کواکبیان با اشاره به جلسه غیرعلنی امروز مجلس با وزیر آموزش و پرورش گفت: بحث من جلسه امروز نیز اما آیا موضوعاتی مانند وضعیت منطقه، مزخرف گویی های ترامپ و وضعیت اقلیم کردستان عراق جلسه غیرعلنی نمی طلبد؟ من می گویم باید ضابطه ای درخصوص برگزاری جلسات وجود داشته باشد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، مصطفی کواکبیان در نشست علنی امروز (سه شنبه 4 مهرماه) مجلس شورای اسلامی، در تذکری شفاهی خطاب به رئیس مجلس گفت: بسیاری از تذکرات همکاران نماینده در قالب دستور روز است اما در دستور جاری مطرح می شود و شما نیز آنها را گوش می کنید، اما با توجه به سوگندی که براساس اصل 67 قانون اساسی یاد شده و هیات رئیسه براساس ماده 18 آیین نامه داخلی سوگند یاد کرده اید، اما در آیین نامه بحث شیوه جلسات رسمی غیرعلنی مطرح شده است.

وی تصریح کرد: ممکن است استدلال رئیس مجلس بر این اساس باشد جلسات غیررسمی و غیرعلنی به این شیوه برگزار شود، که من می خواهم بدانم محدوده این موضوع تا کجا است؟ یعنی دو ساعت باید جلسه غیرعلنی به تشخیص رئیس برگزار شود؟  ولی لازم است که ضوابطی در این رابطه وجود داشته باشد. لطفاً در آیین نامه داخلی مشخص کنید که جلسات غیررسمی و غیرعلنی ضابطه ای داشته باشد.

کواکبیان افزود: یک روز در جلسه کمیسیون امنیت ملی قرار بود یک موضوعی را مطرح کنم، اعلام کردند نمی خواهد 5 یا 6 نفر نماینده از کمیسیون حرف بزنند، بنابراین باید ضابطه ای درخصوص اعلام نظرات مرکز پژوهش ها نیز وجود داشته باشد.

وی افزود: در جلسه امروز وضعیت حق التدریسی های مظلوم آموزش و پرورش با حضور وزیر آموزش و پرورش می بایست مورد بررسی قرار می گرفت، بنابراین بنا به تشخیص رئیس مجلس باید ضوابطی درخصوص نحوه برگزاری جلسات غیرعلنی وجود داشته باشد.

کواکبیان گفت: آیا موضوعاتی مانند وضعیت منطقه، مزخرف گویی های ترامپ و وضعیت اقلیم کردستان عراق جلسه غیرعلنی نمی طلبد؟ بحث من جلسه امروز مجلس نیست، بلکه می گویم باید ضابطه ای درخصوص برگزاری جلسات وجود داشته باشد.

علی لاریجانی در پاسخ به تذکر کواکبیان گفت: برگزاری این جلسات غیرعلنی ضابطه دارد و هیات رئیسه برحسب شرایط و مسائلی که به وجود می آید، تشخیص می دهد که مثلا فلان مسئله مهم است و ساختار آن را دیده اید و وزیر ابتدا در جلسات صحبت می کند و نمایندگانی مانند روسای کمیسیون و مسئولان مرکز پژوهش ها و سازمان های مربوطه در رابطه با آن صحبت می کنند. در کل باید موضوع باید در مجلس پخته شود و بنده نیز فکر می کنم انجام این مهم مفید است، زیرا تنها تصویب طرح و لایحه مطرح نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اینکه مسائل مهم منطقه در جلسات غیرعلنی مجلس مطرح شود، اشکالی ندارد، می توان این کار را انجام داد. بحثی در هیات رئیس مجلس نیز مطرح شده است. به هر حال این نوع جلسات غیرعلنی مجلس در خیلی جاها می تواند مفید باشد و مکانیزم آن نیز در هیات رئیسه مجلس تعریف شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج