خوشرو گفت: با شکست داعش در عراق و سوریه جهان جنایات آنها علیه غیر نظامیان و به ویژه کودکان را به دست فراموشی نخواهد سپرد.

به گزارش خبرگزاری موج، غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در نشست عمومی شورای امنیت در مورد کودکان و منازعات مسلحانه با استناد به آخرین گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد کودکان و منازعات مسلحانه گفت: سال 2016، سال پرمخاطره برای کودکان بود که در آن 4000 مورد تخلف توسط دولت‌ها و 11500 مورد توسط گروه‌های غیر دولتی صورت گرفته است. خشونت علیه کودکان در سال 2016 به سطح هشدار دهنده‌ای رسید که این موارد شامل جلوگیری از رسیدن کمک‌های انسان‌دوستانه به کودکان نیز می‌شود.

وی گفت: با شکست داعش در عراق و سوریه جهان جنایات آنها علیه غیر نظامیان و به ویژه کودکان را به دست فراموشی نخواهد سپرد. 

خوشرو ادامه داد: تعداد کودکان زندانی توسط ارتش رژیم اسرائیل به 444 نفر یعنی بالاترین حد خود رسید. جهان روز 20 سپتامبر شاهد آن بود که چگونه ارتش اسرائیل کودک 16 ساله فلسطینی زخمی را که به زمین افتاده بود هدف قرار داد. این تنها نمونه‌ای از جنایاتی است که این رژیم هر روزه علیه غیر نظامیان فلسطینی و در قالب سیاست‌های تبعیض نژادی اعمال می‌کند و به کسانی که در مقابل اشغال‌گری مقاومت می‌کنند برچسب تروریست می‌زند.

بر اساس گزارش دبیرکل کشتار و آزار کودکان در یمن نیز ادامه دارد بیش از 500 کودک جان خود را از دست دادند که مسئولیت بیش از نیمی از آن بر عهده ائتلاف به رهبری سعودی است و مسئولیت دیگر طرف‌ها از جمله داعش و القاعده در شبه جزیره عربستان است.

یمن در آستانه سومین سال جنگ سعودی علیه این کشور است

یمن در آستانه سومین سال جنگ سعودی علیه این کشور در وضعیت مصیبت بار قرار دارد قحطی و عدم دسترسی به خدمات پزشکی میلیون‌ها نفر را تهدید می‌کند و بیش از 800 هزار مورد ابتلا به وبا گزارش شده درحالی‌که حدود نیمی از تسهیلات درمانی به خاطر محاصره قادر به ادامه خدمات نیستند. مسوولیت این وضعیت مصیبت بار بر عهده ائتلاف به رهبری سعودی است که به جای مصالحه سیاسی تنها در پی پیروزی نظامی بر یمن است.

با وجود این که کودکان کشته می‌شوند و خانه‌ها، مدارس و بیمارستان‌ها بمباران می‌شوند متاسفانه فشار سیاسی به سازمان ملل متحد مانع از اقدام لازم برای جلوگیری از کشتار و خشونت علیه کودکان شده است. نام رژیم اسرائیل با وجود هدف قرار دادن کودکان فلسطین هرگز در لیست سیاه ناقض حقوق کودکان قرار نگرفته است. نام ائتلاف به رهبری سعودی نیز به خاطر جنایات آن علیه کودکان یمنی سال گذشته ابتدا در فهرست سیاه ناقض حقوق کودکان قرار گرفته اما تحت فشار و تهدید سعودی از آن خارج شد. جالب توجه است که در گزارش امسال دبیرکل هر چند نام ائتلاف، رهبری سعودی را در این لیست سیاه ناقضین حقوق کودک قرار داده است، اما تحت عنوان جدیدی از آن میتوان به عنوان کودک کشان در حال پیشرفت یاد کرد!

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج