نماینده زاهدان با تاکید بر اینکه با تقسیم شدن استان سیستان و بلوچستان هیچ مشکل امنیتی و سیاسی رخ نمی‌دهد، گفت: نباید همیشه مسائل سیاسی و امنیتی به عنوان چماق بالا سر این استان باشد.

به گزارش خبرگزاری موج، نماینده زاهدان با تاکید بر اینکه با تقسیم شدن استان سیستان و بلوچستان هیچ مشکل امنیتی و سیاسی رخ نمی‌دهد، گفت: نباید همیشه مسائل سیاسی و امنیتی به عنوان چماق بالا سر این استان باشد.

حسینعلی شهریاری در جلسه علنی امروز مجلس در توضیح سوالش از وزیر کشور، گفت: مردم سیستان و بلوچستان همواره وفادار به نظام بودند. در طول تاریخ هیچ کشور و گروهی نتوانسته به این استان تجاوز کند و غیورمردان این استان اجازه ندادند یک درصد از خاک این کشور دست نااهلان بیفتد. مردم این استان همه علاقه‌مند به کشورشان هستند و همه ایرانی‌الاصل هستند.

وی با اشاره به وضعیت این استان از لحاظ شاخص‌های آماری، گفت: استان سیستان و بلوچستان حدود ۶۵۰۰ هزار مدرسه دارد که ۵۰۰ مدرسه آن غیراستاندارد، کپری و خشت و گلی است. ما کمبود ۱۲ هزار معلم داریم. ۹۰ هزار دانش‌آموز باز مانده از تحصیل در سطح استان وجود دارد و به طور کلی سیستان و بلوچستان فقیرترین استان در کل کشور محسوب می‌شود.

نماینده زاهدان اضافه کرد: اینکه چماق مسائل سیاسی و امنیتی بالا سر استان باشد درست نیست. مطمئن باشید با تبدیل شدن این استان به سه یا چهار استان دیگر هیچ اتفاقی نمی‌افتد و تنها باعث توسعه می‌شود.

شهریاری گفت که انتظار می‌رود کارشناسان مربوطه این موضوع را بررسی کنند تا شاهد بهبود وضعیت استانی با سه میلیون جمعیت باشیم نه اینکه وضعیت این استان از قبل از انقلاب با همین مشکلات اینگونه بوده و اکنون نیز بعد از ۳۹ سال از پیروزی انقلاب هنوز مشکلات پابرجاست.

وی گفت که کارشناسان شورای عالی امنیت ملی نیز با تقسیم شدن این استان مخالفتی ندارند. ما از وزیر می‌خواهیم مساله را پیگیری کند تا حداقل مشکلات این استان بهبود یابد. ما از لحاظ امنیتی مشکلی نداریم، اکنون امنیت بلوچستان و سیستان توسط مردمشان با کمک سپاه و سربازان گمنام تامین می شود.

شهریاری گفت که کسی در حاکمیت و دولت وجود ندارد که سیستانی و بلوچستانی باشد تا به داد این استان برسد تنها رهبری به این استان توجه داشته و هر از چند گاهی با هشدارهایی دستوراتی به دولت می‌دهند.

نماینده زاهدان بعد از توضیحات وزیر کشور گفت: بهتر است وزیر کشور این حرف‌ها را در دولت مطرح کند. اگر در حاشیه شهر تهران نیز مشکلاتی وجود دارد به این دلیل است که مردم مظلومی همچون سیستان و بلوچستان به امید بهبود وضعیت به تهران آمدند و فکر می‌کنند که مشکلات‌شان حل شود.

وی در پایان گفت: من این سوال را مطرح کردم تا مشکل حل شود. می‌خواهم که وزیر کشور با نگاه مثبت به تقسیم شدن استان سیستان و بلوچستان نگاه کنند و قول پیگیری موضوع را بدهند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج