سخنگوی وزارت امورخارجه در نشست خبری گفت: بی اعتمادی بین ایران و آمریکا وجود داشته و اقدامات اخیر این کشور این دیوار را بلندتر کرده است. بحث موشکی یک امر داخلی و دفاعی است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، بهرام قاسمی در ابتدا ضمن تبریک روز خبرنگار در پاسخ به سوالی درباره ملاقات های وزارت خارجه با مقامات خارجی که برای مراسم تحلیف آمده بودند گفت: 105کشور و 9 سازمان بین المللی حضور داشتند و حدود 140 دیدار حاشیه ای تاکنون انجام شده است و مسائل بین المللی، منطقه ای، سیاسی و فرهنگی مورد گفتگو قرار گرفت و این دیدارها تشریفاتی نبود. حضور این تعداد مقام خارجی بعد از انقلاب بی نظیر است و نشان از شکست سیاست بدخواهان ایران برای تخریب چهره کشورمان است. امیدواریم بتوانیم از این فرصت در محیط بین المللی استفاده کنیم. 

وی در مورد واکنش آمریکا و سه کشور اروپایی در اعتراض به موشک ماهواره بر سیمرغ تصریح کرد: بی اعتمادی بین ایران و آمریکا وجود داشته و اقدامات اخیر این کشور این دیوار را بلندتر کرده است. بحث موشکی یک امر داخلی و دفاعی است. 

سخنگوی وزارت خارجه در مورد سفر مقتدا صدر به ریاض و موضع ایران نسبت به این دیدار بیان داشت: روابط ایران و عراق حسنه ای است. ولی بی شک عراق مستقل است و قرار نیس شخصیت های عراقی در سفرهای خودشان از ما اجازه بگیرند و یا به ما گزارش بدهند. 

ایران با خردمندی اقدامات لازم در ارتباط با برجام را انجام می دهد

قاسمی در مورد این سوال که ایران برای جلوگیری از نابودی برجام چه خواهد کرد گفت: نقض برجام از سوی ایران خوابی است که تعبیر نخواهد شد. ایران با خردمندی اقدامات لازم را در زمان مقتضی صورت می دهد. بعد از تحریم های اخیر کنگره اقدامات لازم در هیات نظارت بر برجام تصویب شد که در زمان مناسب اجرا می شود. ما در تماس دائم با کشورهای ذی نفع هستیم و حضور اخیر موگرینی فرصتی برای گفتگو با مقامات در سطوح مختلف کشور بود. 

وی در مورد رایزنی با انگلیس برای آزادی زاغری گفت: بنایی برای تبادل زندانی با انگلیس نداریم اما مقامات انگلیس با خانواده نازنین زاغری در تهران دیداری داشتند. 

اجازه ورود مقامات عربستانی به ایران صادر شده است

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص بازدید مقامات عربستانی از سفارتشان در ایران گفت: طبق قرار قبلی مقرر بود هیاتی از عربستان برای بازدید از اماکن دیپلماتیکشان به ایران سفر کنند و ویزا عربستانی ها صادر شده است. قرار بود با هواپیمای اختصاصی به کشورمان بیایند و این مجوز نیز صادر شد. لذا آنها می توانند هر زمان تصمیم بگیرند به ایران بیایند. ما نیز در شرف دریافت ویزای هیات ایرانی برای بازدید از اماکن دیپلماتیکمان در عربستان هستیم. 

قاسمی در خصوص مناقشه قره باغ گفت: ما با هر دو کشور آذربایجان و ارمنستان رابطه حسنه داریم. ولی قره باغ مشکل دو طرف آذربایجان و ارمنستان است و پیشنهاد ما حل مساله از راه گفتگو و نشست بود، تا کمکی به ثبات منطقه و قفقاز جنوبی باشد. ما تحولات این حوزه را رصد می کنیم و اجازه نمی دهیم این درگیری ها خدشه ای به مرزهای ما وارد کند. 

مشکلات بانکی به دلیل فضا سازی های آمریکاست

وی در مورد مشکلات بانکی در معاملات خارجی گفت: این مساله دلایل مختلفی از جمله فضاسازی های آمریکا برای ایران ستیزی دارد. اما در بخشی از روابط بانکی مشکلات کمتر است هرچند که در حوزه بانک های بزرگ با مسایلی روبرو هستیم که با کمک دیپلماسی اقتصادی این مشکل برطرف شود. 

قاسمی درباره سطح مقامات خارجی شرکت کننده در مراسم تحلیف خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه دور دوم ریاست جمهوری روحانی که تعداد کشور کمتری حضور می یابند این تعداد شرکت کننده چشم گیر است. همچنین زمان تحلیف با تعطیلات کشورها مصادف بود. به هرحال همیشه برای انتقاد موضوع وجود دارد. اگر به لیست مذکور توجه شود شاهد در سیر افزایشی قرار داریم که اقدام معناداری در سطح بین المللی محسوب می شود. 

وی در مورد همکاری نظامی ایران و روسیه پس از تحریم های اخیر آمریکا گفت: این همکاری ها در همه سطوح وجود داشته و ادامه خواهد یافت. و هیچ کشوری ریز همکاری های خود را عنوان نمی کند. ما کشوری هستیم با کمترین بودجه نظامی در سطح منطقه و بیشتر بر توانمندی های داخلی متکی هستیم و در حد نیاز همکاری نظامی می کنیم. 

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص حضور دوبازیکن ایرانی در برابر یک تیم فوتبال اسراییلی گفت:موضع ایران عدم رویارویی تیم های ایران در برابر تیم های اسرائیلی است و وزارت ورزش باید واکنش نشان بدهد که البته محکوم کرد. اما باید توجه داشت باشگاه های ایرانی در تبادلات خود با باشگاه های خارجی این مساله را شفاف کنند تا بازیکنان توجیح شوند. و این وظیفه کسانی است این قراردادها را با باشگاه های خارجی امضا می کنند. 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج