معاونت حقوقی و امور مجلس گفت: در سال گذشته و در خلال برنامه ششم توسعه مهم‌ترین مصوبه‌ای که مربوط به سازمان صدا و سیما بود، مصوبه اختصاص 7 دهم درصد بودجه عمومی به سازمان صدا و سیما بود که اجرایی نشد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدعلی عبدالله‌زاده معاونت حقوقی و امور مجلس در نشست مشترک نمایندگان تهران با مدیران شبکه های رادیویی و تلویزیونی تهران گفت: در سال گذشته و در خلال برنامه ششم توسعه مهم‌ترین مصوبه‌ای که مربوط به سازمان صدا و سیما بود، مصوبه اختصاص 7 دهم درصد بودجه عمومی به سازمان صدا و سیما بود که اجرایی نشد.

معاونت حقوقی و امور مجلس با تاکید بر نیاز صدا و سیما به منابع بودجه‌ای یادآور شد: در احکام دائمی نیز یک درصد بودجه عمومی دستگاه‌ها باید به سازمان صدا و سیما اختصاص می‌یافت که این مصوبه نیز اجرایی نشده و صدا و سیما از نظر بودجه در مضیقه است.

در ادامه حمید شاه آبادی معاونت صدای سازمان صدا و سیما گفت: قرارمان در سازمان تلاش برای انعکاس برنامه‌های نمایندگان استان تهران و عملکرد آنها در دفاتر چهارگانه نمایندگان در شهرستان‌های اسلامشهر، ری، پردیس و شمیرانات است و امیدوارم این نشست فصل جدیدی را بین سازمان صدا و سیما و نمایندگان تهران باز کند.

وی ادامه داد: ادعا می‌کنم سازمان صدا و سیما فراجناحی‌ترین دوران خود را طی سال‌های اخیر به نمایش گذاشته است و صرف اشاره برخی نمایندگان به یک دوره خاص، درست نیست.

معاونت صدای سازمان صدا و سیما ادامه داد: جایگاه نمایندگان در استفاده از موقعیت به وجود آمده در سازمان صدا و سیما بویژه در برنامه های تاثیرگذار و انعکاس عملکرد آنها اهمیت دارد اما این رویه باید اصلاح شود و رویه سازمان این نیست که فرصت‌هایش را تنها در اختیار بخشی از نمایندگان قرار دهد. سازمان صدا و سیما باید فرصت عادلانه و برابر را برای همه نمایندگان جهت انعکاس برنامه‌هایشان به وجود آورد.

وی تاکید کرد: سازمان صدا و سیما باید به گونه‌ای رفتار کند که اقتدار نظام شکسته نشود. اگر نقضی به حجم انبوه شبکه‌های سازمان صدا و سیما دارید این مساله‌ای است که در قانون پیش بینی شده است. در حال حاضر 70 شبکه رادیو و تلویزیون در استان ها داریم که هر روز بر تقاضای مسئولان جهت راه اندازی شبکه های جدید در سایر شهرها نیز افزوده می‌شود. در حال حاضر 17 شبکه در معاونت سیما داریم که فقط 3 شبکه ملی است. 27 شبکه رادیویی نیز به 15 شبکه رادیویی کاهش یافته و به جای آن شبکه‌های تخصصی بیشتر شده است.

شاه‌آبادی ادامه داد: خودمان را در برابر مجلس و نمایندگان پاسخگو می دانیم چرا که حق مجلس را پرسش‌گری می‌دانیم.

شاه‌آبادی با بیان اینکه صدا و سیما در وضعیت بحرانی که از نظر بودجه‌ای به سر می برد گفت: بودجه 96 صدا و سیما حتی 10 درصد هم افزایش نیافته است و سازمان هر ماه موظف است 185 میلیارد تومان حقوق و دستمزدکارکنانش را پرداخت کند. کل بودجه سازمان 1200 میلیارد تومان است و اکنون نیز دو ماه است 50 تا 6 درصد حقوق پرسنل را پرداخت می‌کنیم.

حمید شاه‌آبادی از آمادگی 15 شبکه رادیویی تهران برای انعکاس عملکرد نمایندگان تهران سخن گفت.

در ادامه این نشست مجید زین العابدین گفت: شبکه 5 فرصت برنامه‌هایش با حضور نمایندگان تهران برنامه ریزی کرده است. با تدبیر رئیس سازمان صدا و سیما و معاونت سیما، مسائل تهران به صورت ویژه در شبکه 5 منعکس می‌شود. از این رو برنامه‌های اختصاصی عمومی برای مردم تهران ساخته می شود.

زین العابدین ادامه داد: شبکه تهران، شبکه ملی – بومی است و در واقع ماموریت دوگانه ای دارد که اقتضائات خاص خودش را می‌طلبد. بنده به همکاران در شبکه تذکر می‌دهم تا ارتباطشان با نمایندگان تهران را بیشتر کنند.

پخش جلسات شورای شهر تهران را در دستور کار قرار دادیم

مجید زین‌العابدین ادامه داد: سیاست شبکه 5 صرفا این نیست که برنامه‌هایش را محدود به مسئولان کند به همین دلیل علاوه بر پخش زنده مراسمات حرم رضوی، حرم حضرت معصومه و حرم شاه چراغ، به تازگی پخش زنده مراسم حرم حضرت عبدالعظیم از این شبکه را راه اندازی کردیم. همچنین طی 10 روز منتهی به عید نوروز با حضور در بین مردم برنامه هایی را به صورت زنده پخش می کنیم‌. همچنین مراسم عزاداری شهرستان ورامین را به تازگی به صورت مستقیم پخش کردیم.

وی ادامه داد: برای اولین بار پخش نشست جلسات شورای شهر تهران را در دستور کار قرار دادیم.

زین‌العابدین ادامه داد: بر حضور نمایندگان تهران در برنامه‌های مختلف شبکه تهران تاکید کرد و افزود: البته تا این لحظه نمایندگان تهران چون آقایان محجوب، کواکبیان، حضرتی و وکیلی در برنامه تهران 20 حضور یافتند و خانم اولادقباد و آقای قومی نیز در برنامه "در شهر" حضور یافته اند.