سخنگوی کمیسیون امنیت ملی به سفر نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل به وین اشاره کرد و گفت: تیم ترامپ تلاش می کند القا کند که ایران به تعهدات خود در برجام عمل نکرده است.

به گزارش خبرگزاری موج، سیدحسین نقوی حسینی گفت: سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن پیش کشیدن مجموعه اقدامات خصمانه آمریکا و نقض روح تفاهم برجام توسط واشنگتن گفت: آژانس بین المللی انرژی هسته ای تنها مرجع دارای صلاحیت راستی آزمایی فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران است.
وی تصریح کرد: مطابق تفاهم برجام باید آژانس انرژی اتمی باید پس از راستی آزمایی، نظر خود را اعلام کند. تاکنون آژانس انرژی اتمی در هفت بیانیه رسمی اعلام کرده که جمهوری اسلامی به برجام پایبند بوده و ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده است.
نقوی حسینی گفت: اجرای صحیح برجام برای آمریکایی ها قابل تحمل نیست. واشنگتن تلاش می کند ضمن توقف اجرای تفاهم برجام، هزینه نقض برجام را بر دوش ایران بگذارند.
وی با اشاره به سفر نماینده آمریکا در سازمان ملل به وین و حضور در آژانس انرژی اتمی گفت: تیم جنگ طلب دونالد ترامپ تلاش می کند به جامعه جهانی القا کند که ایران به تعهدات خود در برجام عمل نکرده باید این تفاهم را لغو کرد.
نماینده مجلس دهم با انتقاد از رفتار خصمانه آمریکا علیه برجام گفت: ادعاهای کذب ترامپ و نیکی هیلی در حالی مطرح می شود که آژانس تاکنون در هفت گزارش و دولت آمریکا در دو گزارش رسما اعلام کرده اند که ایران به اجرای برجام متعهد بوده است.
وی بیان کرد: آمریکایی ها به شدت تلاش می کنند آژانس انرژی اتمی را تحت تاثیر قرار دهند تا این گونه بیان شود که ایران به اجرای برجام متعهد نبوده است تا نقض برجام بر عهده ایران گذاشته شود. بعید است که آژانس بتواند گزارشی علیه ایران تهیه و تنظیم کند زیرا ایران به شکلی شفاف و آشکار به تمام تعهدات خود عمل کرده است.
نقوی حسینی گفت: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تهیه گزارش 6 ماهه با عنوان اقدامات عهد شکنانه مانع تراشی آمریکایی ها مورد بررسی قرار می دهد.
تشریح روند تدوین گزارش شش ماهه کمیسیون امنیت از روند اجرای برجام
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس روند تدوین گزارش 6ماهه کمیسیون امنیت از روند اجرای برجام را نیز تشریح کرد و گفت: بر اساس قانون، وزارت امورخارجه کشورمان ملزم شده است که گزارشی از روند اجرای تفاهم برجام به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.
نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی افزود: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم هر 6 ماه یکبار باید گزارش کاملی از اجرای برجام به صحن علنی مجلس ارائه کند.
وی تصریح کرد: براساس زمان بندی اجرای برجام، تاکنون 6 گزارش سه ماهه از وزارت امورخارجه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارسال شده و کمیسیون هم تاکنون دو گزارش 6 ماهه ارائه کرده است؛ یک گزارش در صحن قرائت شده است و گزارش دوم در دستور کاربرای قرائت است.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس گفت: کمیته هسته ای کمیسیون در حال تدوین گزارش 6 ماهه سوم است که در طی چند فعالیت تهیه و تنظیم می شود.
وی در تشریح روند تدوین گزارش 6 ماهه اجرای برجام، بیان کرد: نخست، گزارش‌های سه ماهه وزارت امورخارجه مورد استناد قرار می گیرد. دوم، نشست های تخصصی با دستگاه های مختلف مربوط به اجرای برجام برگزار می شود و روند اجرای برجام مورد بررسی قرار می گیرد. سوم، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس جمع بندی گزارش ها را انجام می دهد.
نقوی حسینی در ادامه افزود: بررسی میزان رفع تحریم ها و تطابق آن با جدول زمانبندی برجام، سطح وضعیت نظام بانکی و سطح همکاری های هسته ای با حضور دستگاه های مختلف مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جریان تدوین گزارش های 6 ماهه از تاسیسات هسته ای کشورمان بازدید می کند تا به این سوال پاسخ دهد که آیا در میدان عمل آنچه که در تفاهم برجام تعهد صورت گرفته تا چه میزانی عملیاتی شده است.
این نماینده مجلس دهم گفت: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، بازدید از مرکز هسته‌ای کرج، UCF اصفهان و ساغند یزد در دستور کار قرار دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج