سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به سفر سردار باقری به ترکیه گفت: در این دیدار گفتگوهای مهمی صورت گرفت که در اینده تاثیرات ان را در روابط دوجانبه و مسائل منطقه خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، بهرام قاسمی ضمن تبریک آغاز دولت دوازدهم در پاسخ به سوالی در مورد واکنش وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان عراق به سخنان اخیر سردار باقری گفت: مواضع ما در مورد همه پرسی اقلیم و تمامیت ارضی عراق روشن است. سخنان سردار باقری هم دقیق و به جا بود. 

قاسمی درباره سفری که قرار است هیات ایرانی به کابل صورت بگیرد اما تاکنون انجام نشده است تصریح کرد: این سفر در دستور کار است و امیدوارم هرچه زودتر تاریخ ان نهایی شود اما طبیعی است به دلیل کارهای کارشناسی کمی تاخیر صورت گیرد. 

سخنگوی وزارت امورخارجه درخصوص تناقصات حقوق بشری دولت ترامپ در امریکا گفت: این سیاست های دوگانه دولت امریکا در این مباحث خود را نشان می دهد و چیز جدیدی نیست. 

قاسمی درباره اقدام عملی وزارت خارجه برای مقابله با واکنش های امریکا در برجام اظهار داشت: یکی از اهداف و ویژگی های دوره جدید بحث حمایت از برجام و دستاوردهای ان است که از روش های مختلف باید پیگیری شود. 

وی درباره جزئیات سفر سردار باقری به ترکیه گفت: سفر سردار باقری به ترکیه بی نظیر بود زیرا در چهل سال گذشته در این سطح با همسایه خود چنین مراوده ای نداشتیم. مذاکرات مهمی بین دو کشور صورت گرفت. در مورد این سفر باید کمتر حرف زد و در اینده شاهد اثار مثبت این سفر در روابط دوجانبه و مسایل منطقه باشیم. و قرار شد این دیدارها ادانه یابد و در اینده نه چندان دور در سطوح مختلف در تهران این ملاقات های انجام شود. 

قاسمی در مورد دیپلماسی اقتصادی گفت: بحث اقتصادی در وزارت خارجه مغفول نبوده است و همواری با دستکاه های داخلی و ارتباط با خارج کشور در دستور کار بوده است اما با توجه به برنامه ششم توسعه و اولویت های جدید وزارت خارجه تصمیم گرفت شد برای تخصصی شدن کار یک معاونت اقتصادی ایجاد شود. در هفته های اینده هم شاهد تشکیل این معاونت خواهیم بود. البته وزارت خارجه کارش تصدی گری اقتصادی نیست و این وزارت خانه تنها تسهیل کننده کار اقتصادی خواهد بود. تقویت بخش های اقتصادی نمایندکی های جمهوری اسلامی از دیگر برنامه های ما است که به جلب سرمایه گذاری، توسعه صادرات غیرنفتی و اعزام نیروی کار بیانجامد. 

وی درباره پیام وزارت خارجه به همسایگان گفت: پیام ما روشن است و یکی از اولویت های جدید ما توجه به همسایگان است و مکانیزم هایی هم تعریف شده است.اما آنچه مهم است حفظ برای ثبات و مبارزه با تروریسم است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص بهبود روابط با عربستان بیان کرد: روابط دو طرفه است. ما اقدامات لازم را انجام دادیم و امیدواریم عربستان واقعیت های منطقه را ببیند. امنیت جمعی و انچه می تواند برای همه مهم باشد ثبات در منطقه است. در این راستا در یک سال گذشته انچه لازم بود در تماس هایی که به طرق مختلف انجام می گرفت, صورت یافت و نوبت عربستان است که گام بعدی را بردارد. 

وی در خصوص اقدامات وزارت خارجه برای تحقق حقوق شهروندی گفت: اگر اولویت های بخواهیم برشماریم, بحث ایرانیان خارج از کشور یک بحث اساسی است. در برنامه های تدوین شده, به این بخش توجه ویژه ای شده است و اقداماتی در اینده صورت میگیرد. 

وی درباره ارایه تسهیلات وزارت خارجه برای ایرانیانی در کشورهای خارجی زندانی هستند اظهار داشت: من از کم و کیف این مساله که برخی کشورهای از زندانیان ایرانی مبالغی را دریافت میکنند بی اطلاع هستم. اما نمایندگی های ایران می توانند هرازگاهی از زندانیان دیدار می کنند و سعی می کنند نیازهای اولیه آنها را رفع کنند. این موضوع از وظایف کنسولی است. 

قاسمی در مورد اجلاس جدید استانه 6 گفت: در استانه شسم امیدوارم در شهریور برگزار شود و ما اقدامات خود را با دو دیگر کشور منطقه ادامه می دهیم و این مساله می تواند به مباحث سوریه کمک کننده باشد. و علاقه ندارم سفر سردار باقری به ترکیه را به نشست استانه گره بزنم. 

سخنگوی وزارت امورخارجه خبرگزاری ترند از برکزاری عملیات نظامی مشترک ایران روسیه و ترکیه در ادلب گفت: پاسخ به این سوال را باید از همان خبرگزاری ترند پرسید. مباحث نظامی از جمله وظایف مقامات نظامی کشور است و من اطلاعی ندارم. 

وی درباره دریافت غرامت از امریکا در خصوص کودتای 28 مرداد گفت: این بحث همواره مطرح بوده اما به نتیجه مشخصی مجموع کشور نرسیده است. 

قاسمی درباره واکنش وزارت خارجه به نماینده مجلسی که به اقای ظریف توهین کرد گفت: در چهار سال گذشته وزارت خارجه و اقای ظریف نشان دادند که صبور هستند و منافع ملی را به بداخلاقی ها ترجیح می دهند. سیاست کلی وزارت خارجه صبر است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج