وزیر پیشنهادی امور خارجه با اشاره به اینکه نباید فراموش کنیم پیش از این جا بودیم، گفت: در دولت یازدهم ورود 11 میلیارد و 800 میلیون دلار سرمایه‌گذرای خارجی داشته‌ایم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و در دفاع از برنامه‌های پیشنهادی خود، گفت: خدا را شکر می‌کنم که بار دیگر فرصت خدمت به ملت ایران را به من عطا کرده است.

وی ضمن تقدیر از مردم برای حضور در انتخابات اردیبهشت 96، افزود: این حضور امنیتی بی‌بدیل برای ایران آفرید. اصول جمهوری اسلامی رمز اقتدار کشور است.

ظریف خاطرنشان کرد: چارچوب‌های مصرح در قانون اساسی، وظایف وزارت امورخارجه در پاسداری از استقلال و تمامیت ارضی را به تصویر کشیده شده  است.

وزیر امورخارجه تصریح کرد: عصر برتری غرب در نظام بین‌الملل به سر آمده و جهان وارد عصر پساغربی شده و در  این دوران سیاست جهانی در چند قدرت جهانی خلاصه نمی‌شود و  بازی از دست قدرتمندتن غربی خارج شده و قدرت و ثروت در جهان در حال جابجایی است.

وی در ادامه گفت: ایران به لطف الهی و با اتکاء بر مقاومت ملت از ثبات و استحکام کم نظیری برخوردار است و جمهوری اسلامی ایران مظهر مردم‌سالاری دینی است و این از بزرگ‌ترین ذخائر راهبردی ایران است.

وزیر پیشنهادی امور خارجه اظهار داشت: ایران  امنیت را از درون کشور و مردم خود می‌گیرد، برای تامین امنیت خود به هیچ کشوری متکی نیست و با اخم و خنده دیگران خوشحال و مضطرب نمی‌شود. ایران قدرت اقتصادی را از درون می‌گیرد و ایران به عنوان یک کشور قدرتمند منطقه‌ای به مسئولیت منطقه‌ای خود آگاه است و به عنوان قدرتی به دنبال منطقه‌ای امن و پیشرفته و با ثبات است.

ظریف تاکید کرد: ایران زندگی منطقه‌ای و پیوندهای منطقه‌ای را ضرورتی اجتناب‌ناپذیر می‌داند و بپذیریم که مردم بزرگ ایران تنها نمونه خروج از فصل 7 منشور ملل متحد در تاریخ 70 ساله این سازمان را با افتحار به نام خود ثبت کردند.

وزیر امورخارجه خاطرنشان کرد: در اینجا از نقش برجسته مجلس شورای اسلامی و به ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در روند و تثبیت برجام و نظارت بر برجام که بزرگ‌ترین حمایت مجلس از دستگاه دیپلماسی است، تشکر می‌کنم. مصوبه اخیر مجلس در مقابله با اقدامات ضدایرانی آمریکا تصویر مقتدرانه‌ای از همدلی قوای سه‌گانه و تلاش مشترک همه ما برای دفاع از حقوق مردم و مقابله با بدعهدی‌ها ایجاد کرد.

وی با اشاره به حضور گسترده کشورهای خارجی در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور  و همچنین حضور  برای سرمایه‌گذاری در ایران پس از برجام و در دولت یازدهم، اظهار داشت: سیاست خارجی در اختیار  مردم قرار گرفته و توفیق‌های فراوانی به خصوص در فروش نفت با حذف دلال‌ها و بازگشت درآمد حاصله به دست آمده است. فراموش نکنیم 4 سال پیش کجا بودیم؟ ورود 11 میلیارد و 800 میلیون دلار سرمایه‌گذرای خارجی در دولت یازدهم داشته‌ایم.

ظریف با اشاره به اینکه در طول سال‌های گذشته تحت فشارهای داخلی و خارجی بودیم، گفت: اما با این حال  از دستاوردهای ملت حفاظت کردیم و این دستاوردهای ملت را کوچک نکنید.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج