رئیس مجلس گفت: در خصوص پیشرفت صنعت انرژی اتمی، سازمان انرژی اتمی طرحی را آماده کرده که در هیات نظارت هسته ای مطرح شد و کمیسیون امنیت ملی باید آن را پیگیری کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، علیرضا سلیمی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 10 آبان) مجلس شورای اسلامی در جریان ارائه گزارش شش ماهه سوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره روند اجرای برجام در تذکری گفت: در بند هـ این گزارش به 27 مورد از موارد نقض برجام از سوی آمریکا اشاره شده است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به بند 3 نامه 9 ماده ای مقام معظم رهبری درباره برجام یادآور شد: از آنجا که پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساسا با هدف لغو تحریم های اقتصادی بوده، لازم است تضمین های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلف های طرف مقابل صورت گیرد که برهمین اساس باید اعلام کتبی از سوی آمریکا و اروپا در لغو تحریم ها انجام شود.

وی افزود: در گزارش هایی که امروز داده شده تاکنون درباره این تضمین ها سخنی به میان نیامده و این نقض باعث شده با روند مسلسل وار تحریم ها روبه رو باشیم. همچنین مطابق مصوبه مجلس برای توسعه صنعت انرژی اتمی باید روش پیشرفت در مقاطع مختلف از زمان تصویب برجام تا 15 سال تعیین می شد که در این خصوص گزارشی داده نشده است.

 لاریجانی در پاسخ به این تذکر گفت: لازم است درباره این موارد در گزارش های بعدی نظر کمیسیون ارائه شود اما در خصوص پیشرفت صنعت انرژی اتمی، سازمان انرژی اتمی طرحی را آماده کرده که در هیات نظارت هسته ای مطرح شد و کمیسیون امنیت ملی باید آن را پیگیری کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج