رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: زمینه‌های لازم برای همکاری‌های بانکی و سرمایه‌گذاری بین ایران و کره‌جنوبی در مناطق آزاد در حال فراهم شدن است.

به گزارش خبرگزاری موج، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی شامگاه جمعه (13 مردادماه 96) در کنفرانس مشترک خبری با چانگ سی کیون رئیس مجلس کره‌جنوبی، گفت: هیئت پارلمانی کره‌جنوبی به ریاست آقای سی کیون با هدف انجام مذاکرات و گفت‌وگوهای دوجانبه و همچنین حضور در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور به تهران سفر کرد، در اینجا باید از ایشان برای سفر به ایران تشکر کنم.

وی افزود: خوشبختانه گفت‌وگوهای خوبی در رابطه با روابط پارلمانی دو کشور ایران و کره‌جنوبی و همچنین توسعه روابط اقتصادی دو کشور صورت گرفت. البته در سفری که اخیراً به این کشور برای شرکت در اجلاس اوراسیا داشتم، مباحث و گفت‌وگوهای خوبی در زمینه همکاری‌های دوجانبه دو کشور صورت گرفت و اولویت‌های ما برای سرمایه‌گذاری کره در ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در اینجا باید از رئیس مجلس کره جنوبی بخاطر پیگیری و پیشبرد مسائل مطرح شده فیمابین تشکر کنم و هم اکنون در موقعیت بهتری برای سرمایه‌گذاری هستیم، از این رو زمینه‌های لازم برای همکاری‌های بانکی و سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد در حال فراهم شدن است.

 لاریجانی افزود: ایران علاقه‌مند به تسریع در پیشبرد همکاری با کشور کره جنوبی در بخش‌های اولویت‌دار به ویژه در زمینه انرژی، حمل و نقل، محیط زیست و تکنولوژی‌های نو است. در اینجا باید از سفر رئیس مجلس کره جنوبی و هیئت همراه به ایران تشکر کنم و امیدوارم این همکاری‌های پارلمانی زمینه بهتری را برای گسترش روابط ملت‌ها و دولت‌های این دو کشور فراهم کند.

در ادامه این نشست‌خبری چانگ سی کیون رئیس مجلس کره‌جنوبی گفت: هیئت پارلمانی کره جنوبی به دعوت علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی برای شرکت در مراسح تحلیف رئیس جمهور به تهران سفر کرده است.

وی ادامه داد: در ماه گذشته در حاشیه دومین کنفرانس مجالس اوراسیا مذاکرات خوبی با آقای لاریجانی در رابطه با همکاری‌های دوجانبه ایران و کره جنوبی صورت گرفت و امروز نیز این مسائل مورد بحث و بررسی و پیگیری قرار گرفت.

چانگ سی کیون با بیان اینکه کره جنوبی علاقه‌مند به مشارکت در محورها و پروژه‌های سرمایه‌گذاری مرتبط با برنامه ششم توسعه ایران است، گفت: خوشبختانه در سال‌های گذشته در زمینه‌های مختلف به ویژه حوزه انرژی و ساخت و ساز همکاری‌های خوبی میان دو کشور انجام شده و ما به دنبال توسعه ارتباطات و همکاری‌ها در حوزه فناوری اطلاعات یا ICT هستیم.

رئیس مجلس کره‌جنوبی ادامه داد: یکی از مسائل کنونی در رابطه با توسعه همکاری‌های دوجانبه ایران و کره جنوبی موضوعات بانکی است. خوشبختانه پیشرفت‌های خوبی در موضوعات و مباحث مطرح شده در یک ماه اخیر صورت گرفته است و باید تلاش شود تا مشکلات باقیمانده در این حوزه حل شود.

وی با بیان اینکه دولت جدید کره جنوبی معتقد به گسترش همکاری‌های مشترک و دوجانبه با ایران است، گفت: برای توسعه همکاری‌ها میان ایران و کره جنوبی، دولت‌ها و پارلمان‌های دو کشور باید نقش مهمی ایفا کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج