رئیس شورای علمی کنگره ملی بزرگداشت آیت‌الله مهدوی کنی گفت: این کنگره در روز ۲۵ مهرماه سال جاری با هدف تبیین ابعاد شخصیتی و مبارزاتی آیت الله مهدوی کنی در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج، موسی حقانی امروز در نشست خبری کنگره ملی بزرگداشت آیت الله مهدوی کنی اظهار کرد: این کنگره به همکاری دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله مهدوی کنی، موسسه مطالعات تاریخ معاصر، بنیاد شهید، حوزه علمیه مروی و مرکز اسناد انقلاب اسلامی برگزار می‌شود و مقدمه‌ای برای تبیین ابعاد شخصیتی و مبارزاتی آیت الله مهدوی کنی است.

وی در ادامه افزود: آیت الله  مهدوی کنی در عرصه‌های دینی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی فعال بود بنابراین در یک کنگره‌ نمی توانیم تمام ابعاد شخصیتی ایشان را تحلیل کنیم وبه زمان بیشتری نیازمندیم تا مسائل چند ساله اخیر کشور که ایشان هم در آن نقش آفرین بوده اند نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

حقانی خاطرنشان کرد: شخصیت آیت الله مهدوی کنی رابطه وی با گروه های انقلابی، پایش و دیدگاه وی نسبت به جریان‌های مختلف سیاسی، سوابق مبارزاتی و مسوولیت های ایشان بعد از انقلاب، جلوه های علمی و عملی آیت الله مهدوی و نحوه اداره مسجد، دانشگاه و حوزه از محورهای این کنگره است. امیدواریم با برگزاری این کنگره گام اول را برای بررسی شخصیت ایشان برداریم. فراخوان و جزئیات این کنگره به زودی اعلام خواهد شد.

رئیس شورای علمی کنگره ملی بزرگداشت آیت الله مهدوی کنی افزود: دنبال تاسیس دبیرخانه این کنگره در دانشگاه امام صادق هستیم تا مرکزی باشد برای جمع آوری همه آثار آیت الله  مهدوی کنی. از همه کسانی هم که با ایشان در ارتباط بوده‌اند درخواست داریم هر خاطره، عکس، سند یا هر نکته‌ای که به آیت الله مهدوی کنی مربوط است را در اختیار این دبیرخانه قرار دهند.

حقانی در پایان با اشاره به اینکه با نهضت امام خمینی شیوه مبارزه مرجعیت شیعه تغییر کرد و نصیحت، تذکر و تقیه جای خود را به تلاش برای ایجاد حکومت اسلامی داد، گفت: امام خمینی و شاگردانش از سال ۴۲ به دنبال جا انداختن این روش جدید مبارزه بودند که آیت الله مهدوی کنی دراین بین نقش بسیار تاثیرگذاری داشت و هم در حوزه و مسجد فعال بود و هم با مردم عادی و هم باروشنفکران. ایشان زندان و شکنجه را تحمل کرد ولی دست از مبارزه برنداشت و در خلال مبارزه هم انحرافات گروه‌های مختلف را پایش می کرد. امام خمینی اعتقاد زیادی به آیت الله مهدوی کنی داشت.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج