نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: وقتی از نماینده‌ای که مرا متهم به داشتن خصومت شخصی با وزارت نفت کرد علت اتهامش را پرسیدم گفت چون زنگنه هم استانی من است به من گفتند برو این متن را بخوان.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، چند روز قبل و در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی وزارت نفت در مجلس شورای اسلامی، هدایت الله خادمی در نطق خود به عنوان نماینده مخالف بیژن زنگنه، ضمن انتقاد از عملکرد زنگنه در چهار سال گذشته از وی خواست نماینده‌های بازمانده از انتخابات را در وزارت نفت استخدام نکند.

این اظهارات در همان لحظه با واکنش علی لاریجانی، رئیس مجلس روبرو شد که از خادمی خواست نمایندگان را به تلاش برای حضور در وزارت نفت متهم نکند. اما این پایان ماجرا نبود و در ادامه شهاب‌ نادری، نماینده اورامانات به عنوان نماینده موافق زنگنه پشت تریبون رفت و ضمن رد سخنان خادمی گفت که آقای خادمی بهتر است مشکلات شخصی خود با وزارت نفت را به مجلس نکشاند.

در همین راستا خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج در گفتگو با هدایت الله خادمی علت طرح چنین موضوع جنجال برانگیزی که برخی رسانه‌ها از آن به افشاگری یاد کردند، را جویا شد.

نائب رئیس کمیسیون انرژی در این رابطه گفت: نماینده مجلسی که امیدوار است بتواند بعد از دوران وکالتش در پارلمان وارد وزارت نفت شود، باید در دوران نمایندگی خود زمینه چینی این کار را صورت دهد. یکی از راه‌ها هم این است که در طول چهار سالی که در مجلس است هوای وزارت نفت را داشته باشد. و این یعنی اینکه دیگر نمی‌تواند یکی از وظایفش که نظارت است را انجام دهد.

وی افزود: در این راستا ما همه جوره اش را داریم، نماینده‌ای که در دور بعد نتوانسته رای لازم را کسب کند اما چون در مدتی که در مجلس بوده به جای نظارت، به طرفداری از وزارت خانه‌ای مثل نفت یا صنایع پرداخته توانسته وارد آن سازمان شود و یا نمایندگانی که پرونده شان در دوران خدمتشان در مجلس، از مثلا آموزش و پرورش و یا جهاد کشاورزی به وزارت نفت منتقل شده و کارمند نفت شدند.

نماینده مردم ایذه و باغملک در خانه ملت تصریح کرد: در این فضا آیا نماینده‌ای که کارش قانون‌گذاری و نظارت بر کار دولت و سازمان‌های مجری است، می‌تواند به وظایفش به خوبی عمل کند؟ به طور قطع نماینده‌ای که هدفش داد و ستد و ورود به وزارت خانه‌ای مثل نفت باشد به جای بیان مشکلات و تخلفات، با آن سازمان همسو می‌شود که در نهایت به استخدام آنجا دربیاید.

آقای زنگنه! به جای نماینده مجلس جوانان تحصیل‌کرده را در وزارت نفت استخدام کنید تا مفسده به وجود نیاید

خادمی در ادامه با اشاره به اظهارات زنگنه در پاسخ به نطق وی در مجلس گفت: دیدید که آقای زنگنه هم در سخنرانی خود بیان کرد که «افتخار می کنم نمایندگان را استخدام می‌کنم و خب چکار کنم اگر استخدام نشوند مفسده به وجود می‌آید.» در اینجا از ایشان پرسید چه مفسده‌ای به وجود می‌آید؟ در حالی که ما باید جوان تحصیل‌کرده بیکار را استخدام کنیم که مفسد به وجود نیاید، افسرده نشود دست به خودکشی نزند.

وی همچنین با بیان انتقاداتی که از عملکرد وزیر نفت در چهار سال گذشته داشته است خاطر نشان کرد: من در نطق خودم بیان کردم در برنامه‌ای که شما در سال 1392 دادید وعده خودکفایی بنزین منظور شده بود که خب اکنون ما هنوز 10 میلیون لیتر واردات بنزین در روز را داریم. آقای زنگنه وعده داده بود پارس جنوبی را تکمیل می‌کند که هنوز تکمیل نشده است.

نائب رئیس کمیسیون انرژی افزود: زنگنه تاکید دارد که وزارت نفت را با 50 میلیارد دلار بدهی تحویل گرفته اما لازم است عنوان شود که 50 میلیارد دلار وام به این وزارت خانه داده شد که الان ما برای ورود یک میلیارد دلار آن از منابع خارجی التماس می‌کنیم.

خادمی تصریح کرد: من در نطقم اعلام کردم که مملکت را سرکار نگذارید. چرا می‌گویند تولید نفت را دو برابر کردید. تولید نفت قبل از شروع تحریم‌ها، 200 هزار بشکه بیشتر از آن بود. در دوران تحریم ما اجازه فروش نفت نداشتیم اما امروز که ارتباطات خوب شده این شرایط فراهم آمده است. اما ما زیرساختی را تغییر ندادیم که به معنای افزایش تولید باشد و حتی به سطح تولید قبل هم نرسیدیم.

نماینده مردم ایذه و باغملک ادامه داد: پس از این سخنان بود که شهاب نادری پشت تریبون رفت و اظهاراتی علیه من کرد که بعد من از ایشان پرسیدم شما مرا تا حالا دیده ای؟ مرا می شناسی که متهم به داشتن مشکلات شخصی با وزارت نفت می‌کنی؟ در جواب آقای نادری گفت زنگنه هم استانی من است. کرمانشاهی است. لذا این متن را نوشتند و به من دادن گفتند برو پشت تریبون بگو. ولی حالا شما ببخش.

خادمی در پایان تاکید کرد: با توجه به این مسائل لازم است بگویم که من بار اول خطاب به آقای زنگنه در نطق خودم به عنوان مخالف گفتم نماینده‌های بازمانده از انتخابات را استخدام نکنید و در آخر هم گفتم نماینده‌ها را استخدام نکنید. که دیدید با واکنش‌هایی روبرو شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج