دبیرکل حزب مردم‌سالاری گفت: اساساً نظام پارلمانی بدون ساختار نظام حزبی سخن کاملاً پوچ و بیهوده‌ای است که منجر به فروپاشی پایه جمهوریت حکومت شده و آن را می‌لرزاند و هیچ‌کس در نظام جمهوری اسلامی به دنبال این‌گونه سیستمی نیست و تعجب می‌کنم چرا عد‌ه‌ای بی‌جهت جاروجنجال در فضای مجازی به راه انداخته‌اند.

به گزارش خبرگزاری موج، مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری در اولین همایش منتخبان حزب متبوع خود در شوراهای اسلامی سراسر کشور که با حضور اعضای شورای مرکزی، دفتر سیاسی و دبیر استان‌ها در مجتمع فرهنگی ‌شهدای اوشان برگزار شد با اظهار خوشامدگویی و تبریک به منتخبان عضو شوراهای اسلامی گفت: خدا را شاکریم به‌عنوان یک حزب اصلاح‌طلب توانستیم در پنجمین دوره انتخابات شوراها بیش از 50 عضو ‌در کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها داشته باشیم هرچند که هنوز راه طولانی برای جا انداختن تحزب و پارلمان‌‌های محلی در پیش داریم.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با اشاره به آیات قرآن کریم و احادیث امامان معصوم (ع) و اصول قانون اساسی گفت: اساساً وجود احزاب و کار دسته‌‌جمعی بدون شور و مشورت معنا ندارد کما این‌که شور و مشورت سیستماتیک و نهادینه شدن تصمیمات جمعی در قالب شوراهای شهر و روستا نیز بدون احزاب قطعاً به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.

وی به خلاءهای قانونی اختیارات و وظایف قانونی شوراها اشاره کرد و گفت: عده‌ای می‌گویند باید انتخاب شهردار مستقیماً از سوی مردم همانند کشورهای اروپایی صورت بگیرد این سخن هرچند حرف درستی است اما به‌شرط آن‌که دولت اختیارات خودش همچون پلیس و آموزش‌وپرورش و بهداشت و درمان را به پارلمان‌های محلی واگذار نماید و این نیاز به قانون‌گذاری دارد که علاوه بر مجلس، شوراها می‌توانند از طریق شورای عالی استان‌ها طرح‌های قانونی را برای تصویب به مجلس ارسال کنند.

کواکبیان مجلس ملی و مجالس محلی را لازم و ملزوم یکدیگر دانست و گفت: از شما اعضای ‌شوراها می‌خواهم یا به‌صورت مستقیم یا از طریق شورای عالی استان‌ها ایده‌های خود درزمینهٔ وظایف شوراها را برای نمایندگان مجلس ارسال کنید.

وی به وضعیت نامطلوب شورایاری‌ها اشاره کرد و خواستار ارتقای جایگاه آن‌ها ازلحاظ قانونی و افزایش بودجه بسیار ناچیزشان جهت ارتباط هر چه بیشتر شوراها با مردم شد.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با تشریح وضعیت نظام‌های پارلمانی و ریاستی در دنیا گفت: هرگونه سخنی از نظام پارلمانی با موضوع «تحزب» ارتباط وثیقی دارد و اساساً نظام پارلمانی بدون ساختار نظام حزبی سخن کاملاً پوچ و بیهوده‌ای است که منجر به فروپاشی پایه جمهوریت حکومت شده و آن را می‌لرزاند و هیچ‌کس در نظام جمهوری اسلامی به دنبال این‌گونه سیستمی نیست و تعجب می‌کنم چرا عد‌ه‌ای بی‌جهت جاروجنجال در فضای مجازی به راه انداخته‌اند!

وی افزود: البته در صورت تغییر قانون اساسی و استقرار ساختار نظام حزبی می‌توان به پارلمانی همچون کنگره هندوستان رسید که انتخاب رئیس‌جمهور را بر عهده دارد و یا در نظام پارلمانی انگلستان رئیس دولت همان رئیس حزب حاکم و دارای اکثریت کرسی‌های پارلمان است.

کواکبیان یکی از دلایل رأی نیاوردن وزیر پیشنهادی نیرو در مجلس دهم را ساختار غیرحزبی نمایندگان شهرستان‌ها دانست و گفت: این نمایندگان منافع حوزه انتخابیه را بر مصالح کلی ترجیح می‌دهند کما اینکه عده‌ای از به‌اصطلاح مستقل‌ها که با وزش باد به‌سرعت تغییر جهت سیاسی می‌دهند و همان‌گونه که قبلاً گفتم عکس سلفی آنان با ما بوده و زنبیل یادگاری آنان با دیگران است. همه این مشکلات به خاطر غیرحزبی بودن مجلس است و یکی از دلایل اساسی مخالفت ما با شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان هم این است که وزن اشخاص را بر وزن احزاب ترجیح می‌دهد!

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با اشاره به شانزدهمین کنگره حزب که در سوم اسفندماه جاری برگزار می‌شود گفت ما در کنگره پیش‌رو حتماً نحوه ورود خودمان در انتخابات مجلس یازدهم را تبیین خواهیم کرد و درصورتی‌که شورای هماهنگی جبهه اصلاحات بخواهد به وظیفه ذاتی خود عمل کند و اختیار خودش را به نهاد فرادستی نسپارد حتماً هماهنگ با شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و به‌صورت جبهه‌ای عمل خواهیم کرد.

وی افزود: در همین‌جا بر نوع ارتباط حزب مردم‌سالاری نیز با دولت دوازدهم تأکید می‌کنم. در هرجایی که دولت کنونی با مطالبات مردم همراه است ما هم همراهی خواهیم کرد والا ما هیچ‌گونه عقد اخوتی با دولتمردان نداریم.

کواکبیان با تشریح آخرین تحولات مربوط به داعش و درگیری‌های سوریه و اقدامات ترامپ علیه برجام و وضعیت اقلیم کردستان عراق  و نابسامانی‌ مؤسسات مالی اعتباری و واحدهای تولیدی و کارگری و لزوم معرفی وزرای دو وزارتخانه علوم و نیرو و تغییرات شهرداری تهران و جابجایی استانداران به پرسش‌های حاضران پاسخ گفت.

در پایان این همایش آقایان احمد زندآور عضو شورای شهر اصفهان، مسعودی ریحان عضو شورای شهر تبریز، ایرج رضایی عضو شورای شهر اراک، وحید خانی عضو شورای شهر اوشان و خانم روانبخش عضو شورای شهر همدان به‌عنوان کارگروه پیگیری امور و جلسات منتخبان حزب مردم‌سالاری در شوراهای اسلامی سراسر کشور انتخاب شدند.