلاش­ های متکی در طول سال­ های سفارت و وزارت امور خارجه در جهت ارتقای روابط دوستانه ایران و ژاپن دانست.

فوکودا نیز به خاطرات خوب روابط خود با متکی در زمان سفارت وی در توکیو و نیز پس از آن در مدتی که وی در سمت وزیر امور خارجه بود اشاره کرد.

متکی شخصیت صادقی است

نخست وزیر اسبق ژاپن، متکی را شخصیت صادقی خواند و روابط ۲۵ ساله اش را دوستی تغییر ناپذیر دانست و ابراز امیدواری کرد که متکی از این پس نیز همچنان تلاش ­های ارزشمند خود را جهت دوستی دو ملت ایران و ژاپن ادامه دهد و نشان امپراطوری را قدردانی از زحمات بی دریغ وی دانست.

در ادامه سفیر سابق ژاپن در تهران و رئیس انجمن دوستی ایران و ژاپن به نقش متکی در پیشرفت روابط دو جانبه اشاره کرد و عنوان داشت: در زمانی که در تهران سفیر بوده همواره از حمایت های متکی برخوردار بوده است.

کومانو افزود: ابراز همدردی و کمک متکی در ماجرای زلزله ژاپن همواره در قلب مردم این کشور حفظ خواهد شد و اقدام شایسته دولت ژاپن برای اعطای این نشان را قدردانی از تلاش ­های متکی برای ارتقاء روابط دو کشور خواند.

در این مراسم، متکی با مرور سابقه آشنایی خود با ژاپن در زمان نمایندگی خود در مجلس شورای اسلامی ایران و همچنین تجارب خود در ژاپن به­ عنوان سفیر به ذکر توصیه شیخ السفرا در توکیو اشاره کرد که توصیه من برای کار با ژاپن این سه چیز است: صبر، صبر و صبر.

وزیر پیشین امور خارجه کشورمان سه ویژگی سخت کوشی، صبوری و همبستگی ملی مردم ژاپن را نردبان ترقی مردم ژاپن نام برد.

وی به سیاست اعتمادسازی مسوولین ژاپن پس از جنگ و تلاش برای ایجاد روابط خوب با کشورهای آسیایی اشاره کرد و گفت: این نشانه حاکمیت تدبیر مقامات ژاپنی برای غلبه بر گذشته و همکاری در آینده است و  ملت ها می توانند درس های زیادی از یکدیگر بیاموزند.

متکی در پایان ضمن قدردانی از دولت ژاپن به دلیل اهدای این نشان ارزشمند آن را به قربانیان بمباران اتمی هیروشیما و ناکاساکی و قربانیان ۸ سال جنگ تحمیلی ایران تقدیم کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج