در چارچوب همکاری های جدید ایران و اتحادیه اروپا، اولین دوره آموزشی با موضوع "استقرار چارچوب نظارتی و انجام ارزیابی نحوه اجرای آزمایشات سنجش استحکام در یک نیروگاه هسته‌ای" در مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری موج، در چارچوب همکاری های جدید جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا، اولین دوره آموزشی با موضوع "استقرار چارچوب نظارتی و انجام ارزیابی نحوه اجرای آزمایشات سنجش استحکام (Stress Test) در یک نیروگاه هسته ای" از 10 الی 12 مهرماه در مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور برگزار می شود.

پیش تر در پی مذاکرات شروع رسمی همکاری های اتحادیه اروپا با مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور در تیرماه 1396 و در راستای اجرای پروژه ارتقاء توانمندی های فنی نظام ایمنی هسته ای کشور، برگزاری دوره های مختلف آموزشی تخصصی پیشرفته به تصویب رسید. 

این پروژه در جهت مساعدت اتحادیه اروپا در راستای اجرای ضمیمه سه سند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به شمار می رود که در تیر ماه 1394 بین ایران و شش کشور انگلیس، فرانسه، آلمان، آمریکا، چین و روسیه به امضاء رسیده است. 

شایان ذکر است پروژه ارتقاء توانمندی های فنی نظام ایمنی هسته ای کشور، اولین پروژه از یک بسته 5 میلیون یورویی ویژه ایران است که توسط کمیسیون اروپا در سال 2016 به تصویب رسیده است. این پروژه در یک مناقصه بین المللی، با حضور ایران به عنوان عضوی از کمیته ارزیابی ، به یک کنسرسیوم اروپایی تحت هدایت شرکت ENCO به همراه نظام های ایمنی هسته ای کشورهای اسلوونی، مجارستان، چک و اسلوواکی واگذار شد. 

این پروژه سه و نیم سال به طول خواهد انجامید و از اهداف اصلی آن ارتقاء توانمندی فنی نظام ایمنی هسته ای ایران در حوزه های مختلف شامل امکان سنجی ایجاد یک مرکز ایمنی هسته ای خواهد بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج