رئیس‌جمهور گفت: ایران و بلاروس ظرفیت‌های خوبی برای همکاری‌های مشترک صنعتی دارند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در دیدار «میخائیل میاسینکوویچ» رئیس مجلس بلاروس با اشاره به روابط همواره دوستانه دو کشور، تأکید کرد: ایران و بلاروس ظرفیت‌های خوبی برای همکاری‌های مشترک صنعتی دارند که باید با استفاده از این ظرفیت‌ها روابط بخش‌های اقتصادی خصوصی دو کشور را نیز تقویت کنیم.

وی با استقبال از پیشنهادات مطرح شده از جانب رئیس‌جمهور بلاروس برای اجرای پروژه‌های مشترک جدید بین دو کشور، افزود: اولین قدم برای گسترش روابط اقتصادی، برقراری روابط بانکی خوب بین دو کشور است که این روند باید شتاب گیرد.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: نکته مهم دیگر توافق ما با اتحادیه اقتصادی اوراسیاست که اگر در این زمینه در مذاکرات به توافق نهایی و امضای اسناد برسیم، تحول بزرگی در روابط اقتصادی فیمابین ایجاد خواهد کرد.

حجت‌الاسلام روحانی، تقویت کریدور شمال – جنوب را نیز برای دو کشور حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: ایران و بلاروس فهرست بلندی از ظرفیت‌های اقتصادی و فرهنگی برای توسعه روابط دارند که باید در سایه اراده سیاسی قوی موجود برای گسترش روابط، این ظرفیت‌ها را فعال کنند.

وی با اشاره به نزدیکی نظرات دو کشور در مسائل بین‌المللی، اظهار داشت: این نزدیکی مواضع می‌تواند زمینه‌ای برای کنار هم قرار گرفتن ایران و بلاروس در مجامع بین‌المللی و گسترش روابط بیش از پیش دو کشور باشد.

همچنین «میخائیل میاسینکوویچ» رئیس مجلس بلاروس نیز در این دیدار با ابلاغ پیام تبریک رئیس‌جمهور و مردم کشورش به مناسبت آغاز دوره جدید فعالیت روحانی و آرزوی موفقیت برای دولت دوازدهم، گفت: سخنرانی شما در مراسم تحلیف بسیار متوازن و قوی بود که سمت و سوی شما در سیاست داخلی و خارجی را به خوبی تبیین کرد و در آن پیام‌های بسیار مثبتی برای مردم، نخبگان سیاسی و جامعه جهانی وجود داشت.

وی اضافه کرد: باید اراده قوی و سطح بالای روابط سیاسی دو کشور را در زمینه گسترش روابط اقتصادی به فعلیت برسانیم. ایران و بلاروس زمینه‌های خوبی برای گسترش همکاری‌ها در عرصه‌های نفت، صنعت، ماشین‌سازی و صادرات و واردات دارند و باید با بهره‌گیری از سیستم‌های مدرن بانکی مراودات بانکی خود را نیز بیش از پیش گسترش دهند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج