رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: تمام سفرای ما در خارج از کشور رویکردشان یا امنیتی است و یا سیاسی و تنها چیزی که بلد نیستند اقتصادی است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه 25 مرداد) قوه مقننه و در مخالفت با وزیر پیشنهادی امور خارجه، گفت: از سال‌های گذشته یکی از مسائل مهمی که در مجلس پیگیری می‌شود، دیپلماسی اقتصاد است.

وی با بیان اینکه فرصتی سه ماهه برای فعال کردن دیپلماسی اقتصادی در خارج کشور به وزارت خارجه داده شده بود، ادامه داد: سفارتخانه های ما در حوزه اقتصادی باید با تغییر ساختاری مواجه می شدند، اما در ساختار جدید نیز اشاره ای به آن نشده است. در برنامه ششم بنا بود آنچه را که لازمه این موضوع است ارائه شود اما اتفاق نیافتاد.

نماینده مردم کرمان در مجلس با بیان اینکه اساسنامه وزارت امور خارجه باید به منظور نهادینه شدن ادبیات دیپلماسی اقتصادی تغییر پیدا کند، افزود: اگر پس از آقای ظریف وزیر دیگری آمد که اعتقادی به این ادبیات نداشت، از نظر قانونی باید ملزم به رعایت آن باشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه برنامه های آقای ظریف برنامه های خوبی است اما نیاز به تکمیل دارد، گفت: کمیسیون اقتصادی برای تکمیل این برنامه در خدمت وزارت امور خارجه خواهد بود. اگر این ساختار به معنای مفهوم پایه عملیاتی نشود، نمی توانیم تضمین آینده را برای دیپلماسی اقتصادی بدهیم.

پور ابراهیمی در پایان گفت: تمام سفرای ما در خارج از کشور رویکردشان یا امنیتی است و یا سیاسی و تنها چیزی که بلد نیستند اقتصادی است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج