رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تکذیب خبر میانجی‌گری عراق بین ایران و عربستان از سوی ریاض، گفت: از اینکه بین مسئولان عربستان و عراق چه گذشت اطلاعی ندارم، اما مهم حسن همجواری بین کشورهای منطقه است.

به گزارش خبرگزاری موج، عبدالحسین موسوی رییس حزب فضیلت عراق در دیدار صبح امروز (دوشنبه) با علی‌اکبر ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام  دیدار کرد.

ولایتی پس از این دیدار در جمع خبرنگاران حاضر شد و درخصوص مذاکراتش با رئیس حزب فضیلت عراق گفت: ما مراتب حمایت ایران از مقابله عراق با تروریست‌ها و بیگانگان را اعلام کردیم.

وی در پاسخ به این سوال که وزیر کشور عراق در سفر به تهران از درخواست عربستان از آنها برای میانجی‌گیری سخن گفت ولی عربستان این ادعا را تکذیب کرد و عراق دوباره به آن تاکید کرد. واقعیت امر به چه صورت بوده است؟ خاطرنشان کرد:  من از اینکه بین دوستان عراقی ما و مسئولان عربستان چه گذشته اطلاعی  ندارم . وزیر کشور عراق چنین چیزی را مطرح کرده و آنها هم تکذیب کردند مهم این است که کشورهای منطقه با هم حسن همجواری داشته باشند و اگر کشوری از این اصول حسن همجواری تخطی کرده درصورت بازگشت به مسیر درست طبیعی است که مورد استقبال ایران قرار خواهد گرفت.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع افزود: اینکه بین آنها چه گذشته است به خودشان مربوط است اما بدون تردید  ایران دنبال برقراری حسن همجواری در بین کشورهای منطقه است و اینکه اجازه ندهند بیگانگان در امور منطقه رخنه کرده یا اینکه بتوانند در منطقه ایجاد اختلال کنند.

ولایتی گفت: سرنوشت منطقه باید به دست کشورهای منطقه باشد و همه در مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی باید متحد شوند.

 رئیس حزب فضیلت عراق هم در جمع خبرنگاران مراتب سپاس خود از ملت ایران را اعلام کرد و افزود: به خاطر مقابله با تروریسم و چالش هایی که عراق و منطقه درگیر آن هستند همچنین برای کمک به رهایی از کابوسی که عراق با آن دست به گریبان است از ایران سپاسگزاریم.

ولایتی همچنین در دیداری که با موسوی داشت خاطرنشان کرد: به دلیل وجود مشترکات بین دو کشور دشمنان به دنبال ایجاد تفرقه بین ملت های ایران و عراق بودند که موفق به انجام آن نشدند.

رئیس حزب فضیلت عراق هم گفت: پیوندها و مشترکات دو کشور بسیار است و این نزدیکی نه تنها بین مقام‌ها بلکه بین ملت‌هایمان هم وجود دارد. مردم عراق به دنبال زوار ایرانی می گردند تا آنها را برای پذیرایی به خانه خود ببرند.

وی ادامه داد:حملات تروریستی داعش ایران و عراق را در یک مسیر قرار داده است چراکه این حملات علیه انسانیت است نه یک کشور.

رئیس حزب فضیلت عراق افزود: در ائتلاف ملی تلاش کردیم که حضور تروریست ها در مبارزات ما تاثیری نگذارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج