امیر پوردستان گفت: نیروی دریایی ارتش درسی سخت به نیروی دریایی صدام داد و حیثیتش زیر سوال رفت و فهمید خیال خام رسیدن به تهران را باید کنار بگذارد.

به گزارش خبرنگار امنیتی_دفاعی خبرگزاری موج، امیر پوردستان در همایش شکست حصر آبادان که باغ موزه انقلاب اسلامی برگزار شد با اشاره به وقایع عاشورا گفت: جنگ آوردگاهی بود که ملت ایران اسلامی و رزمندگان با همه مضیقه های دشمن ایجاد کرد سربلند از آن خارج شدند نشان دادند سرباز و بسیجی ولایتمدار چه قدرتی دارد و می تواند در برابر هر تهدیدی بایستد. سوال این است که جنگ چگونه شروع شد در حالی که ما درگیر انقلابمان بودیم.

وی ادامه داد: طبق فرمایشات امام حسین جنگ طعمی تلخی دارد به گونه ای که نمی توان ان را به یکباره چشید. قبل از پیروزی انقلاب جهان دو قطبی اداره می شد و هر یک از دو قطب کشورهایی تحت سلطه خود داشتند. کشور ما مهمترین قمر آمریکا بود که مزیت های زیادی برای آن داشتت اولین مزیت ما این بود که ما در شمال شاهراه خلیج فارس بودیم و 60 درصد انرژی دنیا از آنجا عبور می کرد و از این طریق می توانستند رقبای آمریکا را تحت فشار بگذارند ما سه هزار کیلومتر مرز مشترک با شوروی داشتم و مرزهای ما فرصتی برای رصد تحرکلت شوروی بود کشور ما بازار محصولات آمریکا و جبهه جلویی ناتو در برابر ورشو بود. اینها بخشی از مزیت های ایران برای آمریکا بود که با حدوث انقلاب این مزیت ها از بین رفت. ترس دیگر آمریکا از انقلاب ما پیام ازادی و استقلال انقلاب بود که می توانست کشورهای منطقه را تحت الشعاع خود درآورد لذا از ابتدا حرکت های براندازی علیه ما انجام دادند. تحریم اقتصادی و انزوای سیاسی شروع این اقدامات بود.

جانشین فرمانده کل ارتش بیان داشت: 18 ماه کشور را آمریکا درگیر ناامنی و ترور کرد ولی چون به نتیجه نرسیدند صدام را تطمیع کردند به به مرزهای ما حمله کند. این حمله برای خاموش کردن شعله ناب اسلام بود و بهانه اش خوزستان, اختلاف عرب و فارس، اروند رود و قرارداد الجزایر بود. عراق توان نظامی بسیار خوبی داشت. ارتش این کشور در دوره صدام از هر نظر تقویت شده بود. کشورهای مرتجع منطقه ملزم به حمایت عراق شده بودند و طرف دیگر ما بودیم که سپاه تازه تشکیل شده بود و عمده نیروهای ما در مرزهای غربی درگیر بودند.

امیرپوردستان خاطرنشان کرد: شرایط نیروهای مسلح مناسب نبود و در این وضعیت که بارقه های حمله مسجل شد نیروی زمینی در مرز مستقر شدند. وقتی تهاجم شروع شد با وجود اینکه از لحاظ نیروی نطامی و انسانی وضع خوبی نداشتند، در برابر عراقی ها ایستادند. بالگردهای هوانیروز و جنگنده ها بعد از شکست خط توسط عراق وارد عمل شد. این صلابت باعث شد تا عراق پشت دروازه های اهواز بمانند. نیروی دریایی ارتش درسی سخت به نیروی دریایی صدام داد و حیثیتش زیر سوال رفت و فهمید خیال خام رسیدن به تهران را باید کنار بگذارد.

وی افزود: بخشی از خرمشهر را عراق تصرف کرد و امیدوار بود تا بتواند از ابادان عبور کند. وضعیت برای امام توسط شهید فلاحی تشریح شد و امام دستور داد حصر آبادان باید شکسته شود. شهید فلاحی در زمان حصر پاوه نیز نقش مهمی داشت. پس از دستور امام کار طراحی انجام شد و وحدتی میان نیروها شکل گرفت و با شعار نصرالله و فتح القریب به نتایجش دست یابد.

اولین ویژگی این عملیات تحقق فرمان امام بود.

دومین ویژگی عملیات ثامن الائمه وحدت میان ارتش و سپاه بود. بعد از این عملیات شعار ارتشی و سپاهی یک لشکر الهی مطرح شد. ویژگی دیگر این عملیات به خودباوری رسیدن فرماندهان ما بود.

امیر پوردستان تاکید کرد: جنگ با همه فراز و فرودها در سال 67 به پایان رسید و آمریکایی ها فهمیدن فرهنگ و ادبیات انقلابی از مرزهایش فراتر رفته و کشورهای منطقه با موجی از بیداری مواجه است. لذا حادثه 11 سپتامبر را طراحی کردند تا وارد منطقه شوند 13 سال پشت مرزهای ما ماندند تا به کشور حمله کنند. اما استحکام نظام جمهوری اسلامی و هوشمندی مقام معظم رهبری مانع این شد و لذا آمریکا راهبردش را به جنگ ترکیبی تغییر داد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج