معاون اول رئیس‌جمهور بر ضرورت ایجاد تجارت مستقیم میان ایران و اوکراین تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور صبح امروز (شنبه 14 مرداد) در دیدار استپان کوبیو معاون اول نخست وزیر اوکراین که به منظور شرکت در مراسم تحلیف دکتر روحانی رئیس‌جمهور به تهران سفر کرده است، تبادل هیئت‌ها و آمدو رفت مقامات دو کشور را گامی مؤثر در تقویت مناسبات تهران ـ کیف برشمرد و اظهار داشت: ایران و اوکراین در دو دهه گذشته از روابط سیاسی خوب و صمیمانه برخوردار بوده‌اند که این روابط بر پایه احترام متقابل و براساس منافع دو کشور در حال توسعه بوده است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد روابط خود را در همه زمینه‌ها با اوکراین توسعه دهد، به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف اشاره و خاطر نشان کرد: اقتصادهای ایران و اوکراین می‌توانند مکمل یکدیگر باشند و دو کشور باید دستاوردها و توانمندی‌های خود را در زمینه‌های انرژی، کشاورزی و علم و فناوری در اختیار یکدیگر قرار دهند.

معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر نقش کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و اوکراین در رفع موانع پیش روی توسعه مناسبات و سرعت بخشیدن به روابط اقتصادی دو کشور، گفت: باید کمک کنیم که جلسات این کمیسیون به طور منظم و مستمر برگزار تا موافقت نامه‌های موجود میان دو کشور از طریق کمیسیون همکاری‌ها پیگیری و اجرا شود.

جهانگیری با بیان اینکه حجم مبادلات تجاری ایران و اوکراین تاکنون نتوانسته متناسب با روابط خوب سیاسی دو کشور ارتقاء پیدا کند، تصریح کرد: نیازمند کار جدی و برنامه ریزی دقیق برای افزایش مبادلات اقتصادی دو کشور هستیم و ایران و اوکراین می توانند در زمینه های مختلف همچون حمل و نقل، ترانزیت کالا، فناوری های پیشرفته، کشاورزی، تجارت و سرمایه گذاری، همکاری های مشترک داشته باشند.

وی بر لزوم رفع موانع پیش روی ارتقاء سطح مناسبات تجاری میان ایران و اوکراین تأکید کرد و افزود: موانع پیش روی همکاری های بانکی دو کشور به عنوان پیش نیاز همکاری های اقتصادی و نیز تسهیل در صدور روادید برای تجار و بازرگانان دو کشور از موانع اصلی پیش روی تقویت روابط اقتصادی تهران و کیف است که امیدوارم هرچه زودتر برطرف شود.

معاون اول نخست‌وزیر اوکراین نیز در این ملاقات با بیان اینکه دو کشور می توانند روابط دو جانبه خود را در زمینه های مختلف ارتقاء دهند، گفت: انرژی و کشاورزی از مهمترین زمینه های همکاری برای ایران و اوکراین است و دو کشور می توانند نقش مهمی در تأمین امنیت غذایی و تأمین انرژی برای یکدیگر ایفا کنند. 

استپان کوبیو با استقبال از پیشنهاد معاون اول رییس جمهور کشورمان مبنی بر برقراری تجارت مستقیم میان دو کشور، تصریح کرد: روابط تجاری و اقتصادی ایران و اوکراین باید به صورت مستقیم و بدون واسطه انجام شود که این امر نیازمند برنامه ریزی و تدوین نقشه راه است.

وی زمینه های دانشگاهی و علمی، انرژی، صنعت و همکاری در اجرای پروژه های زیرساختی را از جمله زمینه های همکاری ایران و اوکراین برشمرد و با ابراز امیدواری نسبت به چشم انداز روابط اقتصادی دو کشور، گفت: امیدوارم فصل جدیدی در مناسبات ایران و اوکراین گشوده شود و شاهد ارتقاء سطح مناسبات دو کشور باشیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج