فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی ارتش گفت: در چند سال اخیر به دستاوردهای خوبی در عرصه زیرساخت‌های دریایی دست پیدا کرده‌ایم و می‌توانیم حرف برای گفتن داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری موج، دریادار دوم رضا عباسی در همایش روز جهانی دریانوردی در بوشهر افزود: هم اکنون 93 درصد حجم صادرات و واردات کشور از طریق دریا صورت می‌گیرد این درحالی است که تنها 31 درصد از مرز کشور دریایی است.

وی افزود: ایران در شمال و جنوب خود به ترتیب 574 و یک‌هزار و 616 کیلومتر مرز دریایی دارد که با حضور مقتدرانه نیروی دریایی امنیت خوبی در این مناطق برقرار شده است.

دریادار دوم عباسی ادامه داد: موقعیت جغرافیایی، وسعت دریایی و نگرش و خط مشی یک کشور نسبت به دریا از مولفه‌های دریایی بودن آن کشور است که ایران از این مولفه‌ها بخوبی برخوردار است.

فرمانده منطقه دوم دریایی ولایت، گفت: امروز بیشتر شهرهای مهم دنیا در مجاورت دریاها واقع شده که همین امر تاثیر و اهمیت نقش دریا را بیش از پیش نمایان کرده است.

وی تاکید کرد: در این عرصه چنانچه از سه عنصر ناوگان نظامی، تجاری و زیرساخت‌های دریایی مناسب برخوردار باشیم می‌توانیم حرف برای گفتن داشته باشیم که با تدابیر صورت گرفته در نظام جمهوری اسلامی در چند سال اخیر به دستاوردهای ارزشمندی دست پیدا کرده‌ایم.

دریاداردوم عباسی تصریح کرد: در زمان جنگ تحمیلی اقتصاد کشور بر پایه نفت استوار بود و با قطع شدن صادرات نفت اداره جنگ و اقتصاد کشور با مشکل جدی روبرومی شد اما با دلاورمردی های دریادلان نیروی دریایی در دوران دفاع مقدس حتی یکی روز صادرات نفت ایران قطع نشد.

وی دلیل اصلی حمله نیروهای رژیم بعثی صدام حسین به جمهوری اسلامی ایران را دسترسی مناسب به دریا برای بهره برداری از ظرفیت‌های خلیج فارس عنوان کرد و ادامه داد: صدام در صدد بود تا با حمله به ایران به ظرفیت قابل توجهی برای دسترسی به دریا دست پیدا کند که در این زمینه توفیقی پیدا نکرد.

وی یادآور شد: عراق از طریق شبه جزیره فاو و دهانه اروند تنها 30 کیلومتر به دریای خلیج فارس دسترسی دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج