رئیس مجلس گفت: ما روزانه پیگیر وضعیت موسسات مالی هستیم و قرار است سپرده های کمتر از 200 میلیون تومانی سپرده گذاران به سرعت تسویه شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، علی لاریجانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 3 آبان) مجلس شورای اسلامی در خصوص تذکر حسینعلی حاجی دلیگانی در مورد مشکلات سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری گفت: در بحث کاسپین موضوعاتی مطرح است و رئیس بانک مرکزی به مجلس آمد و به ایشان تاکید شد موضوع را باید سریعا پیگیری کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای حل مسائل سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری مشکلاتی وجود داشت که برخی از اموال و دارایی های این شرکت ها و موسسات اعتباری و بانک ها براساس نظر دستگاه قضایی توقیف شده بود بنابراین امکان استفاده از دارایی ها و ارائه آن به مردم ممکن نبود.

وی ادامه داد: جلسات مختلفی برگزار شد تا بررسی شود چگونه براساس قوانین می توان پول های مردم را عودت داد و قوه قضائیه اگر می خواست پول ها را بدهد باید به نسبت کسانی که پول داده اند به همه پول ها را می داد و  آن ها را مسترد می کردند و باید توقف ایجاد می شد تا حکم صادر شده تا پول ها به یک نسبت پرداخت شود. این در حالی است که براساس بررسی ها 95 درصد سپرده گذاران زیر 200 میلیون تومان مشکل دارند.

لاریجانی افزود: گفته شد راهی باید پیدا شود که افرادی که سپرده زیر 200 میلیون دارند به مطالباتشان دست یابند تا شرایط برای تسویه بقیه سپرده گذاران نیز فراهم شود، که البته در این راستا به یک سازو کار شرعی نیاز بود و براساس طی یک مدت زمانی، موضوع حل شد و با عنایتی که به حل این مسئله انجام شد، مقرر شد برای این موارد امکانات و اموال و دارایی هایی لحاظ بکنند که پول مردم داده شود.

وی ادامه داد: در فاصله زمانی که تصمیم مذکور اتخاذ و ابلاغ شد یک سری افراد رفتند و شکایت کردند و گفتند اموال ما اینگونه شده و دادگاه حکم داد تا حساب ها مسدود شود بدون اینکه از جریان کار مذکور اطلاعی داشته باشند و در حالی  که قرار بود از حساب ها برداشت شود، حساب سپرده گذاران مسدود شد که بنا شد شماره حساب ها باز شود.

لاریجانی با بیان اینکه مستمرا پیگیر قضیه مشکل سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری هستیم، افزود: روزانه پیگیر رفع مشکلات سپرده گذاران هستیم تا مشکلات عزیزان ما حل شود و مطمئنم با پیشرفتی که حاصل شده سپرده های کمتر از 200 میلیون تومان به سرعت تسویه می شود و اگر پرداخت نشود توسط ما پرداخت می شود تا برای مابقی سپرده گذاران نیز فکری شود، در هر صورت مشکلی به وجود آمده بنابراین باید راه حلی پیدا کرد و در این زمینه در حال رسیدگی هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری اضطراب نداشته باشند چرا که سه قوه در حال پیگیری مشکلات آنان است البته مخالف این نیستم که جلسه غیرعلنی دیگری برگزار و بانک مرکزی در این خصوص و برخی مشکلات بانکی دیگر توضیحاتی ارائه دهند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج