عراقچی گفت: تحریم های جدید ایران در قالب‌های غیرهسته‌ای و اقدامات غیردیپلماتیک خلاف بندهای 26، 27 و 28 برجام است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، سیدعباس عراقچی صبح امروز (چهارشنبه 10 آبان) پس از قرائت سومین گزارش 6 ماهه روند اجرای برجام،  اقدامات وزارت خارجه درباره برجام را تشریح کرد..

وی با اشاره به گزارش قرائت شده توسط کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: به اعتقاد ما گزارش مجلس گزارشی واقع‌بینانه‌ای بود به خصوص مواردی که از نقض برجام از سوی آمریکا در این گزارش آمده است. البته پیشنهاداتی نیز در این گزارش ارائه شده بود که مرجع رسیدگی به این پیشنهادات هیات رسیدگی به برجام است و وزارت خارجه به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد.

معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: وزارت خارجه از ابتدای اجرای برجام به شکل مرتب گزارش های دقیقی به مسئولان ذیربط داده است. در این گزارش های هفتگانه در 21 ماه گذشته سعی شده است تصاویر واقعی از گشایش‌های اقتصادی برجام و همچنین چالش‌های موجود در روند اجرای این توافقنامه را بیان کند.

عراقچی ادامه داد: بزرگترین چالش ما در برجام سوء نیت آمریکا در اجرای این توافقنامه هم در دولت قبلی و هم در دولت فعلی آمریکا بوده است. آمریکا علیرغم اینکه موظف به اجرای تعهدات خود در برجام بوده است همواره با سوءنیت در تلاش بوده تا ایران کمترین نفع را از برداشته‌ شدن تحریم‌های هسته‌ای ببرد.

وی گفت: البته این روند در دولت جدید آمریکا شدت بیشتری به خود گرفته و دولت جدید آمریکا همواره تلاش کرده است تا مانع منتفع شدن ایران از لغو تحریم‌ها شود.

عراقچی با اشاره به گزارش اخیر وزارت امور خارجه در رابطه با روند اجرای برجام، اظهار داشت: در گزارش اخیر به شکل مفصل به این تعلل و بدعهدی‌های دولت آمریکا اشاره شده که همه بدعهدی‌ها خلاصه در سوءنیت آمریکا دارد.

عراقچی با بیان اینکه تلاش دولت آمریکا برای این بوده است که امتیازاتی که ایران توانسته بود با دیپلماسی خود در برجام بگیرد با کارشکنی‌های آمریکا کمرنگ شود تصریح کرد: از جمله اقدامات کارشکنانه در مسیر اجرای برجام می‌توان به تحریمهای جدید ایران در قالب‌های غیرهسته‌ای و اقدامات غیردیپلماتیک از جمله سفر نماینده آمریکا در سازمان ملل به ژنو به منظور فشار بر آژانس اشاره کرد که خلاف بندهای 26، 27 و 28 برجام است. 

وی گفت: به هر حال آمریکا سعی در سنگ‌اندازی در مسیر نفع ایران از برجام می‌شود و وزارت خارجه در تمام این 21 ماه همواره رفتار آمریکا را رصد کرده و آقای ظریف نیز در این مدت طی 10 نامه‌ای که به خانم موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشته تمام موارد بدعهدی و عدم پایبندی آمریکا را به شکل کامل گزارش داده است.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به رفتارهای غیردیپلماتیک رئیس جمهور آمریکا خاطرنشان کرد: نکته‌ای که وجود دارد این است که حرکات غیردیپلماتیک رئیس جمهور آمریکا با واکنش‌های جهانی مواجه شده و نتیجه خصومت‌های او با مردم ایران در انزوا قرار گرفتن دولت آمریکا شده است و بقیه اعضای 5+1 از جمله روسیه و چین به شکل صریح با مواضع آمریکا در برجام مخالفت کرده و هرگونه مذاکره مجدد در برجام را مردود اعلام کردند. 

عراقچی افزود: همه دنیا معتقد است که برجام هیچ داوری جز آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای نداشته و طبق گزارشات 9 گانه این آژانس هیچگونه نقضی از سوی ایران در این 21 ماه صورت نگرفته است. بنابراین سیاستهای رئیس جمهور آمریکا برای مقابله با برجام در تمام دنیا مردود اعلام شده و این یکی از دستاوردهای دیپلماسی ما به شمار می‌رود.

وی گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند وضعیت سیاسی ما امروز در بالاترین سطح ممکن است و ما می‌توانیم از بسیاری از امتیازات برجام از جمله حمل و نقل نفتکش‌هایمان در آبهای آزاد و پهلو گرفتن آنها در بنادر بزرگ دنیا به جز آمریکا اقدام کنیم و برنامه هسته‌ای ما با قدرت نیز ادامه دارد و ما در این خصومتی که آمریکا در قبال برجام دارد بسیار مستحکم هستیم و کشورهای اروپایی در برجام نیز از ما حمایت کردند.

معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: البته در راستای اجرای برجام به هیچ کشوری اتکا نداریم و وزارت خارجه گزارشات روزانه از روند اجرای برجام را به مسئولان و مراجع مربوطه می‌‌دهد.

عراقچی با اشاره به گزینه‌های در دسترس ایران در صورت خروج آمریکا از برجام گفت: گزینه‌های محتمل در برجام را آماده و مورد بررسی قرار داده‌ایم و برای هر شرایطی آمادگی داریم و آنچه مسلم است این است که زورگویی‌های آمریکا در قبال ایران تمامی ندارد و نبرد ما نیز در برابر این زورگویی‌ها با آمریکا ادامه خواهد داشت ولی اجازه نمی‌دهیم توافقی که در صحنه بین‌المللی دارای اعتبار است با تصمیمات دولت آمریکا مورد خدشه قرار گیرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج