رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مسئله کوزوو و منطقه بالکان دارای اهمیت زیادی است.

به گزارش خبرگزاری موج، علی لاریجانی صبح امروز (یکشنبه) در دیدار با خانم مایا گویکوویچ رئیس مجلس صربستان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از استقلال کوزوو حمایت می‌کند، اما مخالف سیاست تجزیه‌گرایی در منطقه بالکان هستیم و این مسئله را به نفع کشورهای آن منطقه نمی دانیم.

وی تصریح کرد: بهترین راه حل برای رفع مشکلات، گفت‌وگوهای دوجانبه و یافتن راه حل‌های سیاسی است و شما هم باید تلاش کنید تا از این طریق به یک توافقی برسید.

لاریجانی در ادامه با اشاره به زمینه های گسترش روابط اقتصادی و سیاسی، گفت: گروه های دوستی می توانند به ارتقاء سطح روابط پارلمانی کمک کنند و از نظر تجاری و اقتصادی هم می توانیم با شناخت ظرفیت های یکدیگر، این امر را تسهیل بخشیم.

همچنین در این دیدار مایا گویکوویچ گفت: از حمایت های جمهوری اسلامی ایران به خاطر به رسمیت شناختن تمامیت ارضی صربستان تشکر می کنم و امیدوارم که این روابط دوستانه عمیق تر شود.

وی اظهار داشت: ما خیلی علاقه مند به گسترش روابط با ایران هستیم و برای این منظور نیز اقداماتی را در نظر گرفته‌ایم که یکی از این اقدامات بعد از تعطیلات در صربستان بررسی خواهد شد که آن هم لایحه فوریتی برای برداشتن ویزا است که با این اقدام اگر به تصویب دولت برسد مردم ایران می توانند به راحتی به صربستان سفر کنند و از نظر توریستی همکاری های ما گسترش پیدا خواهد کرد.

رئیس مجلس صربستان در ادامه تصریح کرد: پیشنهاد دیگر ما که آن را دنبال خواهیم کرد برقراری پرواز مستقیم از بلگراد به تهران است که با ایجاد این تصویبات سطح روابط ارتقا پیدا کرده و روابط ما نزدیک تر خواهد شد.

وی تصریح کرد: در خصوص منطقه بالکان ما براساس توافقنامه بروکسل پیش می رویم اما متأسفانه همسایگان ما توافقات موازی را پیش می برند و این به صلاح ما نیست.

مایا گویکوویچ در پایان از رئیس مجلس شورای اسلامی دعوت کرد تا به صربستان سفر کند تا ادامه گفت‌وگوهای پارلمانی در آنجا انجام پذیرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج